Czterech fotografów i jeden region w projekcie "Wielkopolska/Teraz"

Potrzeba dokumentowania swojej małej Ojczyzny spowodowała połączenie sił czterech fotografów z Wielkopolski i stworzenie projektu "Wielkopolska/Teraz".

© Mariusz Forecki

Tymi czterema fotografami są: Michał Adamski, Andrzej Dobosz, Mariusz Forecki i Adrian Wykrota. Oto co sami mówią o powodach, dla których sięgnęli po aparaty, aby sportretować swoją najbliższą okolicę.

"Widzimy ogromną siłę w dokumentowaniu codziennego życia zwykłych ludzi. Cenimy sobie codzienność i fotografię dokumentalną. Te dwa czynniki wpłynęły na decyzję o stworzeniu projektu Wielkopolska/Teraz, który jest próbą stworzenia archiwum fotografii dokumentalnej z regionu, w którym żyjemy — Wielkopolski."

Zdjęcia, które powstają w ramach tego pomysłu, mają też uchwycić specyfikę tego miejsca.

"Wesele we wsi Bardo jest tak samo ważne, jak Juwenalia w Poznaniu, jarociński festiwal rockowy, czy biesiada dudziarska w Zbąszyniu. Na wygląd i jakość tego kawałka Polski wpłynął równie mocno pruski porządek, ale też polski pozytywizm. Cała Wielkopolska przesiąknięta jest wymieszaną tradycją rozmaitych narodów i kultur, jakie przewinęły się przez nasz region w ciągu wieków. 25 lat od przemian systemowych kraju przywdziała nową, europejską skórę. I to warto udokumentować."

Każdy z czwórki fotografów zaangażowany w projekt realizuje swoje materiały dokumentalne o Wielkopolsce. W archiwum znajduje się już pokaźny zestaw zdjęć o różnej tematyce. Mają powstać także materiały multimedialne i reportaże pisane. Wszystkie jednak opowiadają o człowieku.

"Chcemy, by po latach Wielkopolska/Teraz miała dużą wartość edukacyjną i informacyjną, by była zapisem miejsca w którym obecnie żyjemy i pracujemy. Planujemy również w ramach projektu działania edukacyjne w miejscach o utrudnionym dostępnie do kultury."

Zobacz również: Dlaczego zdjęcia i filmy z miejsc konfliktu nie robią już na nas wrażenia? Mówi Wojciech Grzędziński

Zwieńczeniem projektu ma być wydanie książki, albumu o Wielkopolsce, który będzie mieszanką autorskich spojrzeniem na ten region, ale "nie będzie typowym przewodnikiem z ładnymi zdjęciami" - zapewniają twórcy.

Inni fotografowie, również amatorzy z Wielkopolski mają szansę na współtworzenie projektu. Dotychczas wykonane zdjęcia oraz więcej informacji na stronie "Wielkopolska/Teraz".

Co na to dokumentaliści z innych regionów naszego kraju?

Michał Adamski | www.michaladamski.com.pl
Jego początki związane były z tzw. fotografią uliczną jako formą odskoczni od życia codziennego. Obecnie zajmuje się realizacją tematów społecznych, gdzie ważny jest człowiek i jego życie we współczesnym świecie. Kilkukrotnie nagradzany w konkursach: Wielkopolska Press Photo, finalista Grand Press Photo 2013, PUOT EXPO 2013 oraz wyróżniony w International Photography Awards (IPA) 2013 oraz nagrodzony w PRIX DE LA PHOTOGRAPHIE PARIS (PX3) 2014. Członek kolektywu Un-Posed oraz Związku Polskich Artystów Fotografików, współzałożyciel grupy STREETM. Współpracuje z agencją Retrofokus.

Andrzej Dobosz | www.dobosch.com
Projektant. Fotograf. Dokumentalista. Członek ZPAF. Współzałożyciel poznańskiej grupy fotograficznej Streetm. W polu jego zainteresowania znajduje się fotografia dokumentalna społeczna. Wielokrotnie nagrodzony w konkursach: Wielkopolska Press Photo, Moja Wielkopolska, czy BZWBK Press Photo. Współzałożyciel i wieloletni art director Chigo Studio. Od 2000 roku zajmuje się szeroko rozumianym projektowaniem graficznym. Specjalizuje się w tworzeniu wizerunków marek i budowaniem systemów komunikacji wizualnej. Architekt estetyki, w pracy nieustannie szukający balansu pomiędzy aspektami rynkowymi, a kulturą wizualną. Współpracował przy tworzeniu wielu projektów kreatywnych dla najbardziej znanych i wymagających marek.

