Zasada 600, czyli jak fotografować nocne niebo [wideo]

fot. Ben Canales

fot. Ben Canales

Jak fotografować Perseidy, czyli spadające gwiazdy? [poradnik]

W okolicach połowy sierpnia wiele osób zastanawia się, jak sfotografować Perseidy?, czyli roje spadających meteorów. W tym roku w Polsce najwięcej…

Noc spadających gwiazd — najlepsze filmy z Internetu

Dzisiaj, w nocy z 12 na 13 sierpnia 2015 r. przypada tzw. noc spadających gwiazd. To czas, kiedy na niebie można zaobserwować najwięcej spadających…

Nocne zdjęcia mają w sobie coś magicznego. Coś, co sprawia, że czasem nie sposób oderwać od nich wzroku. Najbardziej fascynujące są fotografie nocnego nieba. Oto interesująca lekcja, jak łatwo uzyskać ciekawe efekty nocnych pejzaży.

Znany ze swoich genialnych astrofotografii, amerykański fotograf Ben Canales, stworzył specjalny wideo poradnik pokazujący krok po kroku, jak łatwo nauczyć się fotografować nocny pejzaż. Na pierwszy rzut oka wydaje się to trudne, ale wystarczy obejrzeć film, aby zrozumieć podstawy. Reszta wydaje się wtedy bardzo prosta.

Film jest po angielsku, zatem może sprawić problemy części czytelników. Pozwolę sobie krótko streścić najważniejsze zasady fotografowania nocnych widoków (co nie zwalnia Was z OBOWIĄZKU oglądania filmu! :).

Kilka rad na początek

Należy ustawić aparat na statywie, upewniając się, że sprzęt jest stabilny. W menu trzeba wybrać tryb samowyzwalacza. Ben wybrał 2 sekundy opóźnienia, ale ja radziłbym wybrać 10 sekund, szczególnie jeśli używacie mniej stabilnych statywów niż te z górnej półki (Manfrotto czy Giotto)

Następnie wybiera się maksymalną wartość ISO i ustawia największy otwór przesłony, np. f/2.8 lub f/1.8, zależnie od obiektywu. Na początek trzeba zrobić kilka próbnych zdjęć, aby wybrać odpowiedni kadr. Z czasem naświetlania należy eksperymentować, ale warto zacząć od 30-sekundowego naświetlania.

Zobacz również: Dodawanie nocnego charakteru do zdjęć dziennych w Adobe Photoshop

Przed rozpoczęciem fotografowania trzeba ustawić ostrość na obiektywie na wartość nieskończoności. Użytkownicy Canona powinni ustawić ostrość nieco bliżej niż nieskończoność, co widać na poniższej ilustracji.

Canon:

Nikon:

Zasada 600

Przy okazji warto pamiętać, aby wyłączyć tryb autofocusu i ostrość ustawiać ręcznie. Ostatnią, ale dość istotną radą Bena, jest zasada 600. Dotyczy ona poruszenia gwiazd na zdjęciu. Aby uzyskać stabilny obraz, na którym gwiazdy nie są poruszone, należy podzielić 600 przez długość ogniskowej obiektywu. Wtedy uzyska się czas, który gwarantuje stabilne zdjęcie. Jeśli używacie obiektywu 20 mm, bezpieczny czas naświetlania wynosi 30 sekund. Jeśli fotografujecie obiektywem o bardzo szerokiej ogniskowej, np. 10 mm  (typu "rybie oko"), to maksymalny czas bez poruszenia wyniesie 60 sekund.

Landscape Astrophotography Tutorial — First Night Out from Ben Canales on Vimeo.

Źródło: VIMEO

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Sprzęt:

Sociomatic, czyli Instagramowy Polaroid, niebawem trafi do sprzedaży Sony A7 II - ruszyła przedsprzedaż, znamy polską cenę Dlaczego Canon EOS 6D nie jest odpowiedzią na wszystkie problemy fotografa? Najciekawsze bezlusterkowce do 2000 zł Czy kolejny iPhone będzie miał aparat z dwoma obiektywami? Sony A7 II - stabilizacja pełnoklatkowej matrycy w bezlusterkowcu Kamienie milowe fotografii, które stały się kulą u nogi Nikkor 6mm f/2.8 - przykładowe zdjęcia i film z obiektywu, który widzi do tyłu Nowa matryca Sony ma oferować 16 000 kl/s. w 2K i niewiarygodną dynamikę Problem niesfornych przewodów rozwiązany Canon EF 100-400 mm f/4.5-5.6L IS II USM – nowa wersja po 16 latach DxO Mark zawiedzione osiągami Canona 7D Mark II na niskich czułościach Ice Light - idealne światło w podróży zamiast softboxa DxO Optics Pro 8 do pobrania za darmo Macropod - ekstremalne narzędzie do fotografii makro Czy świat fotografii chce pozbyć się luster? Canon 50-1000 mm T5.0-8.9 z konwerterem 1,5x - rekordowy zoom x20 do filmów 4K Nowe baterie, które naładują 70% w 2 min. i wytrzymają do 20 lat. Jak to możliwe? Westcott Flex - wodoodporny panel LED, który można wyginać, jak kartkę papieru Lustrzanki sprzed lat - czy jeszcze się do czegoś nadają? Nowa, niskobudżetowa lustrzanka czy starsza, ale premium? Jaki aparat wybrać? Leica S-E - tańsza wersja średniego formatu Nowa generacja obiektywów Leica Summarit-M Leica M-A - analogowy dalmierz we współczesnym wydaniu

Popularne w tym tygodniu:

Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5x Ultra Macro - zdjęcia przykładowe i cena UniColor to kolorowa wodoodporna lampa LED na USB do kreatywnych zdjęć Cosina prezentuje trzy nowe obiektywy Voigtlander - dwa do Sony E i jeden do Leiki M