Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli

Gregory Bakunov opracował makijaż , który pozwala ukryć tożsamość przed kamerami monitoringu.

© Grigory Bakunov

Grigory Bakunov to jeden z czołowych specjalistów w jednej z największych rosyjskich firm technologicznych, wyszukiwarce Yandex. Grigory opracował algorytm który projektuje makijaż pozwalający ukryć tożsamość przed systemami rozpoznawania twarzy.

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy w systemach kamer monitoringu, czy kamerach przemysłowych jest rzeczywistością. Inteligentne kamery monitorują ulice większości dużych miast, media społecznościowe mają ogromne bazy danych twarzy użytkowników i nikt nie wie, jak można to wykorzystać.

Czy istnieje sposób na ucieczkę od współczesnego Big Brotherera i cieszenie się prywatnością? 

Deweloperzy i naukowcy już nad tym pracują. Na przykład Uniwersytet Carnegie Mellon niedawno pokazał, jak specjalnie zaprojektowane okulary mogą oszukać oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, myśląc, że jesteśmy kimś innym, a projekty takie jak CV Dazzle badają, jak można wykorzystać modę jako kamuflaż.
 

Grigorij Bakunow, dyrektor ds. rozpowszechniania technologii z Yandex, także postanowił się tym zająć.

"Systemy rozpoznawania twarzy są wykorzystywane przez różnych ludzi do różnych celów i nie można poruszać się po Moskwie, unikając kamer."

Grigory Bakunov

Grigory poświęcił trochę czasu i opracował algorytm, który zapobiega rozpoznawaniu osoby przez oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. W rezultacie otrzymujemy specjalny, futurystyczny makijaż, który ukrywa tożsamość ludzi przed sztuczną inteligencją za pomocą kilku linii. Niestety projekt nie ma szansy na powszechne zastosowanie ponieważ Grigory zrozumiał, że mogli by z niego korzystać także przestępcy, więc jego inteligentny makijaż nie zostanie wdrożony.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Źródło: www.rbth.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Corel AfterShot Pro 3 ma być 4x szybszy od Lightrooma Polak nagrodzony prestiżowym stypendium im. Iana Parry'ego Plotki: kolejny ślad aparatu typu CKWO od Canona Tradycyjne pocztówki odchodzą do lamusa w projekcie „Odkrytki. Kochanym ciotkom” MiNT SLR670-S Noir to prawdziwa gratka dla miłośników polaroidów Adobe Camera Raw 6.7 Release Candidate gotowy do pobrania NASA udostępniła za darmo prawie 3 miliony zdjęć z kosmosu VSCO Film Essentials to nowy pakiet presetów do Lightrooma w cenie 59 dolarów iPORTFOLIO to polskie rozwiązanie dla osób chcących zaprezentować swoje prace Skomponuj własnego Photoshopa Cieńszy więc lepszy? Wadliwe uchwyty Peak Design. Producent wymieni je za darmo

Popularne w tym tygodniu:

Pożary w Australii gasi deszcz. Ludzie zalewają social media zdjęciami i filmami Australia pod gradobiciem. Zdjęcia pokazują ogrom zniszczeń Dzień Babci: wnuczka zrobiła sesję, która przełamuje stereotypy 15 tys. za nienależyte wykonanie sesji ślubnej? Sąd wydał precedensowy wyrok Wulkan Taal na Filipinach ożył. Dym widać z wielu kilometrów PROT ogłosiła konkurs fotograficzny sygnowany National Geographic. Ze zdjęć uczestników stworzyła bank zdjęć Fotograf uratował 3 osoby. Tylko dlatego, że zaciął mu się aparat Wulkan Taal na Filipinach wybuchł. Okolica jest pogrążona w pyle Uważaj na fotomontaże na Instagramie. Możesz stracić zasięgi Para turystów znaleziona martwa na Islandii. Chcieli zrobić pamiątkowe zdjęcie USA może zakazać lotów cywilnymi dronami z obaw przed Chinami PROT wyjaśnia kwestię sprzedawania zdjęć z konkursu fotograficznego