Jak wybrać fotografa na ślub, żeby uniknąć katastrofy? Radzą profesjonaliści
Czy cena ma znaczenie? Dlaczego przejrzenie portfolio nie wystarczy? Czemu powinniśmy się umówić na kawę z fotografem? Fotografowie, którzy znają ten zawód od kuchni, podzielili się cennymi radami, jak ustrzec się przed zniszczeniem pamiątki ze ślubu.
11.10.2019 | aktual.: 26.07.2022 15:35
Fotografia ślubna to bardzo trudna dziedzina, która wymaga wszechstronności. Na portalach branżowych znajdziemy setki, a nawet tysiące ofert wykonania reportażu w dniu ślubu. Para młoda, która nie ma doświadczenia i często nie zna się na fotografii, może mieć niemały problem z wyborem najlepszej osoby do uwiecznienia wesela. Pochopna decyzja może skończyć się katastrofą, a dochodzenie odszkodowania za źle wykonaną pracę zazwyczaj zabiera sporo czasu i nerwów.
Zapytałam fotografów ślubnych, na co ich zdaniem warto zwrócić uwagę i jak ustrzec się przed katastrofą. Podzielili się z Fotoblogią swoimi spostrzeżeniami.
Jak wybrać fotografa na ślub: portfolio to za mało
W tej kwestii wszyscy są zgodni: jeśli chcesz ocenić czyjąś pracę, musisz obejrzeć cały reportaż z dnia ślubu.
Wybierając fotografa na ślub, na pewno obejrzałabym cały reportaż od deski do deski, a najlepiej kilka. Jako fotograf ślubny uwielbiam oglądać zdjęcia moich kolegów po fachu i się nimi inspirować. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy obejrzałam cały reportaż osoby, którą się inspirowałam! To była masakra. Patrząc na ich portfolio, zastanawiałam się, jak w ogóle udało im się zrobić te kilka ładnych zdjęć?
Na stronie fotograf ma piękne zdjęcia z sesji? Nie możecie znaleźć za wiele zdjęć z innych części dnia ślubu? Każde zdjęcie przedstawia inną parę i ciężko znaleźć tę samą parę na kilku fotografiach? Proście o możliwość zobaczenia reportażu jednej pary. Najlepiej nawet kilku par. Jeśli nie pełnego reportażu, to chociaż około 80-100 zdjęć, które już mniej więcej dadzą Wam ogląd, czy poziom każdego elementu dnia ślubu będzie ten sam.
Wybierając fotografa, sprawdźcie, czy przypadkiem nie jest tak, że robi świetne sesje zdjęciowe, kiedy nie goni go czas, kiedy może wybrać sobie tło i warunki (ach, to piękne światło zachodzącego słońca), a podczas reportażu, kiedy jest presja czasu i pracuje się często w ciężkich warunkach oświetleniowych - gubi się.
Jak wybrać fotografa na ślub: koniec języka za przewodnika
Najlepszy fotograf to taki, którego już widzieliście w akcji. Nic dziwnego, że w tej branży marketing szeptany ma się świetnie. Jeśli widzieliście, jak zachowuje się fotograf w trakcie ślubu i wesela znajomych, a zdjęcia z ich uroczystości odpowiadają waszym wymaganiom — nie pozostaje nic innego jak zarezerwować termin.
Portfolio fotografa najlepiej ocenić oglądając reportaże u znajomych osób, które wcześniej wybrały już tego fotografa. Często właśnie w ten sposób pozyskuje się najlepszych klientów. Wiedzą oni bardzo dobrze, czego mogą się spodziewać, w jaki sposób dany fotograf pracuje i jak radzi sobie w stresowych sytuacjach, których w dniu wesela często nie brakuje.
Monika Roszkowska
Najlepiej pytać znajomych osobiście albo pisać do znajomych, którzy dodali fajne zdjęcia na portale społecznościowe, kto u nich fotografował. Przy okazji dobrze dowiedzieć się, jak dana osoba zachowywała się w trakcie wesela: czy była zaangażowana i dyskretna.
Dobrze jest pytać wśród znajomych i rodziny. Może ktoś niedawno miał ślub i podzieli się z Wami odczuciami po wyborze fotografa odnośnie wiarygodności i ceny.
Jak wybrać fotografa na ślub: liczy się to coś
Tak jak są różne style w muzyce, tak i w fotografii. Kolorystyka, ekspozycja czy wyczucie to bardzo ważne kryteria, które przypisane są do konkretnej osoby zajmującej się reportażem ślubnym. Nie ma sensu zmuszać się do jedzenia pierogów na słodko, jeśli wolimy ruskie. Analogicznie: dobrze jest wybrać takiego usługodawcę, którego styl będzie nam się po prostu podobał.
Klaudia Rataj-Sopyłło
Bardzo ważny przy wyborze fotografa jest ulubiony styl młodej pary. Wybierając fotografa, na pewno nie warto sugerować mu innego stylu. Nawet jeśli się zgodzi, nie będzie to jego autorska obróbka i zwykle może okazać się to nietrafiona decyzja. Na szczęście większość szanujących się fotografów odmówi w takim przypadku.
