Zasada 600, czyli jak fotografować nocne niebo [wideo]

Nocne zdjęcia mają w sobie coś magicznego. Coś, co sprawia, że czasem nie sposób oderwać od nich wzroku. Najbardziej fascynujące są fotografie nocnego nieba. Oto interesująca lekcja, jak łatwo uzyskać ciekawe efekty nocnych pejzaży.

fot. Ben Canales
fot. Ben Canales
Jacek Siwko

03.06.2011 | aktual.: 01.08.2022 14:38

Znany ze swoich genialnych astrofotografii, amerykański fotograf Ben Canales, stworzył specjalny wideo poradnik pokazujący krok po kroku, jak łatwo nauczyć się fotografować nocny pejzaż. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, ale wystarczy obejrzeć film, aby zrozumieć podstawy. Reszta wydaje się wtedy bardzo prosta.

Film jest po angielsku, zatem może sprawić problemy części czytelników. Pozwolę sobie krótko streścić najważniejsze zasady fotografowania nocnych widoków (co nie zwalnia Was z OBOWIĄZKU oglądania filmu! :).

Kilka rad na początek

Należy ustawić aparat na statywie, upewniając się, że sprzęt jest stabilny. W menu trzeba wybrać tryb samowyzwalacza. Ben wybrał 2 sekundy opóźnienia, ale ja radziłbym wybrać 10 sekund, szczególnie jeśli używacie mniej stabilnych statywów niż te z górnej półki (Manfrotto czy Giotto)

Następnie wybiera się maksymalną wartość ISO i ustawia największy otwór przesłony, np. f/2.8 lub f/1.8, zależnie od obiektywu. Na początek trzeba zrobić kilka próbnych zdjęć, aby wybrać odpowiedni kadr. Z czasem naświetlania należy eksperymentować, ale warto zacząć od 30-sekundowego naświetlania.

Przed rozpoczęciem fotografowania trzeba ustawić ostrość na obiektywie na wartość nieskończoności. Użytkownicy Canona powinni ustawić ostrość nieco bliżej niż nieskończoność, co widać na poniższej ilustracji.

Canon:

Obraz

Nikon:

Zasada 600

Źródło: VIMEO

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)