Sony zrobiło pierwszą na świecie matrycę z wbudowanym polaryzatorem

Sony zrobiło pierwszą na świecie matrycę z wbudowanym polaryzatorem

Sony zrobiło pierwszą na świecie matrycę z wbudowanym polaryzatorem
Monika Homan
02.10.2018 11:28, aktualizacja: 26.07.2022 16:08

Firma Sony stworzyła pięciomegapikselową matrycę CMOS z wbudowanym polaryzatorem kierunkowym. To pierwszy na świecie kolorowy czujnik z polaryzacją.

Firma Sony chwali się nowym produktem. 5-megapikselowa matryca CMOS została wyposażona w czterokierunkowy polaryzator. Dostępne są dwie wersje matryc - kolorowa i czarno-biała. IMX250MZR/MYR, bo tak nazwano nowy produkt, może obliczyć kierunek i stopień polaryzacji na podstawie każdego z czterech polaryzatorów. Na matrycy zamontowane zostały cztery kierunkowe polaryzatory, które przepuszczają światło w stanie polaryzacji pod kątami: 0, 45, 90 i 135 stopni. Sygnał z czujnika pod każdym z nich jest łączony i przetwarzany dając informacje o polaryzacji w czasie rzeczywistym.

Po lewej zdjęcia bez polaryzacji, a po prawej z polaryzacją
Po lewej zdjęcia bez polaryzacji, a po prawej z polaryzacją© [Sony](https://www.sonysemicon.co.jp/products_en/new_pro/september_2018/imx250mzr_myr_e.html)

Polaryzator umieszczony został pod warstwą mikrosoczewek, bezpośrednio na czujniku. Dodatkowo jest on pokryty warstwą antyrefleksyjną, która pozwala zredukować współczynnik odbicia światła, a co za tym idzie zminimalizować ryzyko odblasków. Dzięki unikalnej strukturze polaryzatora, czujnik Sony umożliwia doskonałe właściwości polaryzacyjne i czułość w szerokim paśmie światła, od widzialnego do bliskiej podczerwieni.

Obraz
© [Sony](https://www.sonysemicon.co.jp/products_en/new_pro/september_2018/imx250mzr_myr_e.html)

Czujnik dedykowany jest na rynek przemysłowy. Został wyposażony w globalną migawkę, żeby wyeliminować efekt "rolling-shuter" i może rejestrować obraz z prędkością 163 klatek na sekundę. Nowy czujnik w przypadku obrazowania szybko poruszających się obiektów ma pomóc wykrywaniu zarysowań, zniekształceń i rozpoznawaniu kształtu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)