Fotoreporterzy są oburzeni tym, jak "Gazeta Polska" wykorzystała i przerobiła ich zdjęcia

"Gazeta Polska" wykorzystała zdjęcia reportażowe jak stockowe, tworząc z nich kolaż o zupełnie innym znaczeniu. Autorzy zdjęć, środowisko fotograficzne i dziennikarskie są zszokowani takim działaniem. To w ogóle nie powinno mieć miejsca.

"Gazeta Polska" opublikowała okładkę, która ilustruje artykuł "Wstrząsający niemiecki raport. Uchodźcy przynieśli śmiertelne choroby”. Znajduje się na niej kilka osób skupionych przy łóżkach szpitalnych, za nimi grafik umieścił pioruny, flagę niemiecką i znak Unii Europejskiej.

Autorami wykorzystanych w kolażu zdjęć są fotoreporterzy Rafał Wojczal oraz Wojciech Wilczyński, którzy współpracują z FORUM — Polską Agencją Fotografów, z której pochodzą zdjęcia. Agencja wydała już oświadczenie w tej sprawie:

"Jesteśmy oburzeni sposobem wykorzystania tych zdjęć, całkowicie odmiennym od kontekstu ich powstania i intencji autorów”

Oświadczenie FORUM Polskiej Agencji Fotografów

Dwa zdjęcia, wykorzystane przez "Gazetę Polską", wykonał Rafał Wojczal w irackim obozie dla uchodźców wewnętrznych w Al-Khazar. Trzecie zdjęcie wykonane przez Wojciecha Wilczyńskiego zostało zrobione w 2007 roku w Afganistanie podczas akcji pomocy humanitarnej, przeprowadzanej przez polskich żołnierzy. Fotoreporterzy, którzy są autorami zdjęć, także są zszokowani działaniem Gazety Polskiej.

"Zdjęcia zostały zrobione 26 lutego 2016 roku i nie mają nic wspólnego z chorobami i imigrantami, którzy trafiają do Europy. To jest obóz wewnętrzny pod Mosulem, trafili tam ludzie, którzy uciekli przed działaniami wojennymi kilkadziesiąt kilometrów od swojego domu. To nie są fotografie stockowe, którymi można ilustrować każdy temat, to są zdjęcia prasowe, każde z nich zostało opisane, znane są miejsca i daty. Nie zgadzam się, żeby służyły do takiego fotomontażu jako ilustracja do tematu oderwanego od kontekstu. Wykorzystywanie zdjęć w taki sposób uważam za obrzydliwą manipulację"

Rafał Wojczal dla Wyborcza.pl

Także Wojciech Wilczyński nie zgadza się z takim wykorzystaniem jego zdjęć:

"Wykorzystanie zdjęć reporterskich do tego fotomontażu jest pogwałceniem zasad dziennikarstwa."

Wojciech Wilczyński dla Press

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Jak widać z wypowiedzi powyżej, fotoreporterom nie mieści się w głowie, jak Gazeta Polska mogła wykorzystać ich zdjęcia w zupełnie innym, wręcz odwrotnym, ksenofobicznym tekście. Oburzenie na "Gazetę Polską" odbiło się też już echem w mediach europejskich, których przedstawiciele skrytykowali takie postępowanie.

Zdjęcia reportażowe, szczególnie ilustrujące trudne zjawiska, powinny być jakoś chronione przed tego typu obróbką i wykorzystaniem. To nie są zdjęcia stockowe czy inne, tworzone pod konkretne kampanie lub produkty. Swoją drogą tego typu zdjęcia zazwyczaj mają dokładnie określony zakres wykorzystania, może reporterzy także powinni dodawać do swoich zdjęć takie obostrzenia. Ciekawy jestem, jak potoczą się dalej losy tej sprawy. Uważacie, że agencja powinna podjąć stosowne kroki prawne?

Źródło: www.press.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Letni Festiwal Fotograficzny PHOTO SUMMER DAY już w sierpniu Nimbus to nowy, łatwiejszy program do obróbki RAW-ów od Adobe, który będzie działał w chmurze Nikon D850 - zwiastun aparatu, na który wszyscy czekają Nikon patentuje obiektyw 35 mm f/2 do aparatów z zakrzywioną matrycą Marka Bowens przestaje istnieć – to już potwierdzona informacja "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate Bowens w likwidacji. Koniec legendarnej marki? Znamy stanowisko polskiego dystrybutora Podczas festiwalu Landskrona Foto 2017 zobaczymy prace Polaka – Kacpra Kowalskiego Nikon potwierdza oficjalnie: będzie zaawansowany bezlusterkowiec Problemów z migawkami Nikona D750 ciąg dalszy. Firma wzywa do następnych napraw Lightroom w końcu będzie szybszy! Adobe wysłuchało próśb użytkowników Zostań redaktorem WP Fotoblogia - poszukujemy współpracownika Bieszczadzka przygoda - warsztaty fotograficzne z testami obiektywów Irix Uwaga na przegrzewające się baterie Nikona Krakowskie Muzeum Historii Fotografii zmieni się i to na lepsze! Zdjęcia mistrza Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Pawła Pierścińskiego – już niedługo na wystawie Zaawansowany bezlusterkowiec Nikona jednak powstanie? Fujifilm wprowadzi system stabilizacji matrycy do swoich aparatów? Naucz się obrabiać zdjęcia po królewsku od mistrzów ze studia House of Retouching Nikon D820 jeszcze w tym miesiącu? Matryca 45 Mpix i świetny system AF z D5 Adobe zarobiło rekordowo dużo. Wszystko przez abonament Creative Cloud Canon EOS 6D Mark II i EOS 200D - znamy polskie ceny i dostępność To koniec marki Lexar i ich cenionych kart pamięci. Jakie są powody tej decyzji i co z gwarancją? Michał Janiszewski chce pokazać piękno polskich gór, ale potrzebuje naszego wsparcia

Popularne w tym tygodniu:

Chris Niedenthal zablokowany na Facebooku za umieszczenie zdjęć z Marszu Niepodległości Podwójny cashback Fujifilm - zwrot nawet 1720 złotych za jeden produkt! Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli ON1 Photo RAW 2018 depcze Lightroomowi po piętach Cashback Canona to najlepszy moment na kupowanie sprzętu fotograficznego Akumulator do aparatu wybuchł na lotnisku w USA. Linie lotnicze wprowadzają coraz większe ograniczenia Wyniki testu Pentaxa 645Z w DxO opublikowane po latach! Mimo wieku aparat wciąż stoi wysoko w rankingu Olympus Pro Tour - bezpłatne warsztaty fotografii portretowej z Arcadiusem Mauritzem Promocja ”Święta z Tamronem”. Kup obiektyw, a dostaniesz statyw lub monopod za złotówkę Polaroid kontra Fujifilm - wojna o białą ramkę Wonder Photo Shop - nowa przestrzeń kreatywna i sklep fotograficzny. Otwarcie już w piątek! W końcu zobaczymy lepszą jakość zdjęć na Facebook Messengerze - nawet do 4K!