Metropolitan Museum of Art udostępnia za darmo 375 tysięcy zdjęć do dowolnego wykorzystania

Nowojorskie muzeum sztuki udostępnia w internecie swoje zbiory od jakiegoś czasu. Tym razem wirtualna kolekcja fotografii zostanie poszerzona o prawie 400 tysięcy zdigitalizowanych dzieł. Będą one dostępne w dużej rozdzielczości. Co ciekawe – upublicznienie bazuje** na zasadach domeny publicznej i licencji Creative Commons.** Oznacza to tyle, że będziecie mogli pobrać te obrazy i dowolnie nimi zarządzać.
Nowojorskie muzeum sztuki udostępnia w internecie swoje zbiory od jakiegoś czasu. Tym razem wirtualna kolekcja fotografii zostanie poszerzona o prawie 400 tysięcy zdigitalizowanych dzieł. Będą one dostępne w dużej rozdzielczości. Co ciekawe – upublicznienie bazuje** na zasadach domeny publicznej i licencji Creative Commons.** Oznacza to tyle, że będziecie mogli pobrać te obrazy i dowolnie nimi zarządzać.
Źródło zdjęć: © © Eugène Atget / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Marcin Watemborski

13.02.2017 09:58, aktual.: 13.02.2017 18:49

Metropolitan Museum of Art (MET) z Nowego Jorku nawiązało współpracę z portalem Pinterest. Dyrekcja placówki postanowiła udostępnić 375 tysięcy obrazów na podstawie licencjonowania w domenie publicznej. Zobaczycie tu świetne historyczne zdjęcia, które na pewno wzbudzą wasze zainteresowanie.

Brzmi to trochę dziwnie, zwłaszcza jeśli chodzi o zbiory muzealne, prawda? Ten odważny krok został podjęty przy współpracy z portalem Pinterest oraz organizacją** Creative Commons.** Działanie ma na celu stworzenie możliwości dostępu do zdjęć, które przeszły do domeny publicznej – autor nie rości sobie praw autorskich majątkowych do nich. Fotografie mogą zostać wykorzystane w dowolnym zakresie, co na pewno ucieszy wielu z nas.
Brzmi to trochę dziwnie, zwłaszcza jeśli chodzi o zbiory muzealne, prawda? Ten odważny krok został podjęty przy współpracy z portalem Pinterest oraz organizacją** Creative Commons.** Działanie ma na celu stworzenie możliwości dostępu do zdjęć, które przeszły do domeny publicznej – autor nie rości sobie praw autorskich majątkowych do nich. Fotografie mogą zostać wykorzystane w dowolnym zakresie, co na pewno ucieszy wielu z nas.© © Franz Antoine / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Thomas P. Campbell, dyrektor muzeum, tłumaczy, że motywacją do podjęcia tej decyzji była misja muzeum, która polega na umożliwieniu dostępu do zbiorów wszystkim, którzy chcą je bliżej poznać. Jest to również unowocześnienie sposobu prezentacji kolekcji, przystosowane do współczesnego masowego odbiorcy.
Thomas P. Campbell, dyrektor muzeum, tłumaczy, że motywacją do podjęcia tej decyzji była misja muzeum, która polega na umożliwieniu dostępu do zbiorów wszystkim, którzy chcą je bliżej poznać. Jest to również unowocześnienie sposobu prezentacji kolekcji, przystosowane do współczesnego masowego odbiorcy.© © Carleton E. Watkins / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
W udostępnionej kolekcji znajdziecie wiele zdjęć z końca XIX i początku XX wieku, zeskanowane obrazy oraz dokumentacje fotograficzne różnego rodzaju dzieł sztuki.** Łączna liczba „czystych” fotografii na stronie to zbiór około 10 tysięcy zdjęć.** Jest to niemała gratka dla pasjonatów sztuki obrazowania świata i historii.
W udostępnionej kolekcji znajdziecie wiele zdjęć z końca XIX i początku XX wieku, zeskanowane obrazy oraz dokumentacje fotograficzne różnego rodzaju dzieł sztuki.** Łączna liczba „czystych” fotografii na stronie to zbiór około 10 tysięcy zdjęć.** Jest to niemała gratka dla pasjonatów sztuki obrazowania świata i historii.© © Roger Fenton / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Na stronie internetowej Metropolitan Museum of Art znajdziecie również zeskanowane fotografie tak znanych autorów jak**: Richard Avedon, Robert Frank czy Henri Cartier-Bresson.** Niestety nie są one dostępne na licencji CC, więc** bądźcie ostrożni z wykorzystywaniem ich.**
Na stronie internetowej Metropolitan Museum of Art znajdziecie również zeskanowane fotografie tak znanych autorów jak**: Richard Avedon, Robert Frank czy Henri Cartier-Bresson.** Niestety nie są one dostępne na licencji CC, więc** bądźcie ostrożni z wykorzystywaniem ich.**© © Alfred Stieglitz / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Cały zbiór można przejrzeć na stronie internetowej kolekcji przy użyciu specjalnej wyszukiwarki. Informacje na temat licencjonowania znajdziecie na specjalnie przygotowanej podstronie.
Cały zbiór można przejrzeć na stronie internetowej kolekcji przy użyciu specjalnej wyszukiwarki. Informacje na temat licencjonowania znajdziecie na specjalnie przygotowanej podstronie.© © AndréAdolpheEugène Disdéri / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Obraz
© © John Thomson / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Obraz
© © George Bankart / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Obraz
© © William Frank Browne / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Obraz
© © John Anthony / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Obraz
© © Félix Bonfils / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Obraz
© © John Moran / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Obraz
© © Timothy H. O'Sullivan / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Obraz
© © LouisPierreThéophile Dubois de Nehaut / [metmuseum.org](http://metmuseum.org/art/collection/search)
Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)