Japoński aparat wojskowy z II wojny światowej wygląda jak karabin i może być twój

Konishiroku Roku Oh-Sha Type 89 to bardzo wyjątkowy sprzęt. Wygląda jak karabin, tudzież wyrzutnik granatów, ale w rzeczywistości jest aparatem treningowym. Japończycy używali tego sprzętu podczas szkoleń wojskowych. Jeśli kochacie fotografię i militaria – nie możecie przegapić tej okazji.

© Westborn Camera Co / eBay

Konishiroku (Konica) Roku Oh-Sha Type 89 jest bardzo podobny wizualnie do karabinów maszynowych, które znajdowały się na pokładach japońskich samolotów. Te aparaty w rzeczywistości były wykorzystywane do treningów strzeleckich. To interesujące, bo raczej kojarzyłyby się z narzędziem szpiegowskim.

Japończycy zamiast marnować amunicję na ćwiczeniach, woleli wykorzystywać do tego błonę fotograficzną. W momencie, gdy strzelec namierzył cel i wcisnął spust – aparat robił zdjęcie, pokazując jego celność. Zdecydowanie ułatwiało to analizę przygotowania żołnierza do czynnej służby i umożliwiało korekcję błędów.

Bardzo interesujące jest to, że Konishiroku Roku Oh-Sha Type 89 może wykonywać zdjęcia z prędkością nawet 10 kl./s. Można powiedzieć, że w takim wypadku to bardziej kamera filmowa niż aparat. Pojedyncza klatka miała rozmiar 18×24 mm, a szpula z filmem aż 2,5 metra.

Aparat został wystawiony na eBayu w cenie 4500 dolarów. Nie jest to mało, ale jeśli stan jest dobry, a sprzęt sprawny – może to być prawdziwa gratka dla kolekcjonerów. Przyznacie, że ładnie by wyglądał na szafce z aparatami obok Zenita Snajper.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Więcej informacji znajdziecie na eBayu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Ciekawostki:

Microsoft przeprasza na Twitterze za foto-wpadkę Portrety w podczerwieni? Mathieu Stern pokazuje, z czym to się je! Top Gear dla fotografów. Oto 3 typy entuzjastów sprzętu, jakich spotkasz Google wprowadza wyszukiwanie głosowe i obrazkowe Czy autofokus w Nikonie D850 działa równie dobrze, jak we flagowym Nikonie D5? Para młoda z Hongkongu napisała 30-stronnicową opinię o zdjęciach. Widać, że znają się na rzeczy! Zobacz zdjęcia zwierząt, które cierpią przez naszą nieodpowiedzialność Głupota ludzka nie zna granic. Oko w oko ze wściekłym jeleniem Nowy sposób na wyostrzanie zdjęć. Algorytm niczym z filmów kryminalnych USA chcą zabronić reklam ze zbyt dużą obróbką Zdjęcie polskiej wsi podbija internet. Robi furorę na całym świecie Pomóż stworzyć wizualizację 3-D całego świata!

Popularne w tym tygodniu:

Christian Paul w warszawskim Studio Chmury? Realizował tam lookbooka W maseczce czy bez? Zobacz, jak zasłona działa podczas kaszlu Musi ją mieć każdy podróżnik! Ta koszulka pomoże się dogadać Czy to zdjęcie jest prawdziwe? Autor uważa, że tak Zobacz ponad 2 tys. roślin biorących udział w koncercie na żywo w Barcelonie Profesjonalni fotografowie Getty Images będą robili zrzuty ekranu z gry wideo Ludzkie ciało świeci w ciemności! Udało się to sfotografować Chciała zrobić zdjęcie z dzikim niedźwiedziem. Przeliczyła się Chwila przed atakiem bizona na 72-latkę ujęta na filmie 72-latka wielokrotnie raniona przez bizona. Chciała zrobić zdjęcia Satelita Canona stracony przez nieudany lot rakiety Raspberry Pi 4 zamieniło stary zabawkowy aparat w całkiem ciekawą cyfrówkę