Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane

Często, gdy oglądamy zdjęcia, zastanawiamy się, jak zostały zrobione i jakiej edycji poddane. Teraz stanie się to dużo prostsze dzięki Pixel Peeper. Ta strona internetowa zdradzi wam tajniki wielu fotografów. Sprawdźcie sami!

Pixel Peeper to nowa strona internetowa, na którą możecie wrzucić zdjęcie. Specjalny algorytm przeanalizuje obraz i powie wam, jakie wyrównania zostały wprowadzone w Lightroomie. Dodatkowo poznacie informacje na temat aparatu, jakim zostało wykonane zdjęcie, obiektywu oraz ekspozycji. Warunkiem jest to, by plik zawierał dane EXIF.

Interfejs Pixel Peepera jest prosty i przejrzysty. Po prawej stronie znajduje się panel taki sam jak w Adobe Lightroom.

Pliki JPEG, oprócz samego obrazu, mają wpisane w siebie wiele informacji. Jeśli nie zostały one usunięte przez autora, to bez problemu można wyciągnąć praktycznie wszystko na temat zdjęcia. Powstały nawet specjalne wtyczki do przeglądarek internetowych, które po kliknięciu na obraz odtajniają dane EXIF.

Zdjęcie, które postanowiłem sprawdzić.

W tym przypadku jednak twórca aplikacji, Piotr Chmołowski, poszedł dużo dalej. Jeśli podczas eksportowania pliku z Lightrooma nie zaznaczyliście opcji usunięcia metadanych, algorytm Piotra poda wam wszystko na tacy. Jedyne, co musicie zrobić, to przeciągnąć zdjęcie do aplikacji. Ona zajmie się odtajnieniem informacji, ba, nawet podzieli wszystko na sekcje – dokładnie takie same jak w Lightroomie. Co więcej – nie musicie się bać o bezpieczeństwo, ponieważ apka działa na podstawie JavaScriptu, a sam obraz nie jest nigdzie wgrywany.

Wyciągnięte metadane zgadzają się z oryginalnymi w Lightroomie!

Co ciekawe – program został wyposażony w ukrytą funkcję, która pozwoli wam wyciągnąć do Lightrooma profil, który możecie zastosować w programie jako preset. Oczywiście nie jest to w porządku względem autora zdjęcia. Wiecie – magik nie zdradza sekretów. Tutaj magik został przechytrzony.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Canon 1DX Mark II - co kryje w środku obudowa mocarza? Zdjęcia śpiących kotów sprawią, że twoje serce się rozpłynie Trytytki rozwiążą każdy problem, nawet na Marsie. Zdjęcie NASA to nie fotomontaż Pasja i niebezpieczeństwo - praca fotografa wojennego z pierwszej ręki Zdjęcia Marilyn Monroe w pościeli: Aparat jest warty ponad 1 mln złotych Operator kamery biegł szybciej, niż zwycięzca wyścigu Zobacz jak wygląda praca w NASA nie ruszając się z domu 570 megapikseli, 74 sensory CDD i rozmiar samochodu... Sposób na zdjęcia jak z Polaroida Ekstremalne makro: jedno zdjęcie składa się z 25 000 obrazów Czy iPhone 7 będzie miał optyczny zoom? Dzięki zdjęciom z powietrza piloci odkryli zatopiony samolot

Popularne w tym tygodniu:

Zabawne zdjęcia psów na koniec tygodnia. Pozwól sobie odpocząć Widzi przez metal, skórę, czaszkę i więcej. Ta kamera to przełom w nauce! Wyjątkowy zachód Słońca na Marsie. Uchwycił go łazik Perseverance Fotografka pokazała ciemną stronę macierzyństwa. Te historie chwytają za serce Bałtyk jakiego nie znacie. Te zdjęcia zapierają dech Trump znowu kontrowersyjnie. Postanowił pokazać zdjęcia Midas to kotka, która ma dwie pary uszu. Jej zdjęcia stały się absolutnym hitem! Ktoś grzebał przy zwiastunie "Spider-Mana: Bez drogi do domu". Fani wyłapali ważny szczegół Zrób to sam: Kamerka noktowizyjna z czujnikiem ruchu Operator dostał piłką w głowę, ale idealnie nagrał jej lot NVIDIA GauGAN2 ma tworzyć piękne obrazy z opisu. Przynajmniej w teorii Kurierzy kochają psiaki. To konto na Instagramie jest najlepszym dowodem