Portrety w podczerwieni? Mathieu Stern pokazuje, z czym to się je!

Mathieu Stern to sympatyczny francuski fotograf, który lubi eksperymentować ze starymi obiektywami i fotografią w ogóle. Tym razem Mathieu zajął się fotografią w podczerwieni. Zobaczcie portrety wykonane tą techniką.

© Mathieu Stern / www.mathieustern.com

Zazwyczaj podczerwień wykorzystuje się do fotografii krajobrazu, dzięki czemu uzyskujemy zaskakujące efekty kolorystyczne. Mathieu Stern postanowił do przyrody dodać ludzi. Do wykonania projektu wykorzystał dwa aparaty, które zostały przerobione przez jego znajomych w różny sposób.

Jeden z nich został pozbawiony filtrów na matrycy, dzięki czemu po przeróbce rejestruje tylko podczerwień. Ten aparat rejestruje obrazy z niebieską i białą dominantą. Drugi aparat także został pozbawiony kilku warstw na matrycy, jednak został dodany inny filtr przed obiektywem, który pozwala zarejestrować część z fal światła widzialnego. Dzięki takiemu zabiegowi możemy zauważyć więcej szczegółów na roślinach. Zdjęcia zostały także obrobione; fotograf dodał czerwono-różową dominantę w Photoshopie.

Mathieu fotografował standardowym aparatem, dzięki czemu możemy porównać rezultaty z normalnymi zdjęciami. Jeżeli chcecie przerobić aparat na podczerwień, to Mathieu ostrzega, że nie jest to takie łatwe zadanie i trzeba się liczyć z tym, że aparat nie będzie już robił normalnych zdjęć. Warto więc poświęcić jakiś tańszy i starszy korpus.

Zdjęcia wykorzystane za zgodą autora.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Ciekawostki:

ExploreCams pokazuje, jakim sprzętem najczęściej fotografujemy Tornado w 360 stopniach i 4K przybliży Was do potęgi natury Na zdjęciu z ISS widać burze, pożary i miasta. Tak wygląda Ziemia z kosmosu Sztuczna inteligencja zmieni oświetlenie twojego zdjęcia Dlaczego niektóre obiektywy Canona mają biały kolor? Czy ma to jakiekolwiek znaczenie? Canon EOS 6D Mark II - wszystko, co do tej pory wiemy o nowej lustrzance Pierwszy raz w historii możesz zobaczyć, jak mrówka wstrzykuje jad Fotografowanie w Internecie kontra rzeczywistość Fotografka ujęła nowy typ zórz polarnych na zdjęciach. Nazywa się ”wydmy” Uszczelniony nie znaczy wodoodporny, zobacz co dzieje się z aparatem w słonej wodzie Brendan Barry znowu w akcji. Zrobił aparat z kontenera Ihagee Elbaflex to kolejny dowód na odrodzenie fotografii tradycyjnej

Popularne w tym tygodniu:

Zdjęcia dnia. Znamy najbardziej budujące zdjęcie Warszawy Różowe delfiny wróciły do Hongkongu. To jeden z pozytywnych skutków pandemii COVID-19 Zdjęcie dnia. Fiat 126p w barwach PLL LOT pilotuje samolot Co jest pięknego we wschodzie słońca? Oto naukowe wyjaśnienie Pantone prezentuje kolor o nazwie ”Okres”, by wesprzeć kobiety Zdjęcie dnia. Jan Paweł II z meteorytem przed Muzeum Narodowym Estée Lauder zapłaciło 128 tys. dolarów za sesję kosmetyków na ISS Jelonek czubaty. Wyjątkowy leśny "wampir" Niezwykłe znalezisko: Idealnie zachowany niedźwiedź sprzed 40 000 lat na zdjęciach Burzowy Jowisz. Niezwykłe zdjęcie z Teleskopu Hubble'a Rowerzysta przerwał zaręczyny i stratował fotografa IKEA współpracuje z wirtualną influencerką. Oto, jak prezentuje się na zdjęciach