15 najbardziej wiarygodnych fotograficznych manipulacji, które oszukały Was w 2016 roku

15 najbardziej wiarygodnych fotograficznych manipulacji, które oszukały Was w 2016 roku

15 najbardziej wiarygodnych fotograficznych manipulacji, które oszukały Was w 2016 roku
Marcin Watemborski
27.12.2016 13:24, aktualizacja: 27.12.2016 14:52

Internet i inne media rządzą się swoimi prawami. W czasach, gdy praktycznie każdy z nas ma dostęp do komputera, nietrudno nabyć zdolności edycji zdjęć. Fotki, które zobaczycie, okazały się niezłą ściemą, w które uwierzyły tysiące, jak nie miliony ludzi na całym świecie.

Internet jest źródłem wielu przydatnych informacji i często służy jako niezależne medium do ich przekazywania. Oczywiście często pojawiają się tu plotki i zwykłe oszustwa, a ludzie „łykają wszystko jak młode pelikany”. Codziennie na Facebooku, Twitterze i innych serwisach społecznościowych pojawiają się setki „fejków”, czyli nieprawdziwych, spreparowanych informacji.

Wiele tych informacji to zdjęcia, które są szokujące i wprawiają w osłupienie niejednego odbiorcę, inne są wręcz komiczne. My w tym zestawieniu zajęliśmy się tylko śmiesznymi viralami, które nikomu nic złego nie zrobiły. Trzeba przyznać, że trud, włożony przez ich twórców w wykonanie konkretnego obrazka, jest tak wielki, że czasem aż trudno rozróżnić, co jest prawdą, a co nie. Pamiętacie głośną sprawę ze zdjęciem z konkursu Nikona, w którym samolot idealnie wpasował się w obręcz drabiny? Takich rzeczy jest dużo więcej. Przed Wami najciekawsze z nich, wybrane spośród obszernej selekcji przygotowanej przez serwis Gizmodo.

 1. Konkurs Nikona i nieudolnie wyretuszowane zdjęcie
Obraz

O tym zdjęciu pisałem niecały rok temu, ale sytuacja wciąż nie przestaje mnie bawić – jak ludzie z jednej z najbardziej rozpoznawalnych firm mogli nie zorientować się, że to fejk?

Dla przypomnienia – sprawa wypłynęła na Facebooku po ogłoszeniu wyników jednego z konkursów Nikon Singapore. Fotograf Chay Yu Wei, podczas spaceru z przyjaciółmi, zobaczył w Chinatown drabinę, która pozwalała na uzyskanie interesującej perspektywy. Fotograf twierdził, że nieźle będzie wyglądał tam samolot, którego nawet nie wyciął z białego prostokąta. Oczywiście przez jakiś czas utrzymywał, że to definicja „decydującego momentu”, aczkolwiek internauci nie zostawili na nim suchej nitki, co skończyło się oficjalnymi przeprosinami twórcy tego dzieła.

 1. Wielki rekin zdjęciem roku według National Geographic
Obraz

Ta fotka rozeszła się błyskawicznie w mediach społecznościowych z opisem, że jest to zdjęcie roku magazynu National Geographic. Niestety, nie jest to nawet bliskie prawdy. Obraz, który widzicie, jest w pełni stworzony na komputerze z różnych zdjęć stockowych. Trzeba jednak przyznać, że to niezła robota!

 1. Elvis i Bruce Lee na jednym zdjęciu
Obraz

Wow! Dwie legendy na jednym zdjęciu! Na dodatek Bruce Lee wygląda jakby uczył Elvisa tajemnych sztuk walki. Nie. Nic bardziej mylnego. Lee nawet nie pojawił się na tym zdjęciu. Na oryginale jest Wayne Carman. Swoją drogą – Czarny pas Elvisa wcale nie jest oszustwem. Facet wiedział, jak się bić.

 1. Romantyczna kolacja Stalina i Kim Il Sunga
Obraz

Na pierwszy rzut oka... Okej – coś może być na rzeczy. Ta radość na twarzach obu przywódców jest przeurocza, aczkolwiek to kolejny fałsz. Trudno stwierdzić, czy to zdjęcie powstało niedawno, czy to cudowny relikt czasów przed-photoshopowych.

Obraz

Pewne jest jednak, że to oszustwo. Zamiast Stalina, na pierwotnej fotografii gościł chiński przywódca, Zhou Enlai.

 1. Zepsuty napis nad wydziałem architektury
Obraz

Pamiętam doskonale to zdjęcie, komedia! Jak nad wejściem na uczelnie architektoniczną można by popełnić taki błąd? Ano można było. Napis został zrobiony dla żartu podczas budowy łącznika między dwoma budynkami. Z czasem został po prostu ściągnięty.

Obraz

Natomiast zdjęcie poprawnego napisu, które widzicie poniżej, jest absolutnym fejkiem.

