Jakie kamery ma łazik Perseverance? Jest ich łącznie aż 19

Łazik Perseverance zostanie wystrzelony w ramach misji Mars 2020 już dziś, 30 lipca 2020 roku. Jego zadaniem będzie szukanie śladów życia, zebranie próbek gleby oraz lepsze ukazanie Czerwonej Planety niż zrobiło to Curiosity. Do tego ostatniego, Perseverance został dobrze przygotowany. Oto jakie kamery znajdziemy na pokładzie.

Jakie kamery ma łazik Perseverance? Jest ich łącznie aż 19
Marcin Watemborski

30.07.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:49

Misja łazika Curiosity była dla naukowców bardzo interesująca i tylko powiększyła głód wiedzy. Następcą tamtego łazika jest Perseverance, czyli zdecydowanie bardziej zaawansowana maszyna, wyposażona w bardzo dokładny sprzęt, o czym pisał Adam Bednarek na łamach Gadżetomanii.

Perseverance będzie mieć więcej kamer niż inne maszyny

Na pokładzie Perseverance zostało zamontowanych ich aż 19, czyli więcej niż jakimkolwiek dotychczasowym łaziku. NASA liczy na zobaczenie powierzchni Marsa w większej rozdzielczości i dużej szczegółowości. Oprócz kamer badawczych zostały zamontowane 4 pomocnicze na sondzie przenoszącej łazik, które ułatwią operowanie podczas lądowania i wypuszczenia go. Naukowcy liczą również na to, że dzięki nim uda się ująć lądowanie na Marsie w wysokiej jakości.

Obraz

Na pokładzie Perseverance znajdą się następujące kamery:

  • 9 kamer inżynierskich (kolorowych)
  • 3 kamery na potrzeby operowania maszyną (2 kolorowe i 1 czarno-biała)
  • 2 kamery Mastcam-Z (kolorowe z zoomem)
  • 1 kamera SuperCam (kolorowa)
  • 2 kamery SHERLOC (kolorowe)
  • 1 kamera PIXL (czarno-biała z pobieraniem danych o kolorze)
  • 1 kamera MEDA (czarno-biała)

Pierwszy i historii marsjański helikopter

Oprócz Perseverance, na Marsa trafi Ingenuity – helikopter marsjański. NASA ma nadzieję, że będzie to pierwszy dron, który oderwie się od powierzchni obcej planety. Waży on 1,8 kilograma, a jego główną misją jest sprawdzenie nowej technologii.

Obraz

Ingenuity ma 1,2-metrowe karbonowe śmigła, które obracają się z prędkością 2400 obrotów na minutę, czyli około 8 razy szybciej niż standardowe śmigła helikopterów na Ziemi. Maszyna została wyposażona w 2 kamery: jedną kolorową do rejestrowania obrazów powierzchni oraz drugą, czarno-białą, do nawigacji.

Agencja kosmiczna NASA informuje, że zdjęcia surowe oraz przetworzone będą dostępne do pobrania w domenie publicznej na stronie internetowej misji. Pierwsze dane będą dostępne już 18 lutego 2021 roku, gdy Perseverance i Ingenuity wylądują na powierzchni Marsa. Podróż do celu jest szacowana na 687 ziemskich dni trwania.

Więcej informacji znajdziecie na stronie NASA.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)