20 darmowych galerii do fotograficznego portfolio

20 darmowych galerii do fotograficznego portfolio

Darmowe galerie
Darmowe galerie
Krzysztof Basel
25.07.2009 16:04, aktualizacja: 02.08.2022 10:21

Od dłuższego już czasu przeglądam Internet w poszukiwaniu prostych, praktycznych, ale i pięknych rozwiązań do stworzenia fotograficznego portfolio. Na początek wyselekcjonowałem 20 najlepszych darmowych galerii, które każdy fotograf może w prosty sposób wykorzystać na swojej stronie.

Galerie zdjęć, które możesz wstawić na swoją stronę, to tylko jeden z elementów lub metod budowania portfolio. Trzeba mięć oczywiście gdzie wstawić skrypt ze zdjęciami - każdy musi zadbać o odpowiednią oprawę swojej strony. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego portfolio w sieci. Swoje zdjęcia możemy tez prezentować na różnych portalach fotograficznych, takich jak Flickr.com czy plfoto.com. Ważnym elementem jest też fotoblog, który stanowi jedną z ciekawych metod promowania swojej strony. Wszystkimi tymi kwestiami postaram się zająć w następnych tekstach. Tymczasem zapraszam do obejrzenia 20 wyselekcjonowanych galerii do wykorzystania na każdej stronie, w szczególności do stworzenia fotograficznego portfolio. Przedstawiam tu różne skrypty do różnych zastosowań i rodzajów stron. Który galeria jest Twoim faworytem?

Simple Viewer
Simple Viewer

Jednak z najlepszych na rynku i najbardziej popularnych darmowych galerii flash. Prosta w tworzeniu i obsłudze, bardzo przyjemna dla oka. Korzystałem z niej przez długi czas i jestem bardzo zadowolony. To świetne rozwiązanie szczególnie dla prostych i nie dużych galerii, chociaż można ją też wykorzystać przy większych projektach.

Autoviewer
Autoviewer

Autoviewer to jeden z moich faworytów. Skrypt został stworzony przez tą samą osobę, co poprzednia galeria - Simple Viewer - i jest równie dobry, jeśli nie lepszy. Jego główną cechą jest inny układ. Zdjęcia są przesuwane poziomo - trochę tak, jakby ktoś rozwiesił odbitki na sznurku. Taka forma prezentacji jest często wykorzystywana przez wielu fotografów i stanowi interesującą alternatywę dla typowego widoku z miniaturkami na dole i zdjęciami wyświetlanymi u góry. Skrypt można łatwo edytować poprzez plik XML, dodawać podpisy na zdjęciach czy tytuły. Przejścia pomiędzy fotografiami są dopracowane i płynne. Szczerze polecam.

Postcard Viewer
Postcard Viewer

Kolejny skrypt tego samego autora, po Simple Viewer i Autoviewer. Tym razem galeria prezentuje nasze zdjęcia w formie rozrzuconych kartek pocztowych. Po naciśnięciu na ikonę dane zdjęcie powiększa się płynnie i ładnie. Galerie została przygotowana bardzo dobrze i starannie. Jeśli komuś odpowiada taka forma prezentacji to chyba nie znajdzie lepszego rozwiązania za darmo.

LightBox 2
LightBox 2

LightBox to już prawdziwy klasyk. Jest wykorzystywany na niezliczonej liczbie stron, nie tylko, jako galeria dla fotografów. Niektórych może to zniechęcić do korzystania z tego skryptu, ale dla innych to prawdziwy dowód na wysoką jakość LightBoxa.

LightBox 2 w wydaniu dla jQuery.

Ajax Photo Gallery
Ajax Photo Gallery

Nie najpiękniejsza galeria, która pobiera zdjęcia z Picasy. Dostępna w wersji Ajax i Flash. Może być jednak przydatna przy niektórych rodzajach stron.

Zenphoto[/list][photo position="inside"]41387[/photo]
Gallery 2[/list][photo position="inside"]41388[/photo]
Minishowcase
Minishowcase

Prosta, ale całkiem ciekawa galeria zbudowana w php/javascript przy pomocy AJAX.

JAlbum
JAlbum

Ciekawa galeria, która posiada dodatkowy, specjalny program do wysyłania zdjęć na dowolną stronę internetową. To jeden z najpopularniejszych systemów do umieszczanie zdjęć w Internecie.

Plogger
Plogger

Galeria PHP z wieloma użytecznymi funkcjami, jak zmiana skórek.

Polaroid Gallery
Polaroid Gallery

Zupełnie darmowa, opensourceowa, flashowa galeria stworzona przez Christophera Einarsruda w 2006 roku. Jak nazwa wskazuje - Polaroid Gallery aranżuje Twoje zdjęcia (z pliku XML lub RSSa z Flickr) i przekształca je w galerię odbitek z klasycznych Polaroidów, ułożonych na drewnianym stole. Galeria jest bardzo ładnie i sprawnie wykonana. Dla koneserów i miłośników takiej techniki - inaczej mało przydatne i praktyczne rozwiązanie.

dfGallery
dfGallery

Jedna z ciekawszych propozycji w tym zestawieniu - dfGallery to piękny flashowy skrypt z funkcją pełnego ekranu, różnymi interfejsami. Galeria jest też zintegrowana z Flickrem i Picasą.

http://smoothgallery.jondesign.net/
http://smoothgallery.jondesign.net/

Prosta, ale dopracowana i przejrzysta galeria JavaScript.

Zen Gallery
Zen Gallery

Elegancki skrypt galerii, który niestety posiada pewne ograniczenia w wersji darmowej.

Flash Gallery
Flash Gallery

Całkiem przyjemna galeria Flash, wzorowana na płatny Slideshow Pro. Oczywiście dużo gorsza, ale mimo to pewnie znajdzie kilku zwolenników.

Lightview
Lightview

Zwykłe, proste rozwiązanie do przeglądania zdjęć na stronach, podobne do klasycznego LightBoxa

Imagin
Imagin

Flashowa galeria, która pozwala uporządkować zdjęcia i stworzyć dodatkowe podgalerie. Przygotowana dosyć starannie, ale w kiepskim stylu. Niemniej warto na nią zwrócić uwagę - różne osoby, różne gusta.

Galleria
Galleria

Prosty w formie skrypt klasycznej galerii z miniaturami na dole i dużym zdjęciem na górze. Galeria wykonana przy użyciu biblioteki jQuery.

Andrew Berg's Flash Photo Browser[/list][photo position="inside"]41400[/photo]
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)