11‑latka popełniła samobójstwo. Matka wytacza wojnę Instagramowi i Snapowi

11-latka popełniła samobójstwo. Matka wytacza wojnę Instagramowi i Snapowi
Marcin Watemborski

25.01.2022 10:15, aktual.: 26.07.2022 13:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szkodliwość mediów społecznościowych to niesamowicie ważny temat. Zwłaszcza problematyczne jest to, jaki wpływ wywierają na zdrowie psychiczne ludzi, a tym bardziej dzieci. Doszło do tragedii – 11-letnia dziewczynka odebrała sobie życie. Jej matka obwinia media społecznościowe za to, że niedostatecznie chronią najmłodszych i pozywa Instagram oraz Snapa.

Kilka miesięcy temu publikowaliśmy informacje dotyczące śledztwa Wall Street Journal na temat wewnętrznych danych Facebooka (obecnie Meta), z których wynikało, że firma zdawała sobie sprawę z tego, jak szkodliwe dla najmłodszych są ich produkty. Nic z tym nie zrobiła. Wówczas były udokumentowane 2 przypadki śmierci bezpośrednio związanej z mediami społecznościowymi.

11-letnia Selena Rodriguez odebrała sobie życie. Jej matka Tammy Rodriguez wystosowała pozew wobec Instagrama oraz Snapa (dawny Snapchat), podkreślając, że jej córka była ekstremalnie uzależniona od korzystania z aplikacji. Mimo to, że dziewczynka była za młoda, by zgodzić się w świetle prawa na warunki użytkownika, nie ma żadnego sposobu na weryfikację tego, kto zakłada konto na platformie.

Tammy Rodriguez zauważa, że Instagram ani Snap nie są wyposażone w narzędzia ochrony rodzicielskiej, które umożliwiłyby weryfikację użytkownika czy śledzenie aktywności dzieci w aplikacji. Uzależnienie Seleny zostało potwierdzone przez terapeutę, który powiedział jasno: "Nigdy nie widziałem pacjenta tak silnie uzależnionego od social mediów".

Dziecko, które popełniło samobójstwo, cierpiało na depresję spowodowaną według specjalisty mediami społecznościowymi. Dziewczynka cierpiała również na problemy ze snem czy odżywianiem, unikała szkoły czy dokonywała samookaleczania, które doprowadziło w końcu do tragedii.

Jeśli szukasz pomocy i nie wiesz, gdzie się zgłosić, zadzwoń na jeden z poniższych numerów:

  • Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA: 22 484 88 01
  • Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: 116 111
  • Telefon Zaufania Dla Dorosłych (pon. – nd., 14:00-22:00): 116 123
  • Telefon Dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci: 800 100 100

Matka zmarłej dziewczynki w pozwie pisze o tym, że "Instagram oraz Snap zainwestowały miliardy dolarów w to, by ich produkty uzależniały użytkowników przez co powodują problemy ze zdrowiem psychicznym". Przypominamy, że według badania #StatusOfMind z 2017 roku, Instagram jest najbardziej szkodliwą aplikacją dla zdrowia psychicznego, co od tamtego czasu się nie zmieniło.

To, co podkreśla Tammy Rodriguez w pozwie, znajduje odzwierciedlenie w poprzednich zarzutach względem firmy Meta i tym, co ujawniła była pracownica giganta. Facebook, Instagram, Snap czy TikTok są pod lupą wielu organizacji, które monitorują ruchy młodzieży na platformach. Póki co, jedynie Instagram podejmuje kroki, które mają pozwolić rodzicom na kontrolę działań ich dzieci. Nie wiadomo, co będzie z pozostałymi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)