Portrety w podczerwieni? Mathieu Stern pokazuje, z czym to się je!

Mathieu Stern to sympatyczny francuski fotograf, który lubi eksperymentować ze starymi obiektywami i fotografią w ogóle. Tym razem Mathieu zajął się fotografią w podczerwieni. Zobaczcie portrety wykonane tą techniką.

© Mathieu Stern / www.mathieustern.com

Zazwyczaj podczerwień wykorzystuje się do fotografii krajobrazu, dzięki czemu uzyskujemy zaskakujące efekty kolorystyczne. Mathieu Stern postanowił do przyrody dodać ludzi. Do wykonania projektu wykorzystał dwa aparaty, które zostały przerobione przez jego znajomych w różny sposób.

Jeden z nich został pozbawiony filtrów na matrycy, dzięki czemu po przeróbce rejestruje tylko podczerwień. Ten aparat rejestruje obrazy z niebieską i białą dominantą. Drugi aparat także został pozbawiony kilku warstw na matrycy, jednak został dodany inny filtr przed obiektywem, który pozwala zarejestrować część z fal światła widzialnego. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zauważyć więcej szczegółów na roślinach. Zdjęcia zostały także obrobione; fotograf dodał czerwono-różową dominantę w Photoshopie.

Mathieu fotografował standardowym aparatem, dzięki czemu możemy porównać rezultaty z normalnymi zdjęciami. Jeżeli chcecie przerobić aparat na podczerwień, to Mathieu ostrzega, że nie jest to takie łatwe zadanie i trzeba się liczyć z tym, że aparat nie będzie już robił normalnych zdjęć. Warto więc poświęcić jakiś tańszy i starszy korpus.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Zobacz również: Dwa spojrzenia na fotografowanie ludzi, czyli studyjne portrety i zdjęcia na ulicy [wideoporadnik]

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

Viewer 2 - nieco inna przeglądarka zdjęć Świetny filmik, pokazujący żurawie tańczące do Eda Sheerana 360-stopniowe wideo, dzięki któremu poczujesz się, jakbyś latał na orle Dron, który składa ramiona, by zmieścić się w szczelinach 5 rzeczy, które zaskoczyły mnie w Chile. Dziennikarz motoryzacyjny w trasie Wiemy, jak będzie działać Light L16, czyli 52-megapikselowy kompakt Zobacz magię polaroidów na timelapsie z Toronto International Film Festival Ma 3200 lat i został sfotografowany tylko raz w całości. Poznajcie ”Prezydenta” Wyspy brytyjskie pod śniegiem - widziane z satelity Bliskie spotkanie z tygrysem. Zwierzę rzuciło się na fotografa Lady Gaga krytykuje kradzież muzyki... kradnąc zdjęcia! Fotografowanie z prędkością BILIONA klatek na sekundę

Popularne w tym tygodniu:

86-letni dziadkowie zapozowali do zdjęć ekstrawaganckich ubrań wnuczka Niedźwiadek kontempluje tęczę - niesamowite zdjęcia Piękna przyjaźń staruszki i jej psa utrwalona na zdjęciach Fotografka ujęła nowy typ zórz polarnych na zdjęciach. Nazywa się ”wydmy” Najbardziej znany film w historii kina przerobiony na 4K. Ma ponad 120 lat! Dwóch fotografów wychowało lisa. Odwdzięcza im się pozowaniem Zarabiają na kotach. Za jeden post można dostać 60 tysięcy złotych Nissan GT-R przerobiony na niesamowity samochód do kręcenia Dla sławy na Instagramie zrobią wszystko. Śmieje się z nich cały świat Zobacz, jak działają systemy laserowej neutralizacji dronów W USA kobieta podszywała się pod fotografkę dziecięcą, by porwać niemowlę Panasonic opracował wizjer dla daltonistów