Teleskop Hubble’a skończył 29 lat! To zdjęcie to hołd dla naukowców

Teleskop Hubble’a działa od 24 kwietnia 1990 roku. Praktycznie z rocznicą działania urządzenia pokryło się dostarczenie nowego zdjęcia Mgławicy Południowego Kraba. Jej pierwsze zdjęcie ma prawie 30 lat.

Teleskop Hubble’a skończył 29 lat! To zdjęcie to hołd dla naukowców
Źródło zdjęć: © © NASA / ESA
Marcin Watemborski

Mgławica Południowy Krab, czyli pierwsza obserwacha

Mgławica Południowy Krab jest oddalona od Ziemi o około 2000 lat świetlnych. Henize 2-140 znajduje się w konstelacji Centaura. Według naukowców została ona utworzona przez układ podwójny, a jednym z jej składników jest biały karzeł, który posiada promień równy promieniowi Ziemi, ale ma masę zbliżoną do Słońca.

Tak wygląda centrum Mgławicy Południowy Krab.
Tak wygląda centrum Mgławicy Południowy Krab.© © NASA / ESA

Drugi byt w mgławicy to czerwony olbrzym, który pulsuje i odrzuca swoją masę do otaczającego białego karła dysku akrecyjnego. W wyniku tego zjawiska dojdzie do eksplozji termojądrowej, która stworzy w układzie kolejną mgławicę w kształcie klepsydry. Co ciekawe – obie gwiazdy (biały karzeł i czerwony olbrzym) znajdują się w centrum zespołu klepsydr.

Najnowsze zdjęcie Mgławicy Południowy Krab jest pełne różnych kolorów i pokazuje obiekt w kompletnie nowy sposób.
Najnowsze zdjęcie Mgławicy Południowy Krab jest pełne różnych kolorów i pokazuje obiekt w kompletnie nowy sposób.© © NASA / ESA

Mgławica Południowy Krab została po raz pierwszy zarejestrowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a 24 sierpnia 1990 roku, więc zaledwie 4 miesiące po wyniesieniu go na orbitę okołoziemską.

Teleskop Hubble’a ma 29 lat

Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST – ang. Hubble Space Telescope) porusza się po orbicie okołoziemskiej. Został nawany na cześć Edwina Hubble’a – amerykańskiego astronoma. Stacja, obsługiwana prze NASA, ESA oraz STScI została wyniesiona na orbitę przez prom kosmiczny Discovery 24 kwietnia 1990 roku.

Od 29 lat, HST jest jednym z najważniejszych przyrządów w całej dziedzinie astronomii. Dzięki teleskopom Comptona, Chandra oraz Spitzera, program Great Observatories jest kompletny. Odpowiadają za niego 2 agencje – amerykańska NASA oraz europejska ESA.

Teleskop Hubble’a został sfinansowany w latach 70 XX wieku, lecz wtedy nastąpiły problemy finansowe związane z katastrofą promu Challenger. Niestety to nie był jedyny kłopot. Już po wyniesieniu HST na orbitę, naukowcy odkryli, że główne zwierciadło ma nieprawidłowy profil, przez co generowany obraz był dużo gorszej jakości, niż pierwotnie zakładano. Misja serwisowa została wysłana w 1993 roku i polegała na przywróceniu oczekiwanych parametrów przyrządowi.

Interesujące jest to, że Teleskop Hubble’a jest jedynym tego typu urządzeniem serwisowanym w przestrzeni kosmicznej. Dotychczas było 5 misji serwisowych. Polegały one na naprawie zwierciadła i podzespołów oraz wymianie instrumentów obserwacyjnych na nowocześniejsze.

Wszelkie udoskonalenia i naprawy pozwolą bez zarzutu funkcjonować teleskopowi do roku 2020. Naukowcy planują, że może działać do lat 2030-2040, ale nie dłużej. Obecnie jest już następca Teleskopu Hubble’a, czyli Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba. Może on zostać wyniesiony dopiero 31 marca 2021 roku. Jest on teleskopem podczerwonym, a za prawdziwego następcę HST proponowany jest teleskop ATLAS.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)