16 zdjęć w 0,7 sekundy. Fotograf uchwycił przelot ISS na tle słońca

16 zdjęć w 0,7 sekundy. Fotograf uchwycił przelot ISS na tle słońca04.03.2019 11:21
ISS na tle Słońca
ISS na tle Słońca
Źródło zdjęć: © © Ian Griffin
Monika Homan

Zdjęcie przedstawiające przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca wymaga planowania, wiedzy i umiejętności. W czasie, krótszym niż sekunda, fotografowi z Nowej Zelandii udało się uchwycić 16 klatek przedstawiających ISS na tle naszej gwiazdy.

Uchwycenie przelotu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na tle Słońca wcale nie należy do łatwych zadań. Po pierwsze trzeba być w odpowiednim czasie i miejscu, z odpowiednim sprzętem, a po drugie taki przelot trwa zaledwie krótka chwilę.

Wyjątkowe zdjęcie udało się zrobić dyrektorowi Muzeum Otago w Nowej Zelandii, Ianowi Griffinowi. Tranzyt przewidziany był około 130 kilometrów od jego domu w Dunedin, na południu Nowej Zelandii. Kiedy Griffin się o tym dowiedział, spakował swój teleskop do samochodu i pojechał na miejsce.

Za pomocą obiektywu o ogniskowej 1000 mm w czasie poniżej 0,7 sekundy wykonał serię 16 zdjęć, które ukazują pełen przelot stacji kosmicznej na tle słońca.

31 stycznia o godzinie 11:07 czasu nowozelandzkiego ISS przeleciała na tle Słońca w czasie krótszym, niż jedno uderzenie serca. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wielkości boiska piłkarskiego widziana z ziemi, jest zaledwie małym punktem. Lepiej widoczna jest na tle nocnego nieba, kiedy jest jasno świecącym, szybko przemieszczającym się punktem.

Czas, w którym ISS przeleci na tle Słońca lub Księżyca w waszej okolicy możecie sprawdzić na stronie internetowej ze specjalnym kalkulatorem. Wystarczy, że wpiszecie współrzędne, na jakich się znajdujecie, lub zaznaczycie punkt na mapie, wybierzecie zakres dat i wyświetlą wam się wszystkie przeloty ISS w okolicy ciał niebieskich. Jeśli interesuje was jakieś zdarzenie, wystarczy, że klikniecie przycisk "pokaż na mapie" i wyświetli wam się pas, z którego dane zjawisko można zaobserwować.

Ja dowiedziałam się, że w mojej okolicy niedługo widoczny będzie przelot na tle Księżyca. Sprawdźcie, czy u was też można zaobserwować niedługo jakiś tranzyt.

Jeśli chcecie sfotografować przelot ISS na tle któregoś z ciał niebieskich, musicie się odpowiednio wcześniej przygotować. Jak określić miejsce i czas, już wiecie. Przyda wam się obiektyw z długą ogniskową. Stacja Kosmiczna jest bardzo mała i żeby zarejestrować jej szczegóły potrzebujecie dużego przybliżenia. Poza tym nie obejdzie się bez solidnego

Nie zapomnijcie też zsynchronizować zegarki - jak wspomniałam, taki przelot to maksymalnie kilka sekund - głupio byłoby przeoczyć go przez źle ustawiony zegarek. Przyda się tez trochę szczęścia - kiedy chmury zasłonią wam widok, nie ma co liczyć na udane zdjęcie.

W przypadku fotografowania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przelatującej na tle Słońca, pamiętajcie też o ochronie oczu. Nieumiejętne obserwacje naszej gwiazdy mogą trwale uszkodzić wzrok.

[h4][url=https://tech.wp.pl/pioro-cyfrowe-czego-o-nim-nie-wiedziales-6352258234996353a]Pióro cyfrowe – czego o nim nie wiedziałeś?[/url][/h4]

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)