10 sposobów na ładne zdjęcia z wakacji - poradnik (nie)profesjonalny

Chociaż pogoda u nas wybitnie niewakacyjna, dla wielu urlop zacznie się właśnie teraz ? choćby przez wzgląd na niższe ceny wycieczek w biurach podróży. Pakujemy więc plecak, zamykamy komórkę w lodówce (niech cierpi) i hejże w drogę. Hmm no, może jeszcze jakiś ?cykacz?, żeby przywieść ładne wspomnienia. A w tym pomoże Ci ten oto poradnik.

fot. TW
fot. TW
Tomasz Woźny

04.09.2010 | aktual.: 10.12.2017 21:50

A więc robimy zdjęcia. Podkreślmy przy tym jasno: nie mówimy to o zdjęciach na World Press Photo, lecz o ładnych, kolorowych zdjęciach z wypadu w góry/nad morze/do Egiptu (niepotrzebne skreślić). Takich, co to sobie oprawimy w ramkę, postawimy w biurze i przez resztę roku będziemy do nich wzdychać znad kubka kawy i klawiatury.

Zaznaczę jeszcze, że wszystkie poniższe rady formułuję przy podstawowym założeniu: dysponujemy aparatem fotograficznym.

1.Czytanie nie boli.

Często podstawowa znajomość choćby najprostszych funkcji naszego aparatu może znacznie ułatwić nam zrobienie zdjęcia. Wyposażenie się w instrukcję obsługi to świetny pomysł dla tych, którzy nie są entuzjastami wielogodzinnego ślęczenia nad wyświetlaczem aparatu fotograficznego.

  1. Nie bójmy się używać ręcznego.

Chodzi tu oczywiście o ręczny (tzw. ?manualny?) tryb obsługi aparatu. Wyłączenie automatyki aparatu daje nam większą władzę nad tym, co i jak fotografujemy. Dobrze mieć możliwość zmiany takich parametrów jak czas naświetlania (shutter speed), przesłona (aperture), czułość (ISO speed) oraz siła błysku flesza. Każde z tych ustawień znacznie zmienia stopień naświetlenia zdjęcia.

  1. Wyłącz flesza.

Moja znajoma zwykła mawiać: ?Błysnął jak goła d? w słońcu?. Strzeżmy się więc niepotrzebnych błysków, tym bardziej, że aparaty cyfrowe najczęściej są wyposażone w dość liche flesze. Czasem błysk prześwietla nam pierwszy plan albo zuboża grę świateł i cieni na pobliskich obiektach. Dlatego warto niekiedy wyłączyć flesza i sprawdzić, jak wygląda zdjęcie bez błysku. Zdjęcia zrobione w ten sposób są bardziej naturalne. Szczególnie użyteczne będzie to w przypadku pejzaży przy słabym oświetleniu.

Zdjęcia pejzaży robione nocą wymagają długich czasów naświetlania, co może dać ciekawy efekt (np. w postaci rozmazanych świateł aut). fot. TW
Zdjęcia pejzaży robione nocą wymagają długich czasów naświetlania, co może dać ciekawy efekt (np. w postaci rozmazanych świateł aut). fot. TW
  1. Jak i kiedy błyskać?

Flesz przydaje się głównie w dwóch sytuacjach: kiedy jest za ciemno, by uchwycić nieruszone zdjęcie (noc, wieczór, wnętrza) lub kiedy jest zbyt jasno, a słońce rzuca mocne cienie na twarze bohaterów zdjęcia. Aby jednak uzyskać zadowalający efekt, powinniśmy potrafić kontrolować siłę błysku.

  1. Wypełnijmy kadr.

Aparaty cyfrowe wyposażone są w zoom nie od parady. Częstym błędem początkujących fotografów jest zbyt wiele ?światła? na zdjęciach. Fotka może wyglądać znacznie lepiej, jeżeli nasz bohater wypełni większą część kadru.

Na zdjęciu jest za dużo "światła" tzn. wolnego miejsca
Na zdjęciu jest za dużo "światła" tzn. wolnego miejsca
Lekkie wykadrowanie sprawia, ze kompozycja zdjęcia robi się znacznie "pełniejsza"
Lekkie wykadrowanie sprawia, ze kompozycja zdjęcia robi się znacznie "pełniejsza"
  1. Zmieniaj perspektywę.

Zwykle staramy się robić zdjęcia z poziomu twarzy naszych bohaterów. Warto jednak czasem poeksperymentować i strzelić kilka klat z góry (na wyciągniętej ręce), lub z poziomu gruntu. Czasem wystarczy po prostu przyklęknąć, by uzyskać lepszą perspektywę.

  1. Nie trzymaj się centralnej kompozycji.

Kompozycja centralna nie jest jedynym sposobem na zrobienie zdjęcia. Znacznie ciekawsze może być uchwycenie ostrości na bohatera, a następnie przekomponowanie kadru, tak by znajdował się bliżej krawędzi kadru.

W przypadku krajobrazu spróbuj umieścić linię horyzontu w 1/3 (przewaga nieba) lub w 2/3 (przewaga lądu) wysokości kadru.

Linia horyzontu usytuowana w 2/3 wysokości zdjęcia spełnia zasadę harmonii zawartą w regule trójpodziału. Innymi słowy wygląda to po prostu ładniej. fot. TW
Linia horyzontu usytuowana w 2/3 wysokości zdjęcia spełnia zasadę harmonii zawartą w regule trójpodziału. Innymi słowy wygląda to po prostu ładniej. fot. TW
  1. Czerwony ożywia.

Jaskrawe, żywe kolory ożywią zdjęcie. Szczególnie nasz wzrok przyciąga kolor czerwony. Dobrym pomysłem może okazać się poproszenie naszego bohatera o założenie czerwonego atrybutu, np. szalika. Czerwony świetnie współgra z zielonym.

  1. Bądź w pogotowiu.

Zawsze bądź gotów zrobić zdjęcie. Sytuacja wokół może zmieniać się błyskawicznie, a przyszykowany do ?strzału? aparat da Ci niezapomnianą pamiątkę. Dlatego upewnij się, że ustawienia aparatu odpowiadają aktualnym warunkom oświetleniowym i że stan baterii oraz kart pamięci pozwoli Ci na zrobienie zdjęcia.

  1. Postprodukcja.

Po pierwsze nie pokazuj wszystkich wykonanych zdjęć ? przeprowadź selekcję. Po drugie spróbuj poświęcić chwilę na obróbkę zdjęć. Jeżeli nie dysponujesz Photoshopem, użyj do tego jednego z darmowych programów dostępnych na rynku (często są one dostarczane wraz z aparatem). Wykorzystując proste narzędzia do kadrowania, zamiany na czerń i biel lub kontrastowania zdjęć, możemy uczynić je znacznie bardziej atrakcyjnymi.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)