Zdjęcia pierwszej na świecie leucystycznej pumy. Naukowcy potwierdzają prawdziwość

W świecie zwierząt występuje wiele różnych wariacji kolorystycznych poszczególnych gatunków. Jednymi z rzadszych, spowodowanych zmianami genetycznymi, są albinizm i leucytyzm. Ta druga mutacja spotkała tę pumę, która jest pierwszym takim udokumentowanym przypadkiem na świecie.


Zdjęcia tej białej pumy zostały ujęte w brazylijskim parku narodowym Orgaos w 2013 roku, lecz dopiero znacznie później potwierdzono wystąpienie u zwierzęcia leucytyzmu. Ta przypadłość różni się od albinizmu tym, że melanina wciąż jest wydzielana przez organizm. Innymi słowy – zachowany jest przykładowo barwnik oczu i są one ciemne, a nie jak w przypadku albinizmu, gdzie oczy takiego osobnika są różowe, jasnobłękitne lub czerwone.
Potwierdzenie tezy wystąpienia leucytyzmu na zdjęciach pumy, zrobionych przez fotograficzne pułapki, pojawiło się dopiero w 2018 roku. Według National Geographic występowanie albinizmu oraz leucytyzmu wśród dzikich zwierząt jest częstsze, niż myślimy, lecz po prostu takie osobniki rzadko są ujmowane na zdjęciach. W przypadku pum to jedyny udokumentowany przypadek w całej historii obserwacji gatunku.
Zwierzę ze zdjęć było widziane tylko raz – w 2013 roku. Później żaden badacz nie natrafił już na ślad tej konkretnej pumy, co sprawia, że jest ona bardzo wyjątkowa. Nie wiadomo, co się z nią stało ani czy żyje. W 2019 roku naukowcy z Brazylii ponownie uruchomili program pułapek fotograficznych oraz wzmożonych obserwacji zwierząt, ale po leucystycznej pumie ślad zniknął.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ten artykuł ma 1 komentarz
Pokaż wszystkie komentarze