Darmowa baza danych 2 mln zdjęć. Unsplash udostępnił dwie paczki

Darmowa baza danych 2 mln zdjęć. Unsplash udostępnił dwie paczki

Unsplash udostępnił bazę danych 2 mln zdjęć
Unsplash udostępnił bazę danych 2 mln zdjęć
Źródło zdjęć: © Pixabay
Oskar Ziomek
09.08.2020 10:52, aktualizacja: 26.07.2022 14:48

Unsplash postanowił udostępnić wszystkim za darmo bazę danych 2 mln zdjęć, aby ułatwić deweloperom rozwój uczenia maszynowego czy algorytmów związanych z rozpoznawaniem grafik. W praktyce udostępniono jednak dwa zbiory, które różnią się od siebie zakresem, w jakim można je wykorzystać.

Unsplash zdecydował się wyjść naprzeciw potrzebom deweloperów i ułatwić im rozwój swojego oprogramowania związanego z grafiką. Zamiast korzystać z API Unsplash, aby na bieżąco pobierać informacje o grafikach, mogą je teraz pobrać za jednym razem i wykorzystywać na różne sposoby.

Łącznie jest mowa o bazie danych 2 milionów zdjęć, ale taka liczba danych o obrazach będzie dostępna tylko dla osób, które zdecydują się na dodatkowe obostrzenia. W tym przypadku bowiem, dane mogą być wykorzystane tylko do niekomercyjnych celów. Jest to tak zwana pełna paczka i istotnie zawiera ponad 2 mln zdjęć, 5 mln słów kluczowych i wyniki ponad 250 mln wyszukiwań.

Nieco inaczej wygląda paczka przygotowana także z myślą o wykorzystaniu komercyjnym. W tym przypadku zestaw został ograniczony do 25 tys. zdjęć, 25 tys. słów kluczowych i 1 mln wyszukiwań. Unsplash podaje, że baza przyda się także do celów statystycznych – z danych nie usunięto informacji o wykorzystanych modelach aparatów, obiektywów czy długości ogniskowej.

Cenne dane dla programistów

Paczki przygotowane w ten sposób to istotne dane dla deweloperów. Informacje o zdjęciach można w prosty sposób wykorzystać, aby tworzyć coraz bardziej skuteczne algorytmy rozpoznawania grafiki czy wyszukiwania informacji w internecie. Duże zbiory są kluczowe na potrzeby uczenia maszynowego, gdzie najczęściej większa próbka przekłada się na dokładniejsze rezultaty.

Unsplash podaje, że udostępnione paczki to największa na świecie otwarta biblioteka danych za darmo. Obydwa zestawy można pobrać z oficjalnej strony. Mniejsza po rozpakowaniu zajmuje na dysku około 550 MB. Większa – 16 GB.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)