Nowa strona, która zdradzi, w jaki sposób zdjęcie było naprawdę obrabiane

Często, gdy oglądamy zdjęcia, zastanawiamy się, jak zostały zrobione i jakiej edycji poddane. Teraz stanie się to dużo prostsze dzięki Pixel Peeper. Ta strona internetowa zdradzi wam tajniki wielu fotografów. Sprawdźcie sami!

Pixel Peeper to nowa strona internetowa, na którą możecie wrzucić zdjęcie. Specjalny algorytm przeanalizuje obraz i powie wam, jakie wyrównania zostały wprowadzone w Lightroomie. Dodatkowo poznacie informacje na temat aparatu, jakim zostało wykonane zdjęcie, obiektywu oraz ekspozycji. Warunkiem jest to, by plik zawierał dane EXIF.

Interfejs Pixel Peepera jest prosty i przejrzysty. Po prawej stronie znajduje się panel taki sam jak w Adobe Lightroom.

Pliki JPEG, oprócz samego obrazu, mają wpisane w siebie wiele informacji. Jeśli nie zostały one usunięte przez autora, to bez problemu można wyciągnąć praktycznie wszystko na temat zdjęcia. Powstały nawet specjalne wtyczki do przeglądarek internetowych, które po kliknięciu na obraz odtajniają dane EXIF.

Zdjęcie, które postanowiłem sprawdzić.

W tym przypadku jednak twórca aplikacji, Piotr Chmołowski, poszedł dużo dalej. Jeśli podczas eksportowania pliku z Lightrooma nie zaznaczyliście opcji usunięcia metadanych, algorytm Piotra poda wam wszystko na tacy. Jedyne, co musicie zrobić, to przeciągnąć zdjęcie do aplikacji. Ona zajmie się odtajnieniem informacji, ba, nawet podzieli wszystko na sekcje – dokładnie takie same jak w Lightroomie. Co więcej – nie musicie się bać o bezpieczeństwo, ponieważ apka działa na podstawie JavaScriptu, a sam obraz nie jest nigdzie wgrywany.

Wyciągnięte metadane zgadzają się z oryginalnymi w Lightroomie!

Co ciekawe – program został wyposażony w ukrytą funkcję, która pozwoli wam wyciągnąć do Lightrooma profil, który możecie zastosować w programie jako preset. Oczywiście nie jest to w porządku względem autora zdjęcia. Wiecie – magik nie zdradza sekretów. Tutaj magik został przechytrzony.

Zobacz również: Praktyczne zastosowanie pędzli w Adobe Photoshop

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Książę Dubaju stworzył niesamowite zdjęcia swojego miasta Nieznane zdjęcia znanych ludzi pokazują ich w zupełnie innym świetle Niesamowite zdjęcie "białej tęczy” Melvina Nicholsona hitem Internetu Ile megapikseli ma ludzkie oko? Uwierzycie, że te szczeniaki to rekruci służb specjalnych? Urocze zdjęcia Fotograf tłumaczy, dlaczego nie należy ufać zdjęciom w social mediach Właśnie minęło 20 lat od przesłania pierwszego zdjęcia przez telefon Tak wygląda teleobiektyw 1000 mm do Sony A6500 za 300 zł Jak wykonano świetną reklamę Gatorade, gdzie kropelki wody układają się w kształt ruszającego się człowieka? Skarb w śmieciach: fotograf znalazł Tamrona 90 mm f/2.8 Nie liczy się sprzęt tylko umiejętności Znane marki odzieżowe pozwane przez fotografa za bezprawne wykorzystanie zdjęcia Tupaca Shakura Niesamowity rig do obiektywu Nikkor 800 mm powstał z wózka na meble Latające lampy błyskowe to genialny sposób wykorzystania dronów To wcale nie Kodak opracował pierwszy automatyczny aparat! Einstein był pierwszy Nowy patent Microsoftu zadziwił rynek sposobem wyginania matryc W tej szwajcarskiej wiosce turyści nie mogą fotografować, ponieważ… inni mogliby być zazdrośni Po pierwsze - rzemiosło, czyli o pokorze w fotografowaniu Mimo tego, że dzielą ich tysiące kilometrów, udało im się zrobić wspólne zdjęcie Nowe zdjęcia Jowisza ujawniają, że na jego powierzchni występują burze Autofokus w Sony A9 jest naprawdę niesamowity! Oto przykładowy film ”Jednooki musztardowy potwór”, czyli jak wydrukować aparat średnioformatowy na drukarce 3D Prototyp szkła Leica Noctilux-M 50 mm Edition 0.95 może być wasz za 25 tysięcy dolarów

Popularne w tym tygodniu:

Maciej Rafalski odtworzył zdjęcie pary młodej, która spotkała się podczas… pierwszej komunii Wystarczy zrobić zdjęcie smartfonem, aby wiedzieć o człowieku niemal wszystko Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na tle Księżyca wygląda jak żywcem wyjęta z ”Gwiezdnych Wojen” Nowa chińska biblioteka jest rajem dla miłośników minimalizmu i geometrii w fotografii f/138, czyli fotografowanie aparatem bez obiektywu Tego jeszcze nie było! “New York Layer-Lapse” zachwyca techniką wykonania Ci ludzie nie istnieją - zdjęcia to zasługa sztucznej inteligencji Bokeh Market to narzędzie do sprawdzenia wartości używanego sprzętu. Zobacz, zanim sprzedasz aparat Ósmy przelot sondy Juno nad Jowiszem zaowocował genialnym zdjęciem 10 nieprzerobionych Nikonów D5 wylądowało na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Illuminati to mobilny światłomierz i kolorymetr z XXI wieku Rezivot Instant Film Processor – fotografuj instaxami na średnim formacie