30 tysięcy muzealnych eksponatów dostępne w internetowej galerii

Muzeum Sztuki w Cleveland podjęło decyzję o digitalizacji swoich eksponatów. Do internetowej galerii trafiło 30 tysięcy zdjęć i skanów różnego rodzaju dzieł sztuki. Niemal 6 tysięcy z nich to historyczne zdjęcia.

30 tysięcy muzealnych eksponatów dostępne w internetowej galerii
Źródło zdjęć: © © Alexander Henderson
Monika Homan

Co to jest eksponat?

Eksponat to nic innego jak przedmiot wystawiony na pokaz. Najczęściej mówimy o eksponatach muzealnych, czyli tych wystawionych w muzeum. Chociaż kojarzą się przede wszystkim z dziełami sztuki, to eksponatem możemy nazwać również przedmioty użytkowe czy pamiątki - wszystkie rzeczy, które mogą przyciągnąć uwagę oglądającego.

Cyfrowe muzeum

Coraz częściej zdarza się, że zdjęcia przechowywane w archiwach są digitalizowane. Kolekcje fotografii w formie cyfrowej często są udostępnione w internecie dla szerokiej publiczności. Niedawno decyzję o digitalizacji swojego ogromnego archiwum zdjęć podjął "The New York Times".

Podobne działania podjęło Muzeum Sztuki w Cleveland. Po zdigitalizowaniu swoich kolekcji udostępniło je publicznie. 30 tysięcy zdjęć jest ogólnodostępnych, a znaczna część ma otwarty dostęp - można je pobierać, udostępniać, edytować, wykorzystywać do różnych celów, również komercyjnych.

Obraz
© © Nadar / 1860 rok
Dzięki otwartemu dostępowi muzeum czyni kolekcję sztuki ze wszystkich okresów i części świata łatwiej dostępną i bardziej odpowiednią dla społeczeństwa. Jako światowy lider muzeów, CMA angażuje się w przejrzystość i powszechny dostęp i oczekujemy, że inne instytucje na całym świecie podejmą podobne inicjatywy w celu zaangażowania nowych odbiorców i wniesienia sztuki do życia dla wszystkich.

Z pośród 30 tysięcy muzealnych eksponatów prawie 6 tysięcy to zdjęcia z czasów pomiędzy XIX, a XXI wiekiem. Możecie tam znaleźć przeróżne fotografie z różnych części świata. Zawsze warto przejrzeć takie zbiory - każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje.

Wśród zborów możecie natrafić na serię zdjęć z 1856 roku, wykonaną przez Guillauma Benjamina Amanda Duchenna, w której jego modele rażeni są prądem, a ich twarze wykrzywione są w grymasie. W podobnym czasie powstała seria portretów Davida Octaviusa Hilla.

Obraz
© © Guillaume Benjamin Amande Duchen / 1856 rok

Zdjęcia z połowy XX wieku wykonane przez Dimitriego Beltermantsa ukazują historię Związku Radzieckiego. W galerii znajdziecie również współczesne zdjęcia. W latach 2015-16 powstała seria zdjęć "Stateless", której autorem jest Gohar Dashti poruszająca temat uchodźców.

Open Access + CMA

Kolekcja muzeum to jednak nie tylko fotografie. W galerii znajdziecie też inne dzieła sztuki, jak obrazy, rzeźby, książki. Galeria Muzeum Sztuki w Cleveland to potężna dawka kultury i inspiracji.

Zobacz też: Wzdłuż Ściany Wschodniej - wyprawa z północy na południe Polski na pokładzie Škody Kodiaq 4x4

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)