150-letnie zdjęcia z Brazylii sprzedane na aukcji za 81 tys. dolarów

150-letnie zdjęcia z Brazylii sprzedane na aukcji za 81 tys. dolarów07.10.2019 08:05
150-letnie zdjęcia z Brazylii sprzedane na aukcji za 81 tys. dolarów
Źródło zdjęć: © © Albert Frisch / Sotheby's
Justyna Kocur-Czarny

Martwisz się, że twoje zdjęcia nie są dobrze wyceniane? Możesz jeszcze liczyć, że ktoś doceni je po twojej śmierci. Zdjęcia Amazonii, wykonane przez Alberta Frischa 150 lat temu, zostały sprzedane na aukcji za astronomiczną kwotę.

Seria historycznych zdjęć z pierwszej udanej wyprawy fotograficznej w górę Amazonki została wystawiona na aukcję w Sotheby's. Fotografie pokazują dorzecze Amazonki i ludzi zamieszkujących ówcześnie te tereny. Ich autorem jest Albert Frisch, niemiecki fotograf i podróżnik. Zdjęcia zostały wykonane w latach 1867-1868.

Kolekcja liczy 89 fotografii, które po raz pierwszy zostały opublikowane w 1869 roku przez Georga Leuzingera. Uznaje się je za historycznie pierwszą dokumentację tego regionu. Frish wyruszył na wyprawę w listopadzie 1867 roku, pokonując prawie 1000 mil (ok. 1600 km) pieszo lub łodzią przez następne pięć miesięcy.

W tym czasie naświetlił ponad 120 negatywów na szklanej płycie, stosując technikę mokrego kolodionu, która wymagała podróżowania z przenośnym laboratorium. Płyty fotograficzne trzeba było przygotować na chwilę przed ich naświetleniem w aparacie, a wywoływanie należało przeprowadzić natychmiast po zrobieniu zdjęcia.

Kolekcja została wylicytowana na 81 250 dolarów, czyli około 3 miliony złotych. Jej właścicielem jest teraz Instytut Moreira Salles z Brazylii, którego misją jest pielęgnowanie pamięci i tradycji czterech dziedzin sztuki: fotografii, muzyki, ikonografii oraz literatury.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)