Portrety w podczerwieni? Mathieu Stern pokazuje, z czym to się je!

Mathieu Stern to sympatyczny francuski fotograf, który lubi eksperymentować ze starymi obiektywami i fotografią w ogóle. Tym razem Mathieu zajął się fotografią w podczerwieni. Zobaczcie portrety wykonane tą techniką.

© Mathieu Stern / www.mathieustern.com

Zazwyczaj podczerwień wykorzystuje się do fotografii krajobrazu, dzięki czemu uzyskujemy zaskakujące efekty kolorystyczne. Mathieu Stern postanowił do przyrody dodać ludzi. Do wykonania projektu wykorzystał dwa aparaty, które zostały przerobione przez jego znajomych w różny sposób.

Jeden z nich został pozbawiony filtrów na matrycy, dzięki czemu po przeróbce rejestruje tylko podczerwień. Ten aparat rejestruje obrazy z niebieską i białą dominantą. Drugi aparat także został pozbawiony kilku warstw na matrycy, jednak został dodany inny filtr przed obiektywem, który pozwala zarejestrować część z fal światła widzialnego. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zauważyć więcej szczegółów na roślinach. Zdjęcia zostały także obrobione; fotograf dodał czerwono-różową dominantę w Photoshopie.

Mathieu fotografował standardowym aparatem, dzięki czemu możemy porównać rezultaty z normalnymi zdjęciami. Jeżeli chcecie przerobić aparat na podczerwień, to Mathieu ostrzega, że nie jest to takie łatwe zadanie i trzeba się liczyć z tym, że aparat nie będzie już robił normalnych zdjęć. Warto więc poświęcić jakiś tańszy i starszy korpus.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Sony A7s mark III – spekulacje, zapowiedzi, pobożne życzenia NiSi - filtry do smartfona w stylu systemu Cokin Nie masz skanera do negatywów? Z pomocą przychodzi aplikacja FilmLab Mój kandydat na nieustraszonego fotografa 2009 roku... Jak działa kolektor dolotowy? Wszystko widać na filmie z wewnątrz Kosmiczne programy za darmo w 40. rocznicę lądowania Apollo 11 [aktualizacja] Nowojorski tłum odtwarza scenę ze zdjęcia pod 7-metrową rzeźbą Najlepsze, najgorsze i najgłupsze pomysły na maseczki Life.com napakowany zdjęciami Zrobił portret swojej dziewczynie. Zdjęcie stało się okładką kampanii WHO Biedne dzieci "robią zdjęcie" klapkiem. Kultura selfie dociera do slumsów NASA: Teleskop Hubble’a zarejestrował cudowne zdjęcie Jowisza

Popularne w tym tygodniu:

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie? Wrocławskie Muzeum Architektury szuka kobiety ze zdjęcia Znalazła się tajemnicza kobieta ze zdjęcia Chrisa Niedenthala. Mieszka w Kłodzku Zdjęcie dnia. Marsjański helikopter i spektakularny widok z lotu ptaka Skandaliczna naga sesja w Dubaju: 40 modelek i 1 fotograf. Co najmniej 12 osób zatrzymano Trytytki rozwiążą każdy problem, nawet na Marsie. Zdjęcie NASA to nie fotomontaż Zdjęcie dnia. Droga Mleczna widziana z kosmosu Lagun istnieje? To stworzenie łudząco go przypomina Doskonały sposób na rozbawienie dziecka na sesji. Ten fotograf wie, co robi Zdjęcie dnia. Spektakularne strumienie energii w galaktyce Mars na niezwykłym zbliżeniu. NASA udostępnia nowe zdjęcie