16 zdjęć w 0,7 sekundy. Fotograf uchwycił przelot ISS na tle słońca

Zdjęcie przedstawiające przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca wymaga planowania, wiedzy i umiejętności. W czasie, krótszym niż sekunda, fotografowi z Nowej Zelandii udało się uchwycić 16 klatek przedstawiających ISS na tle naszej gwiazdy.

ISS na tle Słońca
ISS na tle Słońca
Źródło zdjęć: © © Ian Griffin
Monika Homan

Uchwycenie przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca wcale nie należy do łatwych zadań. Po pierwsze trzeba być w odpowiednim czasie i miejscu, z odpowiednim sprzętem, a po drugie taki przelot trwa zaledwie krótka chwilę.

Wyjątkowe zdjęcie udało się zrobić dyrektorowi Muzeum Otago w Nowej Zelandii, Ianowi Griffinowi. Tranzyt przewidziany był około 130 kilometrów od jego domu w Dunedin, na południu Nowej Zelandii. Kiedy Griffin się o tym dowiedział, spakował swój teleskop do samochodu i pojechał na miejsce.

Za pomocą obiektywu o ogniskowej 1000 mm w czasie poniżej 0,7 sekundy wykonał serię 16 zdjęć, które ukazują pełen przelot stacji kosmicznej na tle słońca.

31 stycznia o godzinie 11:07 czasu nowozelandzkiego ISS przeleciała na tle Słońca w czasie krótszym, niż jedno uderzenie serca. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wielkości boiska piłkarskiego widziana z ziemi, jest zaledwie małym punktem. Lepiej widoczna jest na tle nocnego nieba, kiedy jest jasno świecącym, szybko przemieszczającym się punktem.

Czas, w którym ISS przeleci na tle Słońca lub Księżyca w waszej okolicy możecie sprawdzić na stronie internetowej ze specjalnym kalkulatorem. Wystarczy, że wpiszecie współrzędne, na jakich się znajdujecie, lub zaznaczycie punkt na mapie, wybierzecie zakres dat i wyświetlą wam się wszystkie przeloty ISS w okolicy ciał niebieskich. Jeśli interesuje was jakieś zdarzenie, wystarczy, że klikniecie przycisk "pokaż na mapie" i wyświetli wam się pas, z którego dane zjawisko można zaobserwować.

Ja dowiedziałam się, że w mojej okolicy niedługo widoczny będzie przelot na tle Księżyca. Sprawdźcie, czy u was też można zaobserwować niedługo jakiś tranzyt.

Jeśli chcecie sfotografować przelot ISS na tle któregoś z ciał niebieskich, musicie się odpowiednio wcześniej przygotować. Jak określić miejsce i czas, już wiecie. Przyda wam się obiektyw z długą ogniskową. Stacja Kosmiczna jest bardzo mała i żeby zarejestrować jej szczegóły potrzebujecie dużego przybliżenia. Poza tym nie obejdzie się bez solidnego

Nie zapomnijcie też zsynchronizować zegarki - jak wspomniałam, taki przelot to maksymalnie kilka sekund - głupio byłoby przeoczyć go przez źle ustawiony zegarek. Przyda się tez trochę szczęścia - kiedy chmury zasłonią wam widok, nie ma co liczyć na udane zdjęcie.

W przypadku fotografowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przelatującej na tle Słońca, pamiętajcie też o ochronie oczu. Nieumiejętne obserwacje naszej gwiazdy mogą trwale uszkodzić wzrok.

[h4][url=https://tech.wp.pl/pioro-cyfrowe-czego-o-nim-nie-wiedziales-6352258234996353a]Pióro cyfrowe – czego o nim nie wiedziałeś?[/url][/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)