2,8 mln dzieł w domenie publicznej. Smithsonian udostępnia zasoby

2,8 mln dzieł w domenie publicznej. Smithsonian udostępnia zasoby

2,8 mln dzieł w domenie publicznej. Smithsonian udostępnia zasoby
Marcin Watemborski
26.02.2020 11:41, aktualizacja: 26.07.2022 14:59

W przeciągu kilku ostatnich lat możemy zaobserwować trend udostępniania cyfrowych baz historycznych zdjęć i dokumentów. Do puli dołączają zbiory Smithsonian. Na internetowej platformie Open Access znajdziemy ponad 2,8 miliona różnych dzieł, które można pobrać zupełnie za darmo.

Open Acces muzeów Smithsonian to platforma internetowa, która pozwoli na dostęp do zdigitalizowanych dwu i trójwymiarowych zasobów 19 muzeów, 9 centrów badawczych, bibliotek, archiwów oraz zbiorów Zoo bez żadnych ograniczeń dotyczących wykorzystania, edycji czy ponownego użycia materiałów. Co więcej – sama organizacja zachęca do pobierania, przerabiania i szerokiego korzystania z udostępnionych zasobów.

Wśród zbiorów Smithsonian znajdziemy nie tylko zdjęcia, ale również rysunki, obrazy oraz różne okazy. Pojawiły się też ponad 2000 modeli 3D – od skamielin po model Apollo 1. Większość zdjęć pochodzi z National Portrait Gallery.

Smithsonian Open Access: 2.8 Million Images Are Yours to Use

Udostępnione zasoby są dopiero początkiem całej akcji. Instytut Smithsonian zapowiada, że będą pojawiały się kolejne ogromne kolekcje. Jeszcze w tym roku do platformy Open Access ma trafić kolejne 200 000 zdjęć i obrazów.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)