 1. Frida Kahlo pozująca z pistoletem
Obraz

XX-wieczna meksykańska malarka, Frida Kahlo, była naprawdę kontrowersyjna. Nie była natomiast zdolna do tego, by pozować z bronią. Ten fotomontaż został wykonany przez Roberta Torena w 2012 roku, a za bazę posłużyło zdjęcie z modelką po prawej stronie.

 1. John Lennon i Yoko Ono
Obraz

Ten, kto dał się nabrać na tę tanią podróbkę, zdecydowanie powinien jeszcze raz przestudiować najważniejsze fotografie XX wieku. Oczywiście na znaku, trzymanym przez parę artystów, był napis „War is over if you want it” oraz życzenia wesołych świąt od Johna i Yoko.

 1. Till Lindemann z Rammstain nosi koszulkę z Putinem
Obraz

Nie. No po prostu nie. To się nie wydarzyło, nie miało miejsca, zapomnijcie o tym. Lindemann, lider niemieckiego zespołu Rammstein, nie jest miłośnikiem Vladimira Putina. Aczkolwiek trzeba przyznać, że patrząc na kontrowersje wokół zespołu i sposób promocji – mogłoby to być możliwe.

 1. Czy tak powstała wejściówka MGM z ryczącym lwem?
Obraz

Boże, uchowaj. Na całe szczęście nie. To wyretuszowane zdjęcie lwa, który był poddawany badaniom. Jak donosi Business Insider, miało to miejsce w szkole weterynaryjnej w Izraelu.

Obraz

Nagrywanie ryku lwa dla MGM wyglądało kompletnie inaczej.

 1. Czy Bowie i Pop skakali dla Halsmana?
Obraz

Uwielbiam Davida Bowie i Iggy'ego Popa, pech chce, że uwielbiam również Halsmana, który zasłynął swoimi cyklami o wąsach Daliego oraz skaczących ludziach.

Obraz
Obraz

Fotka, którą widzicie, została złożona z portretu Davida z sesji do albumu „Heroes”, natomiast twarz Popa pochodzi z sesji fotograficznej z 1969 roku (prawie 10 lat przed wydaniem „Heroes” przez Bowiego).

Obraz

Na oryginalnym zdjęciu znajduje się Dean Martin oraz Jerry Lewis, których sfotografował Philippe Halsman. Na jego zdjęciach pojawili się również inni ważni ludzie, jak: Richard Nixon, książę i księżna Windsoru.

 1. Elvis i Marilyn Monroe na dachu
Obraz

Po prostu nie. Bez względu na sens tego zdjęcia – jest ono kompletnym fejkiem.

 1. Jak wyglądają Himalaje z kosmosu?
Obraz

No... na pewno nie tak. To dość stara fotka, która rozeszła się po Internecie bardzo szeroko. To obraz stworzony cyfrowo jakieś 10 lat temu. Dlaczego ludzie wciąż się na to nabierają...?

 1. Brazylijskie selfie
Obraz

Jakkolwiek źle nie brzmi ten tytuł, to bez znaczenia. To zdjęcie to sklejka z dwóch fotek. Pojawiła się ona na Instagramie jednego z użytkowników Reddita. Trzeba przyznać – nawet nieźle to wyszło.

Obraz

Ja bym się nabrał.

 1. Romantyczny wypad na dach Marilyn Monroe i Jamesa Deana
Obraz

Nie wiem, co Monroe miała z tymi dachami. Wiem jednak, że to zdjęcie jest fotomontażem. Obie osoby, widoczne na zdjęciu, są ikonami idei: „żyj szybko, umieraj młodo”. I jak to dodawał Dean - „i bądź przystojnym trupem”. Kompilacja tych zdjęć nadaje całemu temu „carpe diem” dodatkowego wyrazu.

Obraz

Oryginalne zdjęcie Monroe zostało zrobione w marcu 1955 roku na dachu Ambassador Hotel w Nowym Jorku. Ujęcie Deana natomiast pochodzi z kulisów filmu „East of Eden”, również z 1955 roku.

 1. Bawid Bowie i Lemmy Kilmister na jednej fotce
Obraz

Obaj muzycy odeszli stosunkowo niedawno – Lemmy pod koniec 2015 roku, Bowie kilka miesięcy temu. Po śmierci obu z nich, w Internecie zaczęło pojawiać się niesłychanie wiele zdjęć, na których rzekomo byli razem i całkiem nieźle się przyjaźnili.

Obraz

Na oryginalnym zdjęciu Lemmy został uchwycony z jego francuską dziewczyną w czerwcu 1972 roku.

Jak widzicie - zdjęcia kłamią. Nie wierzcie wszystkiemu, co widzicie, dopóki nie sprawdzicie informacji. W dzisiejszych czasach trzeba dokonywać selekcji przyjmowanego materiału lub chociaż potwierdzić wiadomości w innych źródłach. Wiara na ślepo może prowadzić do wielu niedopowiedzeń.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)