25 tys. zł potrzebne, aby zamienić dom schadzek na galerię fotografii w Poznaniu

25 tys. zł potrzebne, aby zamienić dom schadzek na galerię fotografii w Poznaniu

Tak może wyglądać Pix.house - nowa galerie fotografii w Poznaniu.
Tak może wyglądać Pix.house - nowa galerie fotografii w Poznaniu.
Krzysztof Basel
09.04.2015 08:00, aktualizacja: 26.07.2022 19:39

Ruszyła akcja zbiórki funduszy na powstające w Poznaniu miejsce dla fotografii Pix.house. Każdy z Was może dołożyć swoją cegiełkę do procesu zamiany zrujnowanego budynku dawnego klubu nocnego Extreme na miejsce pełne kultury: nowoczesną galerię fotografii.

O początkach akcji pisaliśmy już niedawno na Fotoblogii. Autorzy projektu Mariusz Forecki, Adrian Wykrota i Andrzej Dobosz zebrali się razem, aby stworzyć w Poznaniu miejsce dla fotografii. Organizatorom udało się znaleźć i wstępnie wynająć od miasta lokal na działalność ul. Głogowskiej 35a. Już 13 marca zorganizowano tam pierwszą wystawę, która odbyła się jednak w dosyć prowizorycznych warunkach. Mimo to w wystawie wzięło udział 214 fotografów, którzy przesłali ponad 600 zdjęć. Ekspozycję odwiedziło ponad 500 osób.

Teraz galeria ma już swoją nazwę Pix.house, a organizatorzy tego wartego uwagi projektu chcą zebrać przynajmniej 15 tys. zł gruntowny remont pomieszczenia w dzielnicy Łazarz w Poznaniu. Aby to miejsce rzeczywiście mogło godnie nosić tytuł domu fotografii.

W Poznaniu brakuje artystycznej przestrzeni, w której stawia się na młodych twórców. Brakuje miejsca edukacji wizualnej i fotograficznej. Miejsca spotkań uznanych fotografów z amatorami. Miejsca dla dokumentu, reportażu i fotografii społecznej - o ludziach i dla ludzi. Po miesiącach starań udało nam się wynająć lokal na działalność, który wymaga generalnego remontu i przystosowania. W pomieszczeniu, gdzie niegdyś mieściła się wypożyczalnia kaset video EROTICA teraz swoją przestrzeń odnajdzie fotografia...”

W tym celu organizatorzy projektu rozpoczęli akcję zbiórki funduszy w serwisie polakpotrafi.pl. Zainteresowanie jest ogromne. W chwili pisania tego tekstu akcja trwała zaledwie kilka dni i udało się uzbierać ponad 10 tys. zł. Darczyńców mogą zachęcać interesujące nagrody, które organizatorzy przesyłają w zamian za dotacje.

Jedna z nagród za dotacje.
Jedna z nagród za dotacje.

I tak, w zależności od wielkości wpłaty możemy otrzymać między innymi e-katalog wystawy „Polish Dream – współczesna Polska w fotografii dokumentalnej”, zestaw 12 numerów kultowego, legendarnego magazynu fotografii dokumentalnej 5klatek, naturalne torby i koszulki z logiem PIX.HOUSE, interaktywne albumy fotograficzne Mariusza Foreckiego i Ark Goli, edukacyjne e-booki, prenumeraty doc! photo magazine & contra doc!, przeróżne fotograficzne książki, a także kolekcjonerskie odbitki zdjęć Mariusza Foreckiego, Adriana Wykroty, Andrzeja Dobosza, Grzegorza Dembińskiego, Michała Adamskiego czy Filipa Springera.

Minimalna kwota, która pozwoli rozpocząć działania w galerii to 15 tys. złotych. Organizatorzy chcą wtedy wykonać remont: instalacji elektrycznej, ścian, sufitu z zabytkową rozetą. Gdy zostanie przekroczony próg 20 tys. złotych uda się wyremontować toalety oraz podłogi, a za dodatkowe 5 tys. zł zostanie zamontowane specjalistyczne oświetlenie galeryjne.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Organizatorzy zapewniają, że sprawozdanie finansowe z realizacji ich działań będzie jawne i zostanie opublikowane na stronie: http://pix.house/.

Zbiórka ma potrwać cały kwiecień, a remont maj i czerwiec. Wielkie otwarcie galerii Pix.house - z dużą międzynarodową wystawą, premierą książki i przeglądem portfolio młodych fotografów - ma odbyć się w lipcu. Fotoblogia.pl jest patronem medialnym Pix.house i zachęca do wspierania tego projektu nawet najmniejszymi kwotami.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)