Japoński aparat wojskowy z II wojny światowej wygląda jak karabin i może być twój

Konishiroku Roku Oh-Sha Type 89 to bardzo wyjątkowy sprzęt. Wygląda jak karabin, tudzież wyrzutnik granatów, ale w rzeczywistości jest aparatem treningowym. Japończycy używali tego sprzętu podczas szkoleń wojskowych. Jeśli kochacie fotografię i militaria – nie możecie przegapić tej okazji.

© Westborn Camera Co / eBay

Konishiroku (Konica) Roku Oh-Sha Type 89 jest bardzo podobny wizualnie do karabinów maszynowych, które znajdowały się na pokładach japońskich samolotów. Te aparaty w rzeczywistości były wykorzystywane do treningów strzeleckich. To interesujące, bo raczej kojarzyłyby się z narzędziem szpiegowskim.

Japończycy zamiast marnować amunicję na ćwiczeniach, woleli wykorzystywać do tego błonę fotograficzną. W momencie, gdy strzelec namierzył cel i wcisnął spust – aparat robił zdjęcie, pokazując jego celność. Zdecydowanie ułatwiało to analizę przygotowania żołnierza do czynnej służby i umożliwiało korekcję błędów.

Bardzo interesujące jest to, że Konishiroku Roku Oh-Sha Type 89 może wykonywać zdjęcia z prędkością nawet 10 kl./s. Można powiedzieć, że w takim wypadku to bardziej kamera filmowa niż aparat. Pojedyncza klatka miała rozmiar 18×24 mm, a szpula z filmem aż 2,5 metra.

Aparat został wystawiony na eBayu w cenie 4500 dolarów. Nie jest to mało, ale jeśli stan jest dobry, a sprzęt sprawny – może to być prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Przyznacie, że ładnie by wyglądał na szafce z aparatami obok Zenita Snajper.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Więcej informacji znajdziecie na eBayu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Mr Winkle to psia legenda. Uroczy psiak miał 23 lata Zretuszowana Lady GaGa w Vanity Fair Lawina zdjęć przedstawiających osoby trzymające obraz opanowała Twittera Tortury zwierząt w kampanii przeciw zanieczyszczaniu oceanów Google prezentuje nowy algorytm do tworzenia sztucznej głębi ostrości Popołudniowa herbatka z owcami Co to jest ”bokeh” i jak czytać to słowo? Laowa 24 mm f/14 Replay 2x Macro - zanurz się w świecie makro Makijaż ślubny zmienił te kobiety nie do poznania Artysta drukował zrzuty ekranu z Instagrama i je sprzedawał. Teraz ma problemy w sądzie Zdjęcia Armstronga z lądowania na Księżycu, którego nie znasz 40 mm - idealna ogniskowa do fotografowania? Dlaczego właśnie ta?

Popularne w tym tygodniu:

Najpopularniejsze drzewko na Instagramie zniszczone. Wandale użyli piły Naukowcy opracowali aparat na bazie płaskiej soczewki. Nie wymaga ustawiania ostrości Koronawirus na świecie: Skutki kwarantanny widziane z satelitów Internauci pokazują swoje działania, by pomóc podczas pandemii koronawirusa Naukowcy mają sposób na lepsze zdjęcia czarnej dziury. To prostsze niż myślisz