Makijaż, który walczy z kamerami inwigilującymi obywateli

Gregory Bakunov opracował makijaż , który pozwala ukryć tożsamość przed kamerami monitoringu.

© Grigory Bakunov

Grigory Bakunov to jeden z czołowych specjalistów w jednej z największych rosyjskich firm technologicznych, wyszukiwarce Yandex. Grigory opracował algorytm który projektuje makijaż pozwalający ukryć tożsamość przed systemami rozpoznawania twarzy.

Oprogramowanie do rozpoznawania twarzy w systemach kamer monitoringu, czy kamerach przemysłowych jest rzeczywistością. Inteligentne kamery monitorują ulice większości dużych miast, media społecznościowe mają ogromne bazy danych twarzy użytkowników i nikt nie wie, jak można to wykorzystać.

Czy istnieje sposób na ucieczkę od współczesnego Big Brotherera i cieszenie się prywatnością? 

Deweloperzy i naukowcy już nad tym pracują. Na przykład Uniwersytet Carnegie Mellon niedawno pokazał, jak specjalnie zaprojektowane okulary mogą oszukać oprogramowanie do rozpoznawania twarzy, myśląc, że jesteśmy kimś innym, a projekty takie jak CV Dazzle badają, jak można wykorzystać modę jako kamuflaż.
 

Grigorij Bakunow, dyrektor ds. rozpowszechniania technologii z Yandex, także postanowił się tym zająć.

"Systemy rozpoznawania twarzy są wykorzystywane przez różnych ludzi do różnych celów i nie można poruszać się po Moskwie, unikając kamer."

Grigory Bakunov

Grigory poświęcił trochę czasu i opracował algorytm, który zapobiega rozpoznawaniu osoby przez oprogramowanie do rozpoznawania twarzy. W rezultacie otrzymujemy specjalny, futurystyczny makijaż, który ukrywa tożsamość ludzi przed sztuczną inteligencją za pomocą kilku linii. Niestety projekt nie ma szansy na powszechne zastosowanie ponieważ Grigory zrozumiał, że mogli by z niego korzystać także przestępcy, więc jego inteligentny makijaż nie zostanie wdrożony.

Źródło: www.rbth.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Snapseed 2.1 na Androida wywołuje pliki RAW (DNG) Bejrut: Pozowała do zdjęć ślubnych tuż przed wybuchem. Fotograf ujął wszystko Najpiękniejsze zdjęcia konkursu "Świeć się z Energą" Filmy o fotografii do obejrzenia na Planete+ Doc Film Festival w maju Dzięki aktualizacji Lightroom na Androida obsługuje pliki RAW. Ulepszono również Photoshop Express dla iOS PicTreat upiększy każdego? Gigantyczny Teleskop Magellana - rozpoczyna się ostatni etap budowy Adobe udostępnia aktualizację do Photoshopa CS5 Fotoblogia.pl największym serwisem o fotografii w Polsce. Rekordowa liczba czytelników „Szybki jak błyskawica” i błyskawica w jednym kadrze – jak powstało to zdjęcie? Canon planuje otworzyć w 2019 roku nową, zautomatyzowaną fabrykę w Japonii Casio Exilim EX-Z2000 i EX-Z550

Popularne w tym tygodniu:

Nie wkurzaj kobiet. Artysta przypomina, do czego są zdolne Koronawirus w szpitalu w Lublinie. Ostatnie zdjęcie wyciska łzy Zdjęcie dnia. Kobiety w Polsce nie przestają walczyć o swoje prawa #strajk kobiet Fotoreporterzy zaatakowani gazem pieprzowym w trakcie protestów Zdjęcie dnia. Ogromny kot znaleziony wśród rysunków z Nazca w Peru Zdjęcie dnia. W całej Polsce trwają protesty kobiet i przedsiębiorców Zdjęcia z wyprawy ratunkowej TOPR na Rysy. Trudne warunki i niesprzyjająca pogoda Zdjęcie dnia. Premierka Jacinda Ardern cieszy się ze zwycięstwa w wyborach