12 kilometrów nad nami. Podniebny świat stewardes na zdjęciach Briana Finke'a

12 kilometrów nad nami. Podniebny świat stewardes na zdjęciach Briana Finke'a

Flight Attendants
Flight Attendants
Źródło zdjęć: © © Brian Finke / www.brianfinke.com
Magda Szewczuwianiec
05.06.2014 06:51, aktualizacja: 05.06.2014 09:32

Pod kopułą nieba toczy się prawdziwe życie. Ludzie wymieniają myśli, uprzejmości, ktoś pyta o godzinę przylotu, ktoś inny poprawia poduszkę. Projekt „Flight Attendants” przedstawia ludzi, który większą część doby spędzają 12 kilometrów nad ziemią.

Nowojorski fotograf Brian Finke przez dwa lata intensywnie podróżował. Stany Zjednoczone, Azja, Europa. Ponad 10 przewoźników. Podróże z Detla, Jet Blue, Hawaiian, Hootes Air, Southwest i Song. I wreszcie: Air France, Quantas, British Airways, Air Asia, Thai, Tiger, ANA, Japan i Cathay Pacific, Icelandair. Po co ta wyliczanka? Nazwy poszczególnych przewoźników były dla Finke’a niczym nazwy miast i krajów dla przeciętnego turysty. Fotograf spędził nad ziemią godziny, dni, tygodnie, fotografując podniebne życie.

Flight Attendants
Flight Attendants© © Brian Finke / www.brianfinke.com

Owocem tych podniebnych wędrówek jest projekt „Flight Attendants”, w ramach którego Finke uwiecznił codzienne życie ludzi, którzy byli na tyle odważni, by wybrać pracę na wysokości 12 kilometrów. We wstępie do jego książki ”Flight Attendants” Alix Browne pisze: „Podejście Finke'a do fotografowania personelu linii lotniczych nie jest ani nostalgiczne, ani przesadnie realistyczne. Uchwycił te kobiety w ich wyćwiczonych pozach: prezentujące procedury bezpieczeństwa, uśmiechające się i machające jak w reklamie”. Jednak Finke skupił się nie tylko na obowiązkach zawodowych: fotografował stewardesy także podczas odpoczynku i codziennych, zwykłych czynności, odpowiadając na pytanie, czy życie na ziemi również jest możliwe.

Flight Attendants
Flight Attendants© © Brian Finke / www.brianfinke.com

Finke prezentuje niewątpliwy urok tego zawodu. Bezproblemowo łącząc na fotografiach obowiązki stewardes z ich codziennymi czynnościami, a także skupiając się na jednostce jako części grupy, prezentuje zupełnie inne spojrzenie na pracę personelu lotniczego.

Flight Attendants
Flight Attendants© © Brian Finke / www.brianfinke.com

Więcej zdjęć na stronie autora.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)