Blindtouch - pierwszy na świecie aparat dla niewidomych stworzony przez Polaków

Dzięki start-upowi z Bielska Białej o nazwie Robot Manufacture już niedługo możemy zobaczyć na rynku pierwszy aparat fotograficzny dla osób niewidomych. Póki co pojawił się prototyp. To absolutna rewolucja i możemy być dumni z tego, ze to polski wynalazek. Zapowiada się naprawdę interesująco!

Cała rzecz polega na tym, że za pomocą Blindtouch możemy wykonać zdjęcie, które będzie później przetworzone dalej tak, by osoba niewidoma mogła rozpoznać sfotografowane kształty na specjalnym panelu za pomocą dotyku. Składa się on z wysuwanych bolców, które układają się w to, co jest na zdjęciu.

Uważam, że w dobie tak dynamicznie rozwijającej się technologii powinniśmy częściej projektować urządzenia mobilne dla osób z niepełnosprawnościami. Chcę, aby rozwój techniki służył tym, którzy tego bardzo potrzebują.

Piotr Cybulski, pomysłodawca Blindtouch

Firma nie podaje wielu szczegółów technicznych urządzenia, ale nie to jest naprawdę istotne. Wiemy jedynie, że sam aparat jest kompaktowym automatem i wszystko, co musi zrobić użytkownik to nacisnąć przycisk. Zarejestrowany obraz jest automatycznie przetwarzany i przekazywany do odbiornika, który wysuwa lub chowa bolce tak, by na panelu pojawił się trójwymiarowy obraz.

W prototypie panel składa się z matrycy z pinami ułożonymi w 35 x 25 rzędów. Każdy pojedynczy bolec odpowiada 1 pikselowi. Nie jest to zabójcza rozdzielczość, ale wystarczająca, by pokazać jaki jest zamysł. Robot Manufacture dążą do tego, by w końcowym produkcie znajdowała się matryca o minimalnej rozdzielczości 70 x 50 pinów, co pozwoli na uzyskanie bardziej szczegółowego obrazu.

Blindtouch ma pomóc osobom niewidomym nie tylko w codziennym życiu, ale pozwolić na poznawanie sztuki i architektury. Na kolejnym etapie rozwoju projektu, twórcy przewidują założenie portalu internetowego, za pomocą którego niewidomi będą mogli udostępniać i wymieniać się zdjęciami.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Robot Manufacture informuje, niebawem ruszy kampania crowdfoundingowa. Będziemy uważnie śledzić rozwój Blindtouch. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Stare, stylowe zdjęcie w kilka chwil Znamy ceny i dostępność obiektywów Sigma Art 24-70 mm f/2.8 oraz Sigma Art 14 mm f/1.8 "Warsaw On Air" - album fotografii lotniczych Warszawy Macieja Margasa cenną pamiątką dla księcia Williama i księżnej Kate Samsung NX100 - podobno ktoś go widział Instagram wprowadza inne formaty poza kwadratem: pion i poziom Proste zdjęcia o prostym życiu? "Boiko" Jana Brykczyńskiego RAW Power 2.0 wprowadza ciemny interfejs, masową edycję i nowe narzędzia Konurs „Sfotografuj wiersz – zwierszuj fotografię” odmieni Wrocław Planujesz kupić średni format? Hasselblady przecenione w USA nawet o 50% Pixelmator Pro rozłoży na warstwy portrety zrobione iPhonem Sprzętowe nowości tygodnia (19.10 - 25.10) Stwórz cyfrowe panoramy

Popularne w tym tygodniu:

Zatrudniamy! Dołącz do zespołu WP Fotoblogia we Wrocławiu! Klasyczne portrety gwiazd z imprezy po rozdaniu Oscarów Fujifilm rezygnuje z pracy z Tatsuo Suzukim przez kontrowersje wokół jego osoby Targi CP+ 2020 odwołane przez epidemię koronawirusa Lecisz do USA? Uważaj na wkłady do instaxa i filmy Fujifilm