13. łódzki Fotofestiwal już w czerwcu!

13. łódzki Fotofestiwal już w czerwcu!

13. łódzki Fotofestiwal już w czerwcu!
Piotr Kała
26.03.2014 21:36, aktualizacja: 26.07.2022 20:00

Wystawy Rogera Ballena, Volkera Hinza, Evgenii Arbugaevy, 10 finalistów Grand Prix i wielu innych. Do tego warsztaty Magnum Photos, panele dyskusyjne, spotkania autorskie i wybór fotograficznej publikacji roku. To wszystko podczas Fotofestiwalu, który odbędzie się 5-15 czerwca w Łodzi.

Volker Hinz to legendarny fotograf niemieckiego "Sterna". Na zlecenie zagranicznych pism fotografował Madonnę, Clinta Eastwooda, Woody'ego Allena. W Internecie nie znajdziecie wielu jego prac, ponieważ konsekwentnie unika cyfrowego nośnika. Tym bardziej warto obejrzeć ponad 100 jego zdjęć na wystawie podczas Fotofestiwalu.

Po raz pierwszy w Polsce wystawione zostaną prace Rogera Ballena, autora czarno-białych fotografii przedstawiających mroczne przestrzenie, dziwne rekwizyty, postaci o niepowtarzalnych rysach twarzy, mistyczne kompozycje.

Evgenia Arbugaeva, zwyciężczyni nagrody Leica Oskar Barnack Award 2013, opowie o bajkowym dzieciństwie na dalekiej Syberii, gdzie „śnieg jest taki biały, niebo jest takie białe, wiatr jest taki silny, że dosłownie możesz latać w powietrzu, niemal tak, jakbyś był w przestrzeni kosmicznej”.

Obraz

Na wystawie Grand Prix Fotofestiwalu 2014 będzie można obejrzeć projekty fotograficzne 10 finalistów wyłonionych spośród ponad 600 zgłoszeń z całego świata. Wśród nich jest m.in. nagrodzona w tym roku w konkursie World Press Photo Elena Chernyshova ze zdjęciami opowiadającymi o jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, Norylsku. W tym roku aż dwoje Polaków zostało uhonorowanych przez jury konkursu: Agnieszka Rayss za projekt o wstydliwych częściach miasta zatytułowany No Man’s Land oraz Adam Lach za zdjęcia przedstawiające 60-osobową rodzinę rumuńskich Romów mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Projekt Lacha, Stigma, został opublikowany w „The New York Times” i przyniósł mu nagrodę Picture of The Year w 2014 roku. Na wystawie konkursowej zobaczymy w sumie 10 finalistów, spośród których tylko jeden zdobędzie nagrodę Grand Prix – 10 000 zł.

Obraz
© © Elena Chernyshova

W programie wystaw towarzyszących są m.in. Kuba Dąbrowski, Anita Andrzejewska, Igor Omulecki, Jakub Karwowski, Przemek Dzienis i Dorota Buczkowska.

W programie festiwalu jest także wystawa konkursu na Fotograficzną Publikację Roku 2014, na której obejrzymy nagrodzone w konkursie książki. Fotografia zajmuje w nich centralne miejsce (albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny). Publikacje wciąż można zgłaszać, termin upływa 30 kwietnia 2014 r.

Dużym wydarzeniem będą ekskluzywne czterodniowe warsztaty mistrzowskie z jednym z czołowych fotografów agencji Magnum Photos, Alexem Webbem. Warsztaty odbędą się 1-4 czerwca, przeznaczone są dla profesjonalistów i zaawansowanych amatorów.

Obraz
© © Agnieszka Rayss

Magnum Photos przygotowało także warsztaty w formie spotkań oraz przegląd portfolio z ekspertami współpracującymi z agencją. Tematami spotkań będą: współczesny rynek fotografii światowej, świadome budowanie własnej kariery i kierowanie rozwojem zawodowym. Warsztaty zaplanowano na 6 i 7 czerwca.

Obraz
© © Adam Lach

Szczegóły na stronie Fotofestiwalu.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)