Podstawy fotografii - czułość ISO. Jak działa i dlaczego zdjęcia bywają zaszumione? [wideoporadnik]
Czułość ISO to ostatni element trójkąta ekspozycji. To parametr, który określa wrażliwość sensora na światło. Im wyższa czułość tym matryca będzie mocniej reagować na światło. Podwyższenie czułości skutkuje jednak pojawieniem się szumu na zdjęciach. Co jeszcze warto wiedzieć o czułości ISO? Tłumaczę w praktyce.
04.12.2017 | aktual.: 05.07.2019 12:34
W tym odcinku wideoporadników o podstawach fotografii poruszę temat czułości ISO. W poprzednich mówiłem już o czasie naświetlania i przysłonie. Podstawy domyka tytułowa czułość, które ma nie mniejszy wpływ na wygląd zdjęć, a każdy fotograf musi poznać jej działanie.
Zasada działania czułości ISO jest chyba najłatwiejsza do wytłumaczenia i policzenia. Czułość ISO określa wrażliwość matrycy na światło - i tyle, nie ma tu więcej magii. W większości amatorskich aparatów czułość zaczyna się od ISO 100 lub 200, a kończy na ISO 25600. Oczywiście to bardzo umowna granica, bo są aparaty, które oferują inny zakres czułości. Jednak jaki wpływ na wygląd zdjęć na zmiana czułości? Tu zasada jest równie prosta - przy niskich czułościach obraz będzie gładki, a z każdym krokiem w górę, jakość będzie się pogarszać - pojawią się szumy, spadnie szczegółowość, dynamika, nasycenie i kontrast.
W tym miejscu polecam sprawdzić co oferuje wasz aparat. Zróbcie kilka serii zdjęć ze statywu zmieniając czułość ISO od najniższej, do najwyższej. Następnie dokładnie je obejrzyjcie i wyciągnijcie wnioski. Dzięki temu prostemu testowi, określicie granice czułości ISO, z których możecie bez problemu korzystać, nie narażając się na ekstremalne zaszumienie.