Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik]

Przysłona to element umieszczony w obiektywie, regulujący ilość światła wpadającego przez obiektyw na matrycę naszego aparatu. Im przysłona będzie szerzej otwarta, tym tego światła będzie wpadało więcej, a zdjęcie będzie jaśniejsze. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o przysłonie? Tłumaczę w praktyce.

Podstawy fotografii. Jak korzystać z przysłony? [wideoporadnik]
Źródło zdjęć: © © Jakub Kaźmierczyk
Jakub Kaźmierczyk

17.10.2017 | aktual.: 18.10.2017 08:31

Przed wami drugi odcinek wideoporadnika z serii podstaw fotografii. W poprzednim materiale opisywałem czym jest czas naświetlania zdjęć oraz jak z niego umiejętnie korzystać. Teraz przyszedł na drugi, równie ważny element, który powinien dobrze opanować każdy fotograf, czyli przysłona.

Obraz

Generalnie zasada działania przysłony jest prosta: decyduje ona ile światła wpadnie do naszego aparatu podczas wykonywania zdjęcia, a także jaka będzie głębia ostrości. Przy małej wartość przysłony (np. f/1.8) główny punkt będzie ostry, a reszta rozmyta. Możemy to często dostrzec np. w portretach. Z kolei duże wartości przysłony (np. f/16) są częściej stosowane w fotografii architektury lub krajobrazów, gdzie fotograf chce, aby cały kadr był ostry, wyraźny. To jednak nie wszystko...

Zobacz także:

Creative Commons — Attribution-ShareAlike 3.0 Unported— CC BY-SA 3.0

Music promoted by Audio Library https://youtu.be/8DAL4muQUC8*

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)