200 szklanych negatywów odnalezionych w wysiedlonym domu

200 szklanych negatywów odnalezionych w wysiedlonym domu
Marcin Watemborski

13.10.2016 10:18, aktual.: 26.07.2022 18:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W miejscowości Peoria w amerykańskim stanie Illinois odnaleziono pudełko pełne reliktów przeszłości. Było tam prawie 200 szklanych negatywów datowanych na przełom XIX i XX wieku.

Journal Star donosi, że rok temu, kiedy właściciel firmy odzyskującej dobra z zajętych domów, Bill Sullivan, odkrył skarb na strychu, nieruchomość miała zostać rozebrana. Całe szczęście, że mężczyźnie udało się ocalić negatywy.

Obraz

Niedługo później, ekspert od odnawiania zdjęć – Chris Traugott Coulter z Peoria Historical Society – zauważył w sklepie Sullivana szklane płyty ze zdjęciami. Na początku kupił 30 z nich. Szybko jednak wrócił po resztę. Negatywy były w różnych rozmiarach, więc Coulter musiał wykonać do nich specjalne adaptery.

Obraz

Pasjonat fotografii postanowił zeskanować zdjęcia, by móc odnowić końcowy obraz. Poprosił również ludzi o pomóc w identyfikowaniu tego, co znajduje się na fotografiach. Według Coultera fotograf, którego dorobek znalazł, był profesjonalistą. Chris tłumaczy, że aparaty oraz wywoływanie były bardzo drogie, więc osoba, która wykonała te zdjęcia była bardzo zamożna lub było to częścią jej zawodu.

Obraz

Dwa ze zidentyfikowanych zdjęć przedstawiają ćwiczenia Pierwszego Pułku Ochotniczej Kawalerii w Illinos (Springfield, ok. 1898 roku) oraz pożar budynku jednej z niemieckich firm ubezpieczeniowych w 1915 roku.

Obraz
Obraz

Z informacji, które otrzymał Coulter, wynika, że zdjęcia mógł wykonać miejscowy fotograf komercyjny – Dallas R. Sweney, który prawdopodobnie mieszkał w domu, przeznaczonym obecnie do rozbiórki.

Obraz

Trzeba przyznać, że to fascynujące zjawisko, które daje pogląd na to, jak wyglądało życie 100 lat temu. Jeśli chcecie przejrzeć cały zbiór – możecie to zrobić na Facebooku Peoria Historical Society.

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)