Dostrzeżesz na tym zdjęciu sowę? Idealnie wpasowała się w drzewo

Miłośnik dzikiej przyrody James S. Batuigas ujął niesamowitą scenę na swoich ostatnich zdjęciach. Na pierwszy rzut oka bardzo trudna jest zauważyć, o co chodzi, lecz po chwili można dostrzec ogromną sowę na drzewie. Natura stworzyła ją tak, że idealnie kamufluje się na tle kory.

Dostrzeżesz na tym zdjęciu sowę? Idealnie wpasowała się w drzewo
Źródło zdjęć: © © James S. Batuigas
Marcin Watemborski

29.07.2021 | aktual.: 29.07.2021 10:07

Sowę zdradził charakterystyczny ruch

Przepiękna scena została ujęta prze Jamesa S. Batuigasa na terenie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Aż nie chce się wierzyć, że fotograf dostrzegł doskonale zakamuflowaną na drzewie sowę mszarą, znaną również jako puszczyk mszary. Ten ptak może mieć nawet do 70 cm długości ciała!

Obraz

Planem fotograficznym Jamesa było zrobienie zdjęć puszczyków, lecz nie spodziewał się, że będzie to aż tak trudne. Dzięki swojemu charakterystycznemu szaremu upierzeniu, te ptaki wręcz wtapiają się w charakterystyczne wzory kory drzew w lasach. Najlepszym czasem na ich obserwację są okolice południa, gdy sowy odpoczywają.

Podczas szukania puszczyków na drzewach, James dostrzegł dziwny ruch kory. W pierwszej chwili nie wiedział, o co chodzi, lecz po chwili obserwacji zrozumiał, co jest przed jego oczami. To przepiękny okaz sowy mszarej! Dopiero, gdy zwierzę obróciło głowę w kierunku aparatu, fotograf ujął jego majestat.

Obraz

Puszczyk mszary to piękne zwierzę

Sowa mszara występuje na północy Europy, Azji oraz Ameryki Północnej. Wyróżnia je charakterystyczne upierzenie – na zmienę przeplatane są jasne i ciemne pióra, które sprawiają wrażenie, że głowa zwierzęcia wygląda jak słoje drzew. To w połączeniu ze wzorami na ciele ptaka imitującymi korę zapewnia im niemal idealne wpasowanie się w otaczającą przyrodę.

Przy długości ciała do 70 cm (samce) i rozpiętości skrzydeł do 145 cm, waga puszczyka mszarego jest stosunkowo niewielka – do 1200 gramów. Według ornitologów, w stanie dzikim te sowy dożywają około 20 lat, a w niewoli nawet do 40. Jest to jeden z najdłużej żyjących przedstawicieli tej rodziny zwierząt.

Puszczyk mszary jest gatunkiem najmniejszej troski według klasyfikacji IUCN od 1988 roku. Liczebność populacji w Europie mieści się w przedziale 50-100 tys. dorosłych osobników, ale ornitolodzy dopuszczają, że jest ona znacznie wyższa. Według naukowców populacja tej sowy rośnie z roku na rok.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)