Czterech fotografów i jeden region w projekcie "Wielkopolska/Teraz"

Czterech fotografów i jeden region w projekcie "Wielkopolska/Teraz"

Czterech fotografów i jeden region w projekcie "Wielkopolska/Teraz"
Źródło zdjęć: © © Mariusz Forecki
Piotr Kała
20.10.2014 07:17, aktualizacja: 20.10.2014 09:17

Potrzeba dokumentowania swojej małej Ojczyzny spowodowała połączenie sił czterech fotografów z Wielkopolski i stworzenie projektu "Wielkopolska/Teraz".

Tymi czterema fotografami są: Michał Adamski, Andrzej Dobosz, Mariusz Forecki i Adrian Wykrota. Oto co sami mówią o powodach, dla których sięgnęli po aparaty, aby sportretować swoją najbliższą okolicę.

Wielkopolska/Teraz:

"Widzimy ogromną siłę w dokumentowaniu codziennego życia zwykłych ludzi. Cenimy sobie codzienność i fotografię dokumentalną. Te dwa czynniki wpłynęły na decyzję o stworzeniu projektu Wielkopolska/Teraz, który jest próbą stworzenia archiwum fotografii dokumentalnej z regionu, w którym żyjemy - Wielkopolski."

Obraz
© © Andrzej Dobosz

Zdjęcia, które powstają w ramach tego pomysłu, mają też uchwycić specyfikę tego miejsca.

Wielkopolska/Teraz:

"Wesele we wsi Bardo jest tak samo ważne, jak Juwenalia w Poznaniu, jarociński festiwal rockowy, czy biesiada dudziarska w Zbąszyniu. Na wygląd i jakość tego kawałka Polski wpłynął równie mocno pruski porządek, ale też polski pozytywizm. Cała Wielkopolska przesiąknięta jest wymieszaną tradycją rozmaitych narodów i kultur, jakie przewinęły się przez nasz region w ciągu wieków. 25 lat od przemian systemowych kraju przywdziała nową, europejską skórę. I to warto udokumentować."

Obraz
© © Adrian Wykrota

Każdy z czwórki fotografów zaangażowany w projekt realizuje swoje materiały dokumentalne o Wielkopolsce. W archiwum znajduje się już pokaźny zestaw zdjęć o różnej tematyce. Mają powstać także materiały multimedialne i reportaże pisane. Wszystkie jednak opowiadają o człowieku.

Wielkopolska/Teraz:

"Chcemy, by po latach Wielkopolska/Teraz miała dużą wartość edukacyjną i informacyjną, by była zapisem miejsca w którym obecnie żyjemy i pracujemy. Planujemy również w ramach projektu działania edukacyjne w miejscach o utrudnionym dostępnie do kultury."

Obraz
© © Michał Adamski

Zwieńczeniem projektu ma być wydanie książki, albumu o Wielkopolsce, który będzie mieszanką autorskich spojrzeniem na ten region, ale "nie będzie typowym przewodnikiem z ładnymi zdjęciami" - zapewniają twórcy.

Inni fotografowie, również amatorzy z Wielkopolski mają szansę na współtworzenie projektu. Dotychczas wykonane zdjęcia oraz więcej informacji na stronie "Wielkopolska/Teraz".

Co na to dokumentaliści z innych regionów naszego kraju?

Obraz
© © Mariusz Forecki

Michał Adamski | www.michaladamski.com.pl

Jego początki związane były z tzw. fotografią uliczną jako formą odskoczni od życia codziennego. Obecnie zajmuje się realizacją tematów społecznych, gdzie ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Kilkukrotnie nagradzany w konkursach: Wielkopolska Press Photo, finalista Grand Press Photo 2013, PUOT EXPO 2013 oraz wyróżniony w International Photography Awards (IPA) 2013 oraz nagrodzony w PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS (PX3) 2014. Członek kolektywu Un-Posed oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożyciel grupy STREETM. Współpracuje z agencją Retrofokus.

Obraz
© © Michał Adamski

Andrzej Dobosz | www.dobosch.com

Projektant. Fotograf. Dokumentalista. Członek ZPAF. Współzałożyciel poznańskiej grupy fotograficznej Streetm. W polu jego zainteresowania znajduje się fotografia dokumentalna społeczna. Wielokrotnie nagrodzony w konkursach: Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska, czy BZWBK Press Photo. Współzałożyciel i wieloletni art director Chigo Studio. Od 2000 roku zajmuje się szeroko rozumianym projektowaniem graficznym. Specjalizuje się w tworzeniu wizerunków marek i budowaniem systemów komunikacji wizualnej. Architekt estetyki, w pracy nieustannie szukający balansu pomiędzy aspektami rynkowymi, a kulturą wizualną. Współpracował przy tworzeniu wielu projektów kreatywnych dla najbardziej znanych i wymagających marek.

Obraz
© © Mariusz Forecki

Mariusz Forecki | www.forecki.pl

Dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF. Jest założycielem wydawnictwa 5shots publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND, POZNAŃ – KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ, KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011. Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).

Obraz
© © Adrian Wykrota

Adrian Wykrota | www.adrianwykrota.com

Członek ZPAF oraz kolektywu PROMACHINE. Założyciel agencji fotograficznej Retrofokus, fotoreporter agencji fotograficznej Reporter Poland. Z wykształcenia filolog angielski oraz kulturoznawca (specjalizacja medioznawstwo). Temat pracy magisterskiej: “Fotografia dokumentalna i reportaż jako zwierciadło ludzkiego życia”. Autor bloga o fotografii dokumentalnej i reportażu „Co z tą fotografią”. Uczestnik prestiżowych warsztatów agencji Magnum Photos. Wybrany przez Magnum Photos jednym z 30 najlepszych fotografów młodego pokolenia na świecie. Laureat konkursów fotograficznych: Top 30 under 30 Magnum Photos, IPA, Grand Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Wielkopolska Press Photo.

Obraz
© © Andrzej Dobosz
Obraz
© © Adrian Wykrota
Obraz
© © Mariusz Forecki
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)