Niebieskookie plemię z Indonezji. Portrety tych osób zapadają w pamięć

Korchnoi Pasaribu jest geologiem, który kocha fotografię. Podczas swojej wyprawy do Indonezji spędził trochę czasu ze specyficznym plemieniem. Rzadka choroba genetyczna sprawia, że członkowie tej społeczności maja dwukolorowe oczy, z których zawsze jedno jest niebieskie lub oboje oczu jawią się żywym błękitem.

Niebieskookie plemię z Indonezji. Portrety tych osób zapadają w pamięć
Źródło zdjęć: © © Korchnoi Pasaribu / [Instagram](https://www.instagram.com/geo.rock888/)
Marcin Watemborski

23.12.2020 | aktual.: 26.07.2022 14:36

Indonezja jest państwem opartym na budowie archipelagu. Każda z ponad 17 000 wysepek, choć podobna, jest kompletnie inna – między innymi za sprawą zamieszkujących tam ludzi. Na terenie tego kraju mieszkańcy mówią ponad 700 różnymi językami.

Korchnoi Pasaribu odwiedził wysepkę Bulton, którą do dzisiaj zaludniają rdzenni mieszkańcy. Cechuje ich rzadka przypadłość genetyczna, która powoduje, że większość z nich ma jasnoniebieskie oczy lub heterochromię – jedno oko w ich przypadku jest zawsze niebieskie, a drugie ma inny kolor.

Wspomniana przypadłość nosi nazwę zespołu Waardenburga i występuje z częstotliwością 1 na 42 000 osób. Jest to grupa kilku genetycznie uwarunkowanych zespołów wad, która może mieć bardzo negatywny wpływ na życie i zdrowie osób nią obarczonych. Oprócz estetycznie interesujących cech, jak różnobarwne tęczówki czy pojawienie się jasnego pasma włosów, zespół Waardenburga może nieść za sobą niedosłuch czuciowo-nerwowy, częściowe bielactwo czy nawet wady ubytkowe kończyn górnych.

Pasaribu natrafił na plemię z Bulton w 2019 roku, lecz dopiero we wrześniu 2020 udało mu się sfotografować jego członków. Oprócz dokumentowania codziennego życia tej małej społeczności, geolog wykonał tematyczne sesje portretowe podkreślające bliskość ludzi z naturą.

Więcej zdjęć niebieskookiego plemienia zobaczycie na Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (17)