To zdjęcie idealnie obrazuje smog. Masz jakieś wątpliwości?

Smog to zmora większości wielkich miast. Czarna mgła, a właściwie zawieszony w powietrzu pył szpeci metropolie, truje mieszkańców i zdecydowanie wygląda paskudnie. Na tym zdjęciu widać doskonały kontrast między cywilizacją a naturalnym czystym powietrzem.

To zdjęcie idealnie obrazuje smog. Masz jakieś wątpliwości?
Źródło zdjęć: © © Igors Jefimovs
Marcin Watemborski

Autorem niniejszego kadru jest Igors Jefimovs i zrobił je w 2014 roku. Na obrazie zobaczymy miasto Ałmaty. W stolicy Kazachstanu mieszka około 2 milionów ludzi, a gęstość zaludnienia wynosi ponad 2600 osób na kilometr kwadratowy. Położenie 785 metrów nad poziomem morza sprzyja odcinaniu się gęstego smogu od górujących nad miastem wzniesień.

Obecnie stan powietrza w Ałmatach został określony jako zabójczy, a współczynnik AQI dla miasta wynosi 374. Sprawia to, że oddychanie tam bez maski szkodzi zdrowiu.

Czym jest smog i co go wywołuje?

Smog (pol. dymgła) to cywilizacyjne zjawisko atmosferyczne powstające w wyniku mieszania się mgły, dymu i spalin. Związki chemiczne oraz pył zawieszone w smogu stanowią zagrożenie dla ludzi i są nie tylko czynnikami alergizującymi, ale mogą wywołać astmę, przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechową, a nawet paraliż układu krwionośnego.

Światowa Organizacja Zdrowia zaliczyła smog w 2013 roku do czynników wywołujących raka płuc. Według WHO od 2010 roku na nowotwór spowodowany pyłami zawieszonymi zmarło ponad 230 tysięcy osób na świecie.

Smog to coś, co Polacy znają z codzienności. 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast pyłem PM 2,5 znajduje się w Polsce. Według WHO najbardziej zanieczyszczonymi miastami są: Opoczno, Żywiec, Rybnik oraz Pszczyna. Nie da się przy tym pominąć zmian w ostatnich latach, przez które do listy dołączyły Kraków, Warszawa oraz Wrocław.

W Polsce najbardziej istotnym powodem powstawania smogu są instalacje grzewcze bazujące na spalaniu węgla drzewnego, koksu i tego, co mieszkańcom wpadnie w ręce m.in. odpadów komunalnych. Dopiero dalej wśród powodów plasują się przemysł ciężki oraz transport drogowy.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (4)