Iwona Alesandrowicz znosi stygmatyzację przybyszy z innych krajów w projekcie ”Swój obcy”

Iwona Alesandrowicz znosi stygmatyzację przybyszy z innych krajów w projekcie ”Swój obcy”

Iwona Aleksandrowicz znana jest głównie z wielkoformatowych fotografii aktowych oraz artystycznych portretów. Na pomysł swojego najnowszego projektu ”Swój obcy” wpadła podczas rozmowy z Włochem, który w Szczecinku otworzył kawiarnię rodem z Rzymu.
Iwona Aleksandrowicz znana jest głównie z wielkoformatowych fotografii aktowych oraz artystycznych portretów. Na pomysł swojego najnowszego projektu ”Swój obcy” wpadła podczas rozmowy z Włochem, który w Szczecinku otworzył kawiarnię rodem z Rzymu.
Źródło zdjęć: © Nadia Bobak © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Marcin Watemborski
29.10.2018 13:47, aktualizacja: 30.10.2018 11:43

Iwona Aleksandrowicz jest fotografką portretową, którą podziwiam od wielu lat za jej kreatywność. Tym razem jednak zamiast projektu artystycznego, zrealizowała swoim wielkim formatem zdjęcia dokumentalne. Zobaczycie w nich mieszkańców Zachodniego Pomorza Polski. Nie mieszkają tam jednak, bo tam się urodzili. Są tu, bo chcą i kochają ten kraj.

Jak zauważa autorka projektu - w naszym kraju można spotkać się z nagonką na obcokrajowców prze polityków i media. Zwraca ona uwagę na to, że dochodzi stale do ataków i różnych incydentów, a ksenofobia nie jest traktowana marginalnie, a często nawet wynoszona na piedestał.
Jak zauważa autorka projektu - w naszym kraju można spotkać się z nagonką na obcokrajowców prze polityków i media. Zwraca ona uwagę na to, że dochodzi stale do ataków i różnych incydentów, a ksenofobia nie jest traktowana marginalnie, a często nawet wynoszona na piedestał.© Aleksander Piwień © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Punkt widzenia niektórych grup nie pokrywa się z tym, który prezentuje Iwona. Postanowiła ona sportretować obcokrajowców mieszkających na terenie Pomorza Zachodniego – zwyczajnie, takimi, jakimi są. Każdy z nich wiedzie spokojne życie i przybył do Polski z miłości do tego kraju. Niektórzy prowadzą własne biznesy, inni uczciwie pracują w różnych firmach.
Punkt widzenia niektórych grup nie pokrywa się z tym, który prezentuje Iwona. Postanowiła ona sportretować obcokrajowców mieszkających na terenie Pomorza Zachodniego – zwyczajnie, takimi, jakimi są. Każdy z nich wiedzie spokojne życie i przybył do Polski z miłości do tego kraju. Niektórzy prowadzą własne biznesy, inni uczciwie pracują w różnych firmach.© Janina Adamiecka © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Podejście Iwony wywodzi się z tego, że wychowywała się w Legnicy – wielokulturowym mieście Dolnego Śląska. Przez lata stacjonowali tam żołnierze ZSRR, którzy pochodzili praktycznie ze wszystkich republik, więc każdy oddział był siłą rzeczy mieszanką różnych narodowości i kultur. Oprócz nich były tam inne społeczności: ukraińska, grecka, romska, a nawet niemiecka.
Podejście Iwony wywodzi się z tego, że wychowywała się w Legnicy – wielokulturowym mieście Dolnego Śląska. Przez lata stacjonowali tam żołnierze ZSRR, którzy pochodzili praktycznie ze wszystkich republik, więc każdy oddział był siłą rzeczy mieszanką różnych narodowości i kultur. Oprócz nich były tam inne społeczności: ukraińska, grecka, romska, a nawet niemiecka.© Henry Mendonca © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Człowieczeństwo polega na tym, by starać się rozumieć różne kultury i religie, pomagać w rozumieniu różnic. Ta różnorodność kultur, wyznań i tradycji jest bogactwem ludzkości. Wystarczy odrobina chęci, zainteresowania, otwartości wobec nowego członka społeczności, by zyskać nowego, wartościowego przyjaciela – zauważa artystka.
Człowieczeństwo polega na tym, by starać się rozumieć różne kultury i religie, pomagać w rozumieniu różnic. Ta różnorodność kultur, wyznań i tradycji jest bogactwem ludzkości. Wystarczy odrobina chęci, zainteresowania, otwartości wobec nowego członka społeczności, by zyskać nowego, wartościowego przyjaciela – zauważa artystka.© Ken Williams © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Podczas rozmów ze swoimi bohaterami, Iwona usłyszała, że w ostatnich latach ich sytuacja znacznie się zmieniła. Nagle zaczęli przeszkadzać, zaczęli być szykanowani i nie rozumieją skąd to się wywodzi. Wolą nie rzucać się w oczy, nie prowokować nikogo. Niektóre osoby, do których dotarła Iwona nie chciały brać udziału w projekcie, ze względu na napiętą atmosferę dotyczącą obcokrajowców w ich najbliższym otoczeniu.
Podczas rozmów ze swoimi bohaterami, Iwona usłyszała, że w ostatnich latach ich sytuacja znacznie się zmieniła. Nagle zaczęli przeszkadzać, zaczęli być szykanowani i nie rozumieją skąd to się wywodzi. Wolą nie rzucać się w oczy, nie prowokować nikogo. Niektóre osoby, do których dotarła Iwona nie chciały brać udziału w projekcie, ze względu na napiętą atmosferę dotyczącą obcokrajowców w ich najbliższym otoczeniu.© Małgorzata Dar © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Projekt był realizowany od maja do września 2018 roku. Iwona Aleksandrowicz wykonała zdjęcia aparatem Graflex Speed Graphic, a pomoc w sfinalizowaniu projektu pochodziła z programu Społecznik 2018 Wojewody Zachodniopomorskiego.  Wystawa jest dostępna do końca listopada 2018 roku w CEEiR w Szczecinku.
Projekt był realizowany od maja do września 2018 roku. Iwona Aleksandrowicz wykonała zdjęcia aparatem Graflex Speed Graphic, a pomoc w sfinalizowaniu projektu pochodziła z programu Społecznik 2018 Wojewody Zachodniopomorskiego. Wystawa jest dostępna do końca listopada 2018 roku w CEEiR w Szczecinku.© Michael Pugh © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorki.
Zdjęcia wykorzystane za zgodą autorki.© Patrizio Varrina © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Natalija Bordon © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Sergio Gonzalves © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Tammaro d'Ericco © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Tatiana Straszyńska © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Temur Balakari © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Tony Michalski © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Obraz
© Yvette de Guzman © Iwona Aleksandrowicz / [www.iwonaaleksandrowicz.com](https://www.iwonaaleksandrowicz.com/)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)