Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane

Często, gdy oglądamy zdjęcia, zastanawiamy się, jak zostały zrobione i jakiej edycji poddane. Teraz stanie się to dużo prostsze dzięki Pixel Peeper. Ta strona internetowa zdradzi wam tajniki wielu fotografów. Sprawdźcie sami!

Pixel Peeper to nowa strona internetowa, na którą możecie wrzucić zdjęcie. Specjalny algorytm przeanalizuje obraz i powie wam, jakie wyrównania zostały wprowadzone w Lightroomie. Dodatkowo poznacie informacje na temat aparatu, jakim zostało wykonane zdjęcie, obiektywu oraz ekspozycji. Warunkiem jest to, by plik zawierał dane EXIF.

Interfejs Pixel Peepera jest prosty i przejrzysty. Po prawej stronie znajduje się panel taki sam jak w Adobe Lightroom.

Pliki JPEG, oprócz samego obrazu, mają wpisane w siebie wiele informacji. Jeśli nie zostały one usunięte przez autora, to bez problemu można wyciągnąć praktycznie wszystko na temat zdjęcia. Powstały nawet specjalne wtyczki do przeglądarek internetowych, które po kliknięciu na obraz odtajniają dane EXIF.

Zdjęcie, które postanowiłem sprawdzić.

W tym przypadku jednak twórca aplikacji, Piotr Chmołowski, poszedł dużo dalej. Jeśli podczas eksportowania pliku z Lightrooma nie zaznaczyliście opcji usunięcia metadanych, algorytm Piotra poda wam wszystko na tacy. Jedyne, co musicie zrobić, to przeciągnąć zdjęcie do aplikacji. Ona zajmie się odtajnieniem informacji, ba, nawet podzieli wszystko na sekcje – dokładnie takie same jak w Lightroomie. Co więcej – nie musicie się bać o bezpieczeństwo, ponieważ apka działa na podstawie JavaScriptu, a sam obraz nie jest nigdzie wgrywany.

Wyciągnięte metadane zgadzają się z oryginalnymi w Lightroomie!

Co ciekawe – program został wyposażony w ukrytą funkcję, która pozwoli wam wyciągnąć do Lightrooma profil, który możecie zastosować w programie jako preset. Oczywiście nie jest to w porządku względem autora zdjęcia. Wiecie – magik nie zdradza sekretów. Tutaj magik został przechytrzony.

Zobacz również: Prosty efekt retro w Adobe Photoshop

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Fojo Enfojer umożliwi zrobienie tradycyjnych odbitek ze smartfona Aparat zamiast oka? To możliwe Mały quiz fotograficzny nr 2 Frederick Douglass - najczęściej fotografowany Amerykanin XIX wieku Właśnie ruszyła promocja "Zima z Tamronem" Czy Sony przestanie sprzedawać matryce innym firmom fotograficznym? Dwóch fotografów wychowało lisa. Odwdzięcza im się pozowaniem Wiewiórka gwizdnęła GoPro - zobaczcie jak wygląda świat z jej perspektywy NASA: Niezwykła panorama Marsa. Pierwsze takie zdjęcia łazika Curiosity Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu System Isolite pozwala zmienić oświetlenie po zrobieniu zdjęcia! To naprawdę możliwe Cała ściana w prawdziwych zdjęciach i udawanych ramkach

Popularne w tym tygodniu:

Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO Powstało sztuczne oko o rozdzielczości 100 pikseli. Może pomóc leczyć ślepotę 45-gigapikselowe zdjęcie obrazu Rembranta pokazuje dokładnie wszystkie detale Organiczne odbitki na szalce Petriego. Czy algi są światłoczułe? Zwierzęta odkryły, że są nagrywane. Rezultat jest przeuroczy Hipnotyzujące ujęcia z głębi oceanu pokazują piękno nieznanej fauny Oto kodkod, czyli najmniejszy dziki kot na półkuli zachodniej Dron był niebezpiecznie blisko odrzutowców. Film wywołał kontrowersje Holandia: Babcia będzie musiała usunąć zdjęcia wnucząt przez RODO Peak Design przeznacza ponad 200 000 dolarów na walkę z COVID-19 "Struś pędziwiatr" na żywo. Kojot gonił ptaka zupełnie jak w bajce Zbuduj swojego Olympusa OM-D E-M10 Mark III z papieru