5 rad, jak uniknąć wpadki przy wyborze fotografa ślubnego [poradnik]

Fot. Krzysztof Basel

Fot. Krzysztof Basel

Na każdym ślubie jest mnóstwo osób z aparatami, w tym nawet z drogimi lustrzankami. Każdy może Wam zrobić zdjęcia na ślubie i wcale nie potrzebujecie do tego fachowca. Ale tylko dobry fotograf wykona dla Was pamiątkę, którą będziecie podziwiać przez całe swoje życie i uśmiechać od ucha do ucha przypominając sobie ten wspaniały dzień. Tylko jak znaleźć odpowiedniego fotografa na Wasz wymarzony ślub?

Zdjęcia ślubne ważniejsze od jedzenia dla gości

Fotografowałem ostatnio na ślubie, gdzie obok mnie (głównego fotografa) zdjęcia wykonywali prywatnie także gości. Naliczyłem trzy Nikony D300s z drogimi szkłami, Canona 550D, Sony A200, ultrazooma Nikon Coolpix P100, jakiegoś Olympusa oraz kilka tańszych cyfrówek i kamer. Jeśli sytuacja jest rzeczywiście krytyczna i nie stać Was na wyjątkowe zdjęcia ze ślubu to oczywiście warto poprosić znajomych o darmowe foty.

Fotografia ślubna – jaki sprzęt wybrać? [poradnik]

Jeśli jednak ślub jest planowany z głową, rozsądkiem i odpowiednim wyprzedzeniem to nie wyobrażam sobie, aby nie przeznaczyć na fotografa ani złotówki.

Fot. Krzysztof Basel

Piękna sukienka, wielka limuzyna, dobra muzyka czy smaczne jedzenie z pięknym wystrojem stołów — to wszystko istotne elementy udanego ślubu i wesela, które uwzględnia każda para. Powiedzcie mi jednak — kto za rok, pięć czy dwadzieścia lat będzie o tym wszystkim pamiętać? Pozostanie co najwyżej wspomnienie krótkich chwil i atmosfery, jaka tam panowała. Fotografie przetrwają całe lata i będą najlepszą pamiątką z tego wspaniałego dnia.

Zobacz również: Przykładowa obróbka zdjęcia ślubnego

Ile pieniądzy przeznaczyć na fotografa? To zależy od waszych możliwości oraz wymagań co do zdjęć. Niektórzy twierdzą, że pieniądze na dobrego fotografa powinny wynosić ok 10% budżetu ślubu i wesela. Niektórym pewnie nie mieści się to w głowie, bo przecież Józek ma od miesiąca lustrzankę z Media Marktu i może na zrobić foty za 500 zł. W praktyce jednak jeśli budżet ślubu wynosi np. 20 000 zł to na udany album ślubny przeznaczycie ok 2000 zł. To wcale nie jest dużo, jak za dobre zdjęcia.

Poszukaj i popytaj z wyprzedzeniem

Dobry plan ślubu to podstawa. Uznani fotografowie mają zarezerwowane daty na kilka miesięcy, a czasem nawet na rok do przodu. Jeśli chcesz, aby to on zatroszczył się o fotografie na Twoim ślubie zgłoś się do niego najszybciej, jak to możliwe. Im dłużej będziecie zwlekać z wyborem i ustaleniem fotografa tym mniejsze są szanse na wybór odpowiedniego.

Złap fotografa w Sieć(i)…

W Sieci, czyli w Internecie, ale i w sieci znajomych. Najpierw popytajcie znajome pary, które mają już ślub za sobą. W branży fotografii ślubnej duża część zleceń jest przyjmowanych przez polecenie i to całkiem dobra metoda. Możecie swobodnie wypytać swoich znajomych, jak dany fotograf wywiązywał się ze swoich obowiązków, czy był punktualny, miał dobrą wizję sesji, czy nie przeszkadzał zbytnio w czasie ślubu i wesela, jak szybko dostarczył gotowe fotografie oraz album no i w końcu i ile bierze. Kiedy już ustalicie kilka nazwisk potencjalnych kandydatów sprawdźcie ich w Internecie. Każdy szanujący się fotograf ma teraz swoje internetowe portfolio albo przynajmniej fotobloga.

10 najczęstszych błędów młodych fotografów [poradnik]

Zawsze warto też samemu poszukać fotografów w Internecie. Możecie tam porównać w krótkim czasie wielu kandydatów — ich twórczość oraz ceny.

Bez umowy ani rusz

Rzetelna, uczciwa umowa z fotografem ślubnym to pierwsze, co powinniście zrobić po wyborze odpowiedniej osoby. Uczciwe umowy są po to, aby nas chronić, a nie ograniczać. Jednak mają chronic obie strony, a nie wykorzystywać jedną kosztem drugiej. Pamiętajcie, aby wnikliwie przeczytać cały dokument.

Jeśli fotograf nie zaproponuje umowy albo, co gorsze, odmówi jej wystawienia / podpisania poważnie zastanówcie się nad jego wyborem.