Wiele zależy też od samej pary: jeśli ktoś wynajdzie fotografa z pięknym, pastelowym portfolio, z dużym doświadczeniem, a potem wybierze najciemniejszy kościół w okolicy, nieciekawą salę z zasłoniętymi oknami i bez ogrodu na zapleczu, nie może oczekiwać, że dostanie później wspaniałe, jasne ujęcia pełne pastelowych barw.
Stanisław Żywica
Zobacz, jakimi kadrami chwali się dany fotograf. Czy jeśli Ty byłbyś na takim zdjęciu, to byłbyś zadowolony? Czy chciałbyś, żeby podobne sytuacje były uwieczniane na Twoim ślubie i weselu? Na własnym ślubie doświadczyłem tego, że to ogromny komfort nie przejmować się tym, jakie zdjęcia i w jaki sposób zrobi wybrany przez nas fotograf.
Jak wybrać fotografa na ślub: wybierz kogoś, kogo lubisz
Nawet jeśli nie uważasz, że data ślubu to najpiękniejszy dzień w życiu, to na pewno chcesz się w jego trakcie czuć komfortowo. Fotograf na chwilę dołącza do grona twojej rodziny i przyjaciół, więc dobrze, żeby przynajmniej nie działał ci na nerwy.
Bez chemii pomiędzy ludźmi zwykle jest ciężko, tym bardziej, jeśli powierzamy komuś tak odpowiedzialne zadanie. Spełnienie oczekiwań pary to jedno, ale nawiązanie relacji, stworzenie więzi i wczucie się w drugą osobę daje zupełnie inne zrozumienie i doświadczenie podczas fotografowania. Musimy nadawać na podobnych falach.
Monika Roszkowska
Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na bezpośredni kontakt, bo co z tego, że fotograf robi genialne zdjęcia, jak jest chamem i prostakiem? Młodzi w tym dniu powinni być zrelaksowani. Moja przyszła panna młoda opowiadała, że na weselu, na którym była świadkową, musiała prosić fotografa o zdjęcia, które powinny znaleźć się w reportażu.
Stanisław Żywica:
Nie chodzi tylko o to, czy odpowiada nam styl danej osoby: kadry, emocje, kolory itp., ale czy też po prostu możemy się dogadać, czy czujemy się przy nim swobodnie. Oczywiście potrzebne jest do tego zazwyczaj przynajmniej jedno spotkanie albo znajomość danej osoby. Spotkałem się z parami, które otwarcie mówiły, że ważniejszym kryterium jest dla nich szeroko pojęty charakter fotografa i wybiorą go pomimo tego, że artystycznie wypada tylko "poprawnie". Samo przejrzenie Instagrama według mnie nie wystarczy.
Jak wybrać fotografa na ślub: bezcenna rada
Nie oszukujmy się: wesele to kosztowna impreza. Czy warto oszczędzać na fotografie?
Kamila Romaniuk
Chyba najczęściej na grupach internetowych w sprawie wyboru fotografa na ten ważny dzień pada pytanie "ile płacicie”. Oczywiście każdy ma inny budżet na wesele, jednak kiedy ktoś pyta mnie o zdanie na ten temat i pomoc w wyborze najlepszej opcji — staram się tłumaczyć, że fotografia tego dnia to jest jeden z najważniejszych wyborów. Po tych długich, często nawet paroletnich przygotowaniach do ślubu Parze Młodej zostają po tym dniu wspomnienia, obrączki na palcach i właśnie zdjęcia.
Nie ma co się oszukiwać zdaniami typu: „Cena zależy od jakości? Absolutnie nie, przecież są świetni młodzi, początkujący i tani, którzy zbierają portfolio”. Może i da się trafić raz na sto, ale niestety zazwyczaj tak nie jest. Chcielibyście uzależnić pamiątkę tego ważnego dnia od osoby początkującej, niedoświadczonej, która pogubi się w ceremonii, gdyż nie będzie znała jej przebiegu albo zdębieje, bo aparat zacznie inaczej reagować, kiedy DJ włączy feerię kolorowych świateł? Nie ma problemu — Wasza decyzja, znajdziecie takich fotografów.
Klaudia Rataj-Sopyłło
Cena często odgrywa ważną rolę. Fotografowie ślubni z dużym doświadczeniem zawsze będą mieć większą stawkę od tych początkujących. Lata pracy, inwestycji w sprzęt itd. muszą generować wyższe ceny, choć nie zawsze będzie to gwarancją świetnych zdjęć.
Oprócz powyższych kryteriów fotografowie wymieniają także doświadczenie i autentyczne recenzje. Radzą, aby fotografa wybierać z wyprzedzeniem, żeby nie trzeba było iść na kompromisy, gdy osoba, którą cenimy, będzie miała już zajęty termin. Podczas rozmowy dobrze zapytać, jak fotograf poradzi sobie w przypadku awarii sprzętu. Pamiętajcie również, żeby zawsze, ale to zawsze podpisywać umowę i pytać o wszystkie niejasne jej punkty.