Największy aparat świata powstał w 1900 roku

Największy aparat świata powstał w 1900 roku

Największy aparat świata powstał w 1900 roku
Marcin Watemborski
10.09.2018 08:49, aktualizacja: 26.07.2022 17:52

Zastanawiacie się, do czego można było wykorzystać największy aparat świata? Odpowiedź brzmi: do sfotografowania olbrzymiego pociągu. Wszystko ma swój początek w roku 1899 i powstaniu parowozu o nazwie ”Alton Limited”.

Pociąg ”Alton Limited” lub po prostu ”Limited” powstał w 1899 roku i był flagowym pociągiem przewoźnika Chicago & Alton Railway's (C&A). Na tory w pełni sił wyruszył w 1903 roku, a dwa lata później został doposażony w odpowiedni serwis oraz 5 nowych luksusowych wagonów w 3 odcieniach kasztanu. Nie brakowało tam również złotych szablonów. Pojazd został okrzyknięty mianem ”Czerwonego pociągu”.

Obraz

Limited łącznie składał się z 6 wagonów, wśród których znajdowały się: wagon wypoczynkowy, wagon jadalny, wagon sypialny czy obserwatorium. Nie brakowało tam przepychu – wszystko opływało w bogate zdobienia, ponieważ firma Alton reklamowała pociąg jako najpiękniejszy w Ameryce oraz ”Jedyny w swoim rodzaju”.

[b]Ciekawostka:[/b] Pociąg wycofano z taboru dopiero w 1971 roku.

Jak widzicie – pociąg był naprawdę wyjątkowy. Do jego sfotografowania potrzeba było równie wyjątkowego aparatu. Przewoźnik wymarzył sobie ujęcie swojego tworu na pojedynczym panoramicznym zdjęciu i zatrudnił do tego fotografa z Chicago – George'a R. Lawrenve'a. Jego pierwotnym pomysłem było zrobienie kilku zdjęć i złożenie ich w panoramę, jak robimy to dzisiaj, lecz według klienta nie oddałoby to prawdziwości i doskonałości pociągu.

Obraz

Lawrence'owi nie zostało więc nic innego, jak zbudowanie ogromnego aparatu, który mógł podołać temu zadaniu. Po 2,5 miesiąca robót, udało mu się to, a jego kamera obsługiwała płyty o wielkości 8 x 4,5 stopy, czyli w przybliżeniu 2,43 x 1,37 metra. Aparat był wyposażony w 2 matówki, a środek był wyściełany ciężkim czarnym płótnem. Rozłożony aparat był długi na około 6 metrów i ważył około 635 kilogramów.

[b]Ciekawostka:[/b] Do rozstawienia aparatu było potrzebnych aż 15 operatorów.

Pewnie zastanawiacie się, jak wyglądał obiektyw? Tutaj swój udział miała firma Carl Zeiss, która podjęła się wyzwania. W ten sposób powstał obiektyw szerokokątny o ogniskowej 1676 mm. Drugie szkło było teleobiektywem o długości ogniskowej 3048 mm. Właśnie ono zostało wykorzystane do uwiecznienia 2,5-minutowej ekspozycji pociągu.

Obraz

Zdjęcie zostało wystawione w 1900 roku podczas wystawy Paris Exposition we Francji. Zdjęcia zakulisowe posłużyły do udowodnienia tego, że faktycznie Lawrence zbudował wielki aparat i zrobił nim największe zdjęcie panoramiczne na świecie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)