Fot. Krzysztof Basel

Umowy warto podpisywać nawet, jeśli fotograf jest Waszym bliskim znajomym. Rozumiejąc zasadę, że umowy mają nas chronić, przyjacielowi czy koledze powinno tym bardziej zależeć na Waszym dobru. Szczególnie, że najwięcej sprzeczek miedzy znajomymi powstaje właśnie przez pieniądze i interesy. Zawsze może pójść coś nie tak — możecie zachorować i przełożyć datę ślubu, zmienią się warunki pogodowe na sesję czy wynikną inne okoliczności zmieniające warunki pracy. Umowa pozwoli przewidzieć, co w takiej sytuacji zrobić. Nie pozwólcie, aby kasa zrujnowała przyjaźnie  i znajomości.

Kilka pytań, które warto zadań fotografowi przed wyborem

  • Na ile ślubach do tej pory fotografował? (nie ile lat, bo w czasie roku można przecież sfotografować jeden czy dwa śluby)
  • Jaki ma styl i czy nam to odpowiada (ale to już pytania do pary ;) )
  • Czy może nam pokazać cały, gotowy album? Każdy może wybrać kilkanaście najlepszych zdjęć i nie ma tym nic złego. Gorzej, jeśli takich dobrych kadrów jest 1 czy 2 w każdym albumie, a reszta to przypadkowe ujęcia.
  • Czy fotograf ma asystenta lub współpracuje z innym fotografem? Czy trzeba za to dodatkowo dopłacić?
  • Jak długo trzeba czekać na gotowy album?
  • Czy zdjęcia będą dostępne potem w dedykowanym albumie w Internecie?
  • Czy ma zgodę na fotografowie w kościołach? Lepiej uniknąć sytuacji, kiedy ksiądz nie zgodzi się, aby fotograf wyciągnął aparat w kościele, ponieważ nie przeszedł odpowiedniego kursu. Albo spytać księdza czy wymaga takich dokumentów.
  • Ile sprzętu zabiera ze sobą? Fotograf podróżujący z ciężarówką statywów, świateł, notebooków i walizek może zakłócić kameralny ślub.

Jeszcze jedno — lepiej nie zadawajcie pytań w stylu "jaki masz aparat", "ile kosztuje Twój sprzęt" itp. No chyba, że fotograf wyskoczy z kompaktem ;)

Pamiętajcie też, że organizacja ślubu, gdzie istotnym elementem jest też fotograf, to pierwsza rzecz, którą przyszli małżonkowie organizują razem. Wybierzcie fotografa ślubnego razem — wspólnie obejrzyjcie jego prace, spotkajcie się z nim, ustalcie wizję.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Jak fotografować koty, aby nie dostać przy tym kota [poradnik] Jak fotografować sztuczne ognie, czyli fajerwerki? [poradnik] 10 rzeczy, których fotograf nie powinien robić [poradnik] Fotografowanie w krajach egzotycznych. Skuteczne rady, jak się przygotować Obróbka portretu studyjnego w darmowym Gimpie [wideoporadnik] Najciekawsze lustrzanki do 3000 zł Pomysły na prezent dla fotografa do 300 zł Kiedy zapadnie zmrok, czyli obróbka zdjęć nocnych [wideoporadnik] Adobe Lightroom: jak usunąć zamglenia ze zdjęć w kilka minut? [wideoporadnik] Malowanie światłem - sposób na ciemne, zimowe wieczory [poradnik] Pełna obróbka słonecznego portretu w przyśpieszeniu [screencast] Tablet graficzny - jak z niego korzystać? [wideoporadnik] Portrety jesienną porą i podstawowym obiektywem [poradnik] Czytelniku, rób zdjęcia! Planowanie czy przypadek, czyli fotograficzne przygotowanie do wyjazdu w Alpy EL-wire - pomysł na kreatywny portret z efektem płomieni 10 pomysłów na zainteresowanie dziecka fotografią Szybka i prosta konwersja presetów z Lightrooma do Camera RAW [wideoporadnik] Jacek Pałkiewicz: Duży trud i wysiłek są wliczone w umowę z podróżami [wywiad] Photoshopowy fryzjer, czyli jak okiełznać niesforne kosmyki na zdjęciach studyjnych [wideoporadnik] Fotografia mody bez wychodzenia z domu - jak zacząć? Efekt miniatury w 5 minut w Adobe Photoshop CC [wideoporadnik] Frymografia: Mniej daje więcej 4 rzeczy, które robi każdy fotograf (albo wkrótce zacznie)

Popularne w tym tygodniu:

Poznajcie najlepszą książkę do nauki fotografii 10 mało znanych funkcji Lightrooma, które usprawnią wam pracę Twoje zdjęcia to o nie tylko ładne obrazki. Mogą zmienić czyjeś życie Jak znaleźć tło dla naszych portretów w brzydkiej okolicy 17 sposobów na oświetlenie zdjęć portretowych Co to jest stykówka i jak ją wykonać? 5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców