Blindtouch - pierwszy na świecie aparat dla niewidomych stworzony przez Polaków

Dzięki start-upowi z Bielska Białej o nazwie Robot Manufacture już niedługo możemy zobaczyć na rynku pierwszy aparat fotograficzny dla osób niewidomych. Póki co pojawił się prototyp. To absolutna rewolucja i możemy być dumni z tego, ze to polski wynalazek. Zapowiada się naprawdę interesująco!

Cała rzecz polega na tym, że za pomocą Blindtouch możemy wykonać zdjęcie, które będzie później przetworzone dalej tak, by osoba niewidoma mogła rozpoznać sfotografowane kształty na specjalnym panelu za pomocą dotyku. Składa się on z wysuwanych bolców, które układają się w to, co jest na zdjęciu.

Uważam, że w dobie tak dynamicznie rozwijającej się technologii powinniśmy częściej projektować urządzenia mobilne dla osób z niepełnosprawnościami. Chcę, aby rozwój techniki służył tym, którzy tego bardzo potrzebują.

Piotr Cybulski, pomysłodawca Blindtouch

Firma nie podaje wielu szczegółów technicznych urządzenia, ale nie to jest naprawdę istotne. Wiemy jedynie, że sam aparat jest kompaktowym automatem i wszystko, co musi zrobić użytkownik to nacisnąć przycisk. Zarejestrowany obraz jest automatycznie przetwarzany i przekazywany do odbiornika, który wysuwa lub chowa bolce tak, by na panelu pojawił się trójwymiarowy obraz.

W prototypie panel składa się z matrycy z pinami ułożonymi w 35 x 25 rzędów. Każdy pojedynczy bolec odpowiada 1 pikselowi. Nie jest to zabójcza rozdzielczość, ale wystarczająca, by pokazać jaki jest zamysł. Robot Manufacture dążą do tego, by w końcowym produkcie znajdowała się matryca o minimalnej rozdzielczości 70 x 50 pinów, co pozwoli na uzyskanie bardziej szczegółowego obrazu.

Blindtouch ma pomóc osobom niewidomym nie tylko w codziennym życiu, ale pozwolić na poznawanie sztuki i architektury. Na kolejnym etapie rozwoju projektu, twórcy przewidują założenie portalu internetowego, za pomocą którego niewidomi będą mogli udostępniać i wymieniać się zdjęciami.

Robot Manufacture informuje, niebawem ruszy kampania crowdfoundingowa. Będziemy uważnie śledzić rozwój Blindtouch. Więcej informacji znajdziecie na stronie projektu.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Aktualności:

Instagram ukryje "nieodpowiednie treści" w wynikach wyszukiwania Sesja smartfonem na okładce „New York Timesa”. Przesada czy zmiana, która uratuje fotografię? Prosty sposób na stworzenie urządzenia do zdjęć poklatkowych (time lapse) [wideo] Popular Photography Magazine kończy swoją działalność Czy firma Nikon bezprawnie wykorzystała patenty? Do sądu trafiło oskarżenie Zeissa i ASML "Indywidualne 2018" - rozpoczął się cykl wystaw w Krakowskiej Szkole Kreatywnej Fotografii Przeróbka, która nie popłaca. AP zrywa współpracę z laureatem Pulitzera A czy Ty, dbasz o swój aparat należycie? „Po co robić zdjęcia, jeśli nikt ich nie zobaczy?” i dlaczego warto obejrzeć film „Szukając Vivian Maier”? iPhone XS i XS Max ma ukryty tryb upiększający, którego nie można wyłączyć 80% ludzi uważa, że robi doskonałe zdjęcia - trendy fotograficzne na 2016 rok Ostatnie próby ratowania firmy Tetenal zakończone niepowodzeniem

Popularne w tym tygodniu:

Nie żyje Charles Geschke, jeden z założycieli Adobe i twórca formatu PDF Czym jest dobry obiektyw w smartfonie? Niebo na suficie - oryginalny pomysł na wykorzystanie fototapet