Zobacz cały cykl Księżyca na jednym zdjęciu
Zdjęcie wykonane przez Giorgię Hofer pokazuje jak przemieszcza się i zmienia Księżyc podczas całego miesiąca księżycowego. Wykonanie tej kompozycji zajęło fotografce rok.
01.10.2018 | aktual.: 01.10.2018 09:46
Pasja Giorgii Hofer do astronomii spowodowała, że w 2009 roku została ona członkiem stowarzyszenia Cortina Astronomical. Właśnie wtedy zaczęła fotografować niebo wraz z pięknymi krajobrazami. Szybko zrozumiała, że jest to jej prawdziwa pasja.
Niedawno Giorgia podzieliła się na Facebooku zdjęciem, które przedstawia wszystkie fazy księżyca, wraz z jego położeniem. Zdjęcie składa się z 28 ujęć - na każdym z nich Księżyc znajduje się w innej pozycji i fazie.
- Zawsze marzyłam o zrobieniu zdjęcia całego cyklu księżycowego, ale ponieważ jego ruch jest bardzo złożony, nie jest to łatwe zadanie. Nie chciałam zrobić zwykłego obrazu z księżycami obok siebie, które w tle mają czarne niebo, chciałem dać wyobrażenie o tym, co można hipotetycznie zobaczyć na żywo - pisze na swoim blogu fotografka.
Uzyskanie takiego efektu wcale nie jest łatwe i wymaga dużej wiedzy z zakresu astronomii. Giorgia mówi, że za pomocą oprogramowania obliczyła pozycję księżyca co 1481 minut, czyli 24 godziny i 41 minut, przez 27 dni. Jednak uchwycenie wszystkich faz księżyca zajęło jej cały rok. Pogoda nie zawsze pozwala na fotografowanie nocnego nieba. Księżyc w fazie zaniku, po lewej stronie kadru sfotografowała w styczniu 2017, natomiast w fazie wzrostu, po prawej, pomiędzy lipcem a grudniem 2017r.
Giorgia zaznacza, że zdjęcie nie jest dokładnym odwzorowaniem miesiąca synodycznego, a krzywa księżycowa nie jest perfekcyjna. Pozycja księżyca była ustalana co 24 godziny i 41 minut, a rytm miesiąca księżycowego wynosi 24 godziny i 51 minut. Pozycja była więc określana z 10 minutową różnicą. W miesiąca księżycowego daje nam to 4 godziny różnicy i dlatego właśnie na zdjęciu Księżyc nie zatoczył pełnej "ósemki".
Do sfotografowania naszego satelity Giorgia użyła obiektywu o ogniskowej 400 mm, a ogólne ujęcie wykonała obiektywem o ogniskowej 20 mm, naświetlała je przez 8 sekund, przy przysłonie f/8. W galerii fotografki znajdziecie wiele zdjęć, na których widać, że astronomia jest jej prawdziwą pasją. Wykonanie tej kompozycji zajęło jej około 100 godzin.
Zobaczcie więcej zdjęć Giorgii Hofer na jej stronie internetowej.