Mariusz Forecki | www.forecki.pl
Dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF. Jest założycielem wydawnictwa 5shots publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND, POZNAŃ – KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ, KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011. Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).

Adrian Wykrota | www.adrianwykrota.com
Członek ZPAF oraz kolektywu PROMACHINE. Założyciel agencji fotograficznej Retrofokus, fotoreporter agencji fotograficznej Reporter Poland. Z wykształcenia filolog angielski oraz kulturoznawca (specjalizacja medioznawstwo). Temat pracy magisterskiej: “Fotografia dokumentalna i reportaż jako zwierciadło ludzkiego życia”. Autor bloga o fotografii dokumentalnej i reportażu „Co z tą fotografią”. Uczestnik prestiżowych warsztatów agencji Magnum Photos. Wybrany przez Magnum Photos jednym z 30 najlepszych fotografów młodego pokolenia na świecie. Laureat konkursów fotograficznych: Top 30 under 30 Magnum Photos, IPA, Grand Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Wielkopolska Press Photo.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Najbardziej absurdalne prawa w USA zostały sfotografowane Out My Window - jak pięknie podglądać przez okno Error, czyli fotograficzne triki pokazane przez Pawła Fabjańskiego Urban Photographer of the Year 2014 - najlepsze zdjęcia z miast na całym świecie Pierwszy na świecie film poklatkowy layer-lapse pokazuje w kadrach różne czasy na raz Słynne plakaty filmowe w nowym kontekście Zagubione w Fukushimie - postapokaliptyczny cykl zdjęć z Fukushimy Fotograf zmierzył fale mózgu modeli, aby stworzyć portret idealny Sesja Roberta Wolańskiego dla marki Próchnik wykonana Sony A7R Dzień i noc w tym samym miejscu połączone na zdjęciach Wolfganga Hildebranda "Zdjęć jeszcze nieodnalezionych mam dziesiątki tysięcy". Chris Niedenthal o nowym albumie [wywiad] Droga Mleczna widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na filmie poklatkowym Procesy chemiczne w trybie makro nagrane w 4K Lumixem GH4 Słynny pocałunek z Times Square powielony w różnych miejscach na świecie Turysta - interesująca droga do ciekawego cyklu Małe planety z pomysłem: start rakiety, łazik na Marsie czy pokaz lotniczy Sądząc Amerykę, czyli portrety uprzedzeń Zwierzęta z zoo, ale jak na wolności Norwegia nigdy nie była tak piękna, jak na tym filmie poklatkowym 150 podświetlonych alpinistów, kilka lustrzanek i Matternhorn na jednej sesji Melancholia i smutek zwierząt z ogrodów zoologicznych na poruszających zdjęciach 365 twarzy Paryża w 365 dni Abstrakcyjne formy z kolorów

Popularne w tym tygodniu:

Wzruszająca sesja noworodków, wykonana tuż przed odejściem jednego z nich Potraficie dostrzec coś wyjątkowego w portretach autorstwa Yigala Ozeriego? Drzewa przewrócone przez orkan. Stworzyły fantastyczną kompozycję do zdjęcia Przez dwie zimy fotografował ludzi marznąc na moście. Tak powstał projekt "Tramwaj" Czekał godzinami, by dopasować odbiorców do obrazów w muzeum. Zdecydowanie się opłaciło Kiedyś i dziś – mężczyzna wkleił dorosłego siebie na zdjęcia z dzieciństwa. Wyszło świetnie! Magiczne, poetyckie portrety na gorącej Kubie to specjalność Gillian Hyland Magia dobrego zdjęcia tkwi w oczach, zwłaszcza jak jest ich kilka par. Ireneusz "Irass" Walędzik opowiada o swoich bliskich spotkaniach z przyrodą Zdjęcie z lądowania na Księżycu to prawda czy wielka mistyfikacja? Usunął ze zdjęcia dźwig, którego nikt nie chciał wymazać. Zobacz jak retuszował obraz krok po kroku Wildlife Photographer of the Year 2017. Wygrało zdjęcie opowiadające historię zbrodni na nosorożcach Roni Landa sfotografowała interesującą martwą naturę, zrobioną z... mięsa?!