Od lat fotografuje opuszczone polskie szpitale, fabryki i sanatoria

Zapraszamy z Martyną Zagórską na tajemniczą podróż po opuszczonych szpitalach, szkołach, pałacach i ośrodkach wczasowych, gdzie czas stanął i można odnaleźć ślady dawnej świetności.

© Martyna Zagórska

Martyna Zagórska to fotografka, która zajmuje się Urban Exploration, czyli tzw. Urbexem, który polega na odwiedzaniu opuszczonych obiektów. Poza dużą odwagą jaką trzeba mieć do takich wypraw Martyna robi niesamowite zdjęcia opuszczonych szpitali, szkół, obiektów przemysłowych, sanatorów i biurowców.

Wycieczka po jej portfolio, które znajdziecie na opuszczone-miejsca.pl to podróż po niesamowitych miejscach, które mogły być spokojnie scenerią do kolejnej serii filmów “American Horror Story”.

"Eksploracją opuszczonych miejsc zajmuje się od 2013 roku. Wszystko zaczęło się od zajęć na studiach – wtedy pierwszy raz usłyszałam o opuszczonych i zapomnianych miastach na świecie. Ten dzień mogę nazwać początkiem mojej przygody z Urbex’em. Pierwszą wyprawę pamiętam bardzo dobrze, była to opuszczona szkoła.. Na wyprawę poszłam sama – jedyne co pamiętam to ogromną adrenalinę połączoną ze strachem. W powietrzu unosił się charakterystyczny zapach – jak mogę teraz stwierdzić – to po prostu zapach opuszczonych miejsc. Po wyjściu byłam podekscytowana, a jednocześnie wiedziałam, że to nie koniec. To był dopiero początek."

Martyna Zagórska

"W 2013 roku sam Urbex nie był tak popularny jak teraz – obiekty stały i mało kto je odwiedzał. Niestety wraz ze wzrostem zainteresowania opuszczonymi miejscami, zaczęto je wyburzać oraz skutecznie zamykać przed eksploratorami. Dlatego coraz trudniej jest znaleźć ciekawe miejsce. To o czym warto pamiętać mówiąc o Urbexie to przede wszyskim fakt, że Urbex to nie wandalizm. Odwiedzając opuszczone miejsca niczego nie niszczę ani niczego nie zabieram. Każdy kto chce robić zdjęcia w zapomnianych miejscach musi pamiętać o podstawowej zasadzie: “Zabierz tylko zdjęcia, zostaw tylko odciski stóp”."

Martyna Zagórska

Zdjęcia zostały opublikowane za zgodą autorki. Poza stroną opuszczone-miejsca.pl warto odwiedzić kanał YouTube Aviator Urbex, na którym znajdziecie ciekawe filmy z urbeksych wypraw.

© Martyna Zagórska

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Zdjęcia autorstwa 17-letniego Stanley Kubricka ujawniają jego geniusz Co się kryje w myślach dziewczyny [inspiracje] Dosłowny powrót do dzieciństwa. Fotografie Wilmy Hurskainen [inspiracja] Główna nagroda w World Press Photo 2021 przyznana. Stoi za nią trudna historia Zdjęcia www Sieci #9, czyli subiektywny przegląd ciekawych zdjęć tygodnia Zbrodnie chorwackich ustaszy, czyli historia zdjęcia Serbów z Gliny FotoGea, czyli o fotografowaniu i podróżach po raz szósty w tym roku Zdjęcia, które seryjny morderca przechowywał w swojej szafce [galeria] Białoruski fotograf codziennie budzi się w blasku pięknego słońca odbijającego się od śniegu Fotograficzny szpieg w krainie dzikich zwierząt [galeria] Rosyjska fotografka tworzy bajkowe portrety z pomocą... niedźwiedzia Na tych portretach psy są jak ich właściciele [inspiracje]

Popularne w tym tygodniu:

Fotograf odtworzył w 3D i ożywił słynne zdjęcie z prof. Zbigniewem Religą Koloryzowane historyczne zdjęcia z Holokaustu nadają mu nowego wymiaru Dziewczynka z zespołem Downa została gwiazdą marek odzieżowych. Pozuje już od 2 lat Oto pierwsze w historii zdjęcie wykonane aparatem Leica. Ma już 107 lat! Pies utknął na balkonie. Próbował uciec od agresywnego właściciela Fotograf ujął piękną scenkę. Ptak wylądował na głowie zdziwionego jelenia Tragedia w Jonestown. Członkowie sekty popełnili zbiorowe samobójstwo Przyroda potrafi być zaskakująca. Wąż pożerał ptaka, a na nim siedziała jaszczurka Dziwne błyskawice nad Ziemią. Astronauta ujął je z ISS Marzyły o nim tysiące. Artysta ożywił zdjęcie z prezentacji Malucha Zerwała z narzeczonym, ale i tak zrobiła sobie piękną "sesję ślubną" To nie walka, a zabawa! Niesamowite zdjęcia pluskających się niedźwiedzi polarnych