Zdjęcie dnia. Ogromne dziury w ziemi w Syberii. Za ich powstanie odpowiada groźne zjawisko

Zdjęcie dnia. Ogromne dziury w ziemi w Syberii. Za ich powstanie odpowiada groźne zjawisko

Zdjęcie dnia. Ogromne dziury w ziemi w Syberii. Za ich powstanie odpowiada groźne zjawisko
Adam Bednarek
11.09.2020 15:18, aktualizacja: 26.07.2022 14:45

Wyglądają jak miejsce, z którego na powierzchnię wychodzą potwory.Tymczasem syberyjskie kratery może nie staną się źródłem demonicznego zła, ale ich znaczenie i tak może mieć negatywne konsekwencje.

Ogromne kratery znajdują się w rejonie Jamału. Naukowcy głowili się, co było przyczyną powstania tego nietypowego i niezwykle widowiskowego zjawiska. Spokojnie - "Stranger Things" w rzeczywistości raczej nam nie grozi. A przynajmniej nie za sprawą kraterów w regionie Jamału.

Dziury występują w miejscu wiecznej zmarzliny - przez większość dni w roku temperatury w tym regionie nie przekraczają 0 stopni Celsjusza. Konsekwencją tych warunków jest utrzymywanie gazów cieplarnianych w glebie.

Obraz

Pod powierzchnią dochodzi do rozkładu materii organicznej, w wyniku czego powstaje metan. Jako że temperatura na całym globie rośnie, wieczna zmarzlina topi się i zwiększa się emisja gazu. Efektem uwalniania się metanu jest jego spore nagromadzenie, doprowadzające niekiedy do eksplozji.

Obraz

Naukowcy podejrzewają, że właśnie dziury są na dowodami na wybuchy. Tak o sprawie pisze WP Tech:

Całkiem niedawno naukowcy odkryli kolejną ogromną dziurę w powierzchni. W jej wnętrzu dałoby się zmieścić 16-piętrowy blok. Obecnie blisko 2/3 obszaru Rosji zajmuje wieczna zmarzlina. A pod nią kryją się ogromne pokłady metanu, który napędza zmiany klimatyczne dużo szybciej niż dwutlenek węgla. Dodatkowo, w odpowiednich warunkach podczas mieszania się z powietrzem, ten gaz może doprowadzić do wybuchu.

Dla badaczy problemem jest fakt, że wszystko dzieje się szybko i w bardzo odległych, przez co trudnych do monitorowania miejscach. Eksperci mają nadzieję, że sprzęt, którym dysponują, może pomóc w lepszym poznaniu przyczyn zjawiska.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)