Blindtouch - pierwszy na świecie aparat dla niewidomych stworzony przez Polaków
Dzięki start-upowi z Bielska Białej o nazwie Robot Manufacture już niedługo możemy zobaczyć na rynku pierwszy aparat fotograficzny dla osób niewidomych. Póki co pojawił się prototyp. To absolutna rewolucja i możemy być dumni z tego, ze to polski wynalazek. Zapowiada się naprawdę interesująco!
12.01.2018 | aktual.: 26.07.2022 18:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Cała rzecz polega na tym, że za pomocą Blindtouch możemy wykonać zdjęcie, które będzie później przetworzone dalej tak, by osoba niewidoma mogła rozpoznać sfotografowane kształty na specjalnym panelu za pomocą dotyku. Składa się on z wysuwanych bolców, które układają się w to, co jest na zdjęciu.
Firma nie podaje wielu szczegółów technicznych urządzenia, ale nie to jest naprawdę istotne. Wiemy jedynie, że sam aparat jest kompaktowym automatem i wszystko, co musi zrobić użytkownik to nacisnąć przycisk. Zarejestrowany obraz jest automatycznie przetwarzany i przekazywany do odbiornika, który wysuwa lub chowa bolce tak, by na panelu pojawił się trójwymiarowy obraz.
Blindtouch - the first camera for blind people
W prototypie panel składa się z matrycy z pinami ułożonymi w 35 x 25 rzędów. Każdy pojedynczy bolec odpowiada 1 pikselowi. Nie jest to zabójcza rozdzielczość, ale wystarczająca, by pokazać jaki jest zamysł. Robot Manufacture dążą do tego, by w końcowym produkcie znajdowała się matryca o minimalnej rozdzielczości 70 x 50 pinów, co pozwoli na uzyskanie bardziej szczegółowego obrazu.
Blindtouch ma pomóc osobom niewidomym nie tylko w codziennym życiu, ale pozwolić na poznawanie sztuki i architektury. Na kolejnym etapie rozwoju projektu, twórcy przewidują założenie portalu internetowego, za pomocą którego niewidomi będą mogli udostępniać i wymieniać się zdjęciami.
Robot Manufacture informuje, niebawem ruszy kampania crowdfoundingowa. Będziemy uważnie śledzić rozwój Blindtouch. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.