15 inspirujących filmów poklatkowych

15 inspirujących filmów poklatkowych

Kadr z teledysku Moniki Brodki
Kadr z teledysku Moniki Brodki
Jacek Siwko
17.04.2011 21:00, aktualizacja: 01.08.2022 14:42

Animacje poklatkowe są ostatnio niezwykle popularne. Szczególnie cenią ją twórcy reklam i teledysków. My wybraliśmy dla Was 15 najciekawszych filmów wykonanych z setek, a nawet tysięcy zdjęć. Liczymy, że prezentowany przez nas zbiór stanie się punktem wyjścia do wymiany inspiracji.

Co to jest animacja?

Animacja to technika filmowa, w której wykorzystuje się kształty, rysunki, wycinanki czy kukiełki do tworzenia obrazu. Dosłownie "animować" oznacza ożywiać i to właśnie dzięki filmowi przedmioty martwe mogą "ożyć" i stworzyć film animowany. Animacja to obecnie jednak znacznie szerszy termin, który wykracza już poza klasyczną, filmową definicję i odnosi się m.in. do gier komputerowych.

Firekites - Autumn Story

Animacja poklatkowa, zwana inaczej stop-motion, składa się z sekwencji osobnych zdjęć. Aby stworzyć wrażenie ruchu, animator przesuwa nieznacznie obiekty na każdej z fotografowanych klatek, które połączone w jeden ciąg dają wrażenie ruchu. Prekursorem w tej dziedzinie był Leon Gaumont, który w 1900 r. uzyskał patent na animację poklatkową. Cytując Wikipedię:

Poklatkowa technika realizacji to metoda rejestracji obrazu wykorzystywana głównie w klasycznym filmie animowanym oraz w filmach naukowych (za jej pomocą rejestruje się np. wzrost roślin, ruch ciał niebieskich, zmiany zachodzące w organizmie; proces, który rzeczywistości trwa kilka dni lub tygodni, zostaje skrócony do kilkudziesięciu sekund).

Nasz przegląd dotyczy współczesnego wykorzystania tej techniki z akcentem na teledyski. Kolejność nie świadczy o miejscach - ocenę pozostawiamy naszym czytelnikom i liczymy na Wasze komentarze :)

Zaczynamy od bardzo poetyckiego Firekites - Autumn Story. Przepiękna historia rysowana kredą. Do tego genialna muzyka.

Izia - Let me alone

Następna animacja została skonstruowana nieco inaczej. Nie jest to sekwencja podobnych zdjęć, jednak zachowano efekt ruchu. Zobaczcie sami.

Amazon Kindle Commercial 1 (official)

Czas na małą przerwę od teledysków. Tym razem reklama firmy Amazon (część 1).

Amazon Kindle Commercial 2 (official)

Lost Things

Kolejną animacją jest "Lost things". Została ona wyreżyserowana przez Angelę Kohler i Ithylle Grifiths. Film opowiada historię tajemniczego świata, do którego można dostać się przez "czarną dziurę"...

Brodka - Krzyżówka Dnia (Official Video)

Przyszedł czas na rodzimą produkcję. :) Zobaczcie teledysk wyreżyserowany przez Krzysztofa Skoniecznego do utworu "Krzyżówka dnia" śpiewanego przez Brodkę.

Sia - Breathe Me

Tym razem Sia - Breath me. Animacja, która pochłonęła wielką liczbę zdjęć z Polaroida.

My Drive Thru - Santogold, Julian Casablancas, N.E.R.D produced by Pharrell

The White Stripes - "Fell in Love with a Girl" Sympathy for the Record Industry

Oto zwariowana propozycja dla fanów klocków LEGO i pikseli :)

Her Morning Elegance / Oren Lavie

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć laureata nagrody Grammy.

ERA RETUSZERA

Kolejna z rodzimych propozycji to teledysk Era Retuszera - Katarzyny Nosowskiej.

Coldplay - Strawberry Swing

Każdy, kto wybiera się w tym roku na festiwal Open'er, powinien zainteresować się następną propozycją.

The PEN Story

Pen Story, czyli reklama aparatów Olympus Pen, to prawdziwy hit. Aby stworzyć tę animację, autorzy musieli wywołać aż 60 000 zdjęć.

Niesamowite piękno wybrzeża San Francisco

Autorem zdjęć jest Simon Christen, który fotografował rejon San Francisco przez rok. Przez te 12 miesięcy nazbierało się mnóstwo pięknych kadrów, które potem zostały połączone w niebanalny film poklatkowy (time-lapse). Fotografie zostały wykonane Canonem 40D z dołączonymi obiektywami Canon 10-22 mm, 24-70 mm oraz 70-200 mm. Podziwiajcie koniecznie w HD i na całym ekranie.

Peter Gabriel - Sledgehammer (1986)

Kończąc to zestawienie, zapraszam na teledysk z 1986 roku - Peter Gabriel - Sledgehammer. Mamy nadzieję, że poszczególne propozycje Was zainspirują i wkrótce stworzycie własne animacje :)

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)