20‑metrowa kopuła lawy pokazuje piękno i ogromną siłę natury
To dziwne, ale jednocześnie zachwycające zdjęcie przedstawia ogromną kopułę lawy, podczas erupcji wulkanu Kilauea. Wyobraźcie sobie, jaką siłę musiał mieć wyrzut rozgrzanej substancji, skoro kopuła miała aż 20 metrów!
06.04.2018 | aktual.: 26.07.2022 18:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zdjęcie powstało między 10, a 13 października 1969 roku, podczas erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach. Wznosi się on na wysokości 1247 metrów nad poziomem morza i ma powierzchnię 1430 metrów kwadratowych. W środku tego bazaltowego wulkanu znajduje się jezioro lawowe Hamlema'uma'u. Od 1983 roku stale trwa tam erupcja – znad krateru unosi się dym, wypływa lawa, a w ta w jeziorze lawowym stale się porusza.
Wracając do zdjęcia – wszystko zaczęło się 24 maja 1969 roku. Największy aktywny wulkan na Hawajach zaczął nieźle burczeć i drżeć. Tak zaczęła się historyczna erupcja Mauna Ulu, która trwała łącznie 1774 dni. Była to najdłuższa aktywność wulkanu Kilauea od 2000 lat.
Nazwa erupcji – Mauna Ulu – znaczy tyle, co ”rosnąca górę”. Wzięła się ona od tego, ze stale spływająca lawa zastygała i w ten sposób zmieniła kompletnie krajobraz zbocza Kilauea. W 1969 roku zauważono aż 12 fontann lawy na zboczu. Instytut Badań Geologicznych Stanów Zjednoczonych (USGS) chciał przypomnieć o tym zdarzeniu, publikując historyczne zdjęcie.
Przeważnie dzieje się tak, że lawa eksploduje z wulkanu bez większego powodu, tworząc piękną kopułę, która jest niemalże idealnie zaokrąglona. W październiku 1969 roku udało się ująć zjawisko na zdjęciu. Ta konkretna kopuła miała wysokość około 20 metrów, ale USGS zwraca uwagę na to, że czasem fontanny lawy mogą mieć wysokość nawet około 75 metrów. Wyobrażacie sobie tę siłę?
Jeśli spodobało się wam to historyczne zdjęcie, na stronie USGS znajdziecie szerszą dokumentację erupcji Mauna Ulu.