18-latek zbudował kamerę filmową, opartą na aparacie wielkoformatowym 8x10 cala

18‑latek zbudował kamerę filmową, opartą na aparacie wielkoformatowym 8x10 cala

18-latek zbudował kamerę filmową, opartą na aparacie wielkoformatowym 8x10 cala
Marcin Watemborski
05.01.2018 11:28, aktualizacja: 05.01.2018 12:28

Uwielbiam fotografię wielkoformatową – plastyka, pokłony – coś pięknego! Patrzenie przez ogromną matówkę to bajka. Gdy widzę jak fantastycznie tną się na niej plany – po prostu się rozpływam. Zev Hoover postanowił przenieść to, o czym mówię na ruchomy obrazek. Po prostu zachwyca!

Od czasu, gdy zainteresowałem się fotografią tradycyjną, aparaty wielkoformatowe napawały mnie zachwyceniem. Uwielbiam patrzeć przez wielką matówkę na odwrócony obraz i dokładnie móc przyjrzeć się punktowi ostrości oraz rozgraniczeniu planów przez głębię. To prawdziwa magia, której nie da się opisać – to trzeba po prostu zobaczyć.

LARGE FORMAT VIDEO CAMERA (8x10)

Zev Hoover, 18-letni fotograf z USA, postanowił przenieść magię tradycyjnego wielkiego formatu na cyfrowy ruchomy obrazek. Chłopak zrobił to, co wydaje się najprostszym rozwiązaniem, ale jakże genialnym. Wykorzystał pełnoklatkowy korpus Sony a7s z obiektywem Irix 15 mm f/2.4 Firefly do zarejestrowania obrazu rzutowanego na matówkę starego ukraińskiego wielkiego formatu. Szeroki kąt widzenia obiektywu pozwolił mu na ujęcie całego obrazu.

Obraz

Konstrukcja jednak nie jest aż tak prosta. Aparat cyfrowy nie jest skierowany bezpośrednio na matówkę, lecz na biały ekran. Do korekcji krzywizny młody fotograf wykorzystuje adapter tilt-shift. Dzięki pokłonom Hoover może bez zniekształceń ująć całą powierzchnię ekranu. NIestety strata światła wynosi aż 6 przysłon, ale Sony a7s dobrze sobie z tym poradził.

Obraz

Ten fantastyczny eksperyment pozwolił Zevowi Hooverowi na przeniesienie plastyki wielkiego formatu do fotografii cyfrowej. Jednak do estetyki prawdziwego LF (Large Format) zdecydowanie temu daleko. W 2015 roku pojawiał się film, nagrany za pomocą przystawki cyfrowej do aparatu wielkoformatowego firmy LargeSense, lecz niestety była tak droga, że nie weszła do produkcji na stałe.

Obraz

Więcej prac młodego fotografa znajdziecie na jego Instagramie.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)