144 bezlusterkowce połączone w ogromną grupę. Pozwalają robić bardzo szczegółowe modele 3D

Firma Peris Digital zajmuje się tworzeniem fotorealistycznych modeli 3D. Po to, by ułatwić sobie zadanie, stworzyli bardzo interesującą konstrukcję. Jest to mocowanie na 144 bezlusterkowce Sony, które pozwala na sfotografowanie obiekty w centrum ze wszystkich stron. Dzięki temu wykonanie modelu 3D staje się dziecinnie proste.

Specjalny rig do skanowania przedmiotów jest zbudowany aż ze 144 aparatów.
Specjalny rig do skanowania przedmiotów jest zbudowany aż ze 144 aparatów.
Źródło zdjęć: © Peris Digital
Marcin Watemborski

25.01.2023 12:26

Fotogrametria to dziedzina nauki koncentrująca się wokół odtwarzania kształtów etc. Na podstawie zdjęć fotogrametrycznych, czyli fotogramów. Głównie stosuje się ją w kartografii oraz geodezji, ale znajduje również swoje miejsce w nowych technologiach. Fotogrametrię wykorzystuje firma Peris Digital, która opracowuje bardzo szczegółowe modele 3D.

Dzięki fotogrametrii firma Peris Digital może odtworzyć tekstury, materiały i geometrię konkretnego obiektu – nawet tak skomplikowanego, jak ubrania. Po to, by ułatwić i możliwie zautomatyzować pracę, w siedzibie PD powstało specjalne mocowanie, które wykorzystuje łącznie 144 bezlusterkowce Sony. Są to modele Sony A7C oraz Sony A7R IV.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W centrum jest specjalne miejsce przeznaczone na obiekt, który ma zostać odtworzony. Aparaty fotografują go z każdej możliwej strony. Celem jest stworzenie ekstremalnie szczegółowego i realistycznego modelu 3D konkretnej rzeczy. Później taka grafika może zostać wykorzystana w świecie postprodukcji cyfrowej filmów lub w grach wideo. To znacznie ułatwia pracę grafikom, którzy dziś już nie muszą ręcznie rysować tekstur, a sięgają po te rzeczywiste i przenoszą je do cyfrowego królestwa.

Peris Digital to bardzo specjalistyczna i uznana firma. Zeskanowane i wymodelowane przez nich przedmioty trafiły do takich produkcji jak: "Diuna", "Mulan", "Brigertonowie" czy "Gambit Królowej". Stworzenie jednego ekstremalnie szczegółowego obiektu lub stroju zajmuje ok. 2-3 godz. W porównaniu do tradycyjnych prac graficznych to tyle, co nic. Obecnie firma zrealizowała ok. 7 milionów strojów na potrzeby produkcji filmowych i telewizyjnych.

Marcin Watemborski, redaktor prowadzący Fotoblogii

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)