Chris Hadefield wyjaśnia, jak robić zdjęcia w kosmosie

Chris Hadefield, astronauta z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, pokazał jak wygląda fotografowanie Ziemi z kosmosu. Jeśli wydaje wam się, że to takie proste - jesteście w niezłym błędzie.

Chris Hadefield wyjaśnia, jak robić zdjęcia w kosmosie
Monika Homan

13.07.2018 | aktual.: 26.07.2022 17:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chris Hadefield jest popularnym astronautą, którego poczynania śledzi wiele osób. Zasłynął swoim "kosmicznym" wykonaniem "Space Odity" Davida Bowiego w 2013 roku. Spędził 145 dni na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jako inżynier pokładowy.

Na kanale Kanadyjskiej Stacji Kosmicznej, Chris w przystępny sposób wyjaśnia, jak wygląda życie w przestrzeni kosmicznej. Jego filmy, przedstawiające codzienne czynności, takie jak mycie zębów czy jedzenie posiłków, mają miliony wyświetleń.

Chris Hadfield's Snapshots from Space

W jednym ze swoich filmów, Chris opowiedział, jak wygląda fotografowanie w kosmosie. Wykorzystuje obiektyw Nikkor AF-S 400 mm f/2.8, aby wykonać szczegółowe zbliżenia Ziemi. To całkiem spore i ciężkie szkło. W dodatku przypięte do wcale nie mniejszego i nie lżejszego Nikona D3s. Na szczęście w stanie nieważkości astronauci nie muszą przejmować się wagą sprzętu.

Jak mówi Chris, podczas fotografowania w kosmosie są 3 istotne sprawy: ostrość, kadr i strzał. Brzmi jakby było to całkiem proste. Podczas fotografowania Ziemi, Hadefield korzysta z trybu manualnego. Zamyka przysłonę do wartości f/16, a ponieważ Ziemia jest dosyć jasna w porównaniu do czarnej, kosmicznej przestrzeni, ustawia ISO 200.

Space Oddity

Chris wspomina też o bardzo ważnej zasadzie dla wszystkich fotografów - nie tylko tych na orbicie - trzeba być cierpliwym. Żeby zrobić świetne ujęcie czasem trzeba poczekać. Nie ma się z czym spieszyć.

Komentarze (0)