Szaleni fotografowie ze Wschodu zdobywają szczyty najwyższych budynków

Szaleństwo, głupota czy wynoszenie fotografii miejskiej na kolejny poziom? Opinie są podzielone, jednak zdjęcia przyciągają uwagę, a ich autorom trudno odmówić odwagi.

Mustang Wanted

Mustang Wanted (©Kirill Oreshkin / 500px.com/kirill_opex)

Na czym polega rooftopping? Idea jest prosta: należy wspiąć się na jak najwyższy punkt miasta i uwiecznić widok na zdjęciu. W praktyce wygląda to ekstremalnie - rooftopperzy wspinają się zazwyczaj bez jakichkolwiek zabezpieczeń, sprzętu wspinaczkowego czy asekuracji. Polegają na sile swoich rąk, nóg i wzajemnym zaufaniu. W brawurowym trendzie przodują miejscy wspinacze z Europy Wschodniej.

Kirill Oreshkin jest uważany za najbardziej szalonego z rosyjskich wspinaczy. To właśnie jego zdjęcia najczęściej pojawiają się w mediach, podgrzewając dyskusje o sensie ryzykowania życia dla oszołamiającego efektu.

Kirill pochodzi z Moskwy i to właśnie tam wraz z przyjaciółmi zdobywa większość drapaczy chmur.

Zobacz również: Cytaty fotografów, które warto znać

Na jego stronie znajdziecie więcej zapierających dech ujęć.

Na kilku fotografiach z wypraw Oreshkina po koronie miast można zobaczyć pochodzącego z Ukrainy 27-letniego rooftopera o pseudonimie Mustang Wanted. Największą popularność przynoszą mu filmy zamieszczane na jego kanale na YouTubie, na którym dokumentuje swoją wspinaczkę.

Co ciekawe, kilka dni temu angielska stacja Channel 4 wyemitowała dokument “Don’t look down” o brytyjskim rooftoperze Jamesie Kingu, który przyjeżdża na Ukrainę , aby razem z Mustang Wanted uprawiać miejską wspinaczkę. Materiał jest wart polecenia, ponieważ pokazuje kulisy miejskiej wspinaczki, ale też zasięg rooftoppingu — utworzenie ciekawej międzynarodowej społeczności związanej ze wspomnianym nurtem eksploracji miast. Aktualne informacje o Mustang Wanted można znaleźć na jego profilu na Facebooku.

Vitaliy Raslakov ma 22 lata. Pochodzi z Ukrainy, ale obecnie mieszka w Moskwie. Na swoim koncie ma wspinaczkę po najwyższych punktach Szanghaju, Hongkongu, Izraela, Dubaju i wielu miast Europy, takich jak Warszawa, Paryż i Berlin.

Ostatnio Raslakov wraz z Vadimem Makhorovem i Andreyem Melnikovem wspiął się na drugi co do wysokości budynek na świecie - 650-metrowy Shanghai Tower.

Raslakov prowadzi bloga, na którym można śledzić jego podróże w poszukiwaniu kolejnych wyzwań. Informacje o jego najnowszych dokonaniach pojawiają się też na Instagramie i Facebooku.

Kolejnym ze śmiałków jest Ivan Kuznetsov — 20-letni rooftopper, który niedawno dołączył do ekipy wcześniej wspomnianych wpinaczy.

Zrobił on swoim kolegom wiele fotografii. Jego prace można znaleźć na profilu na 500px, a bieżące zdjęcia na Instagramie.

Jak będzie się rozwijał trend rooftoppingu? To chwilowa moda czy początek nurtu wciągającego coraz więcej ludzi? Czas pokaże. Na profilach poświęconych wspinaczom miejskim na Flickrze i Facebooku można śledzić dokonania ludzi z całego świata.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Inspiracje:

Królewski retusz z Krakowa Mit a rzeczywistość. Zdjęcia fińskiego fotografa Aapo Huhta Skąd czerpać inspirację? Dwoistość rzeczywistości ukryta w portretach Na jego zdjęciach eksponaty obserwują zwiedzających Śladami współczesnego nomada Erik Johansson - perfekcyjna manipulacja „Gdzieś na znikającej ścieżce” – pochwała wiejskiego życia na zdjęciach Ivety Vaivode LOMOGRAFIA. Nie myśl! Działaj szybko! The Sochi Project. Siedmioletni dokument fotograficzno-dziennikarski "Frymografia" - ryzyk-fizyk Dramaturgia monumentalnych przestrzeni 365 portretów w 365 dni. Projekt fotograficzny Tomasza Janusza Szeremety „Lubię pozostawiać niedosyt” - fotografie z lotu ptaka Kacpra Kowalskiego Emocjonalna podróż między fotografią a literaturą Eksplodujące, ulotne piękno przypadkowości Oto co robi mama-fotograf, kiedy jej syn śpi "1001 złych uczynków", czyli cała prawda o chłopakach ze Śląska "Lens chimping", czyli po co nam dodatkowa soczewka do obiektywu? Richard Tuschman pokazuje, jak połączyć malarstwo z fotografią Fotografia uliczna to "umiejętność machania młotkiem". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.2] Urok fotografii analogowej, czyli kto jeszcze powiększa zdjęcia w ciemni? "Polska to fascynujący i fotogeniczny kraj podobny do Indii". Wywiad z Maciejem Jeziorkiem [cz.1] "Frymografia" - w złym jest dużo dobrego

Popularne w tym tygodniu:

Najzabawniejsze zdjęcia finalistów The Comedy Wildlife Photography Awards 2017 Mały słoń w płomieniach. Zdjęcie, które łamie serca, wygrało w konkursie Sanctuary Wildlife Photography Awards 2017 Prawda o tym, jak powstają piękne zdjęcia. Fotograf zdradza swoje sekrety Poznaj najnowsze zgłoszone zdjęcia w konkursie Nat Geo Nature Photographer of the Year 2017 Genialne zdjęcia krajobrazowe na Instagramie 18-letniego fotografa Michał Ostrowski: "Mieszkając w górach zapragnąłem zachować choć część tego co widzę nie tylko w pamięci" Michał Janiszewski pokazuje piękno polskich gór w swoim najnowszym filmie poklatkowym 4K Cyberpunk i film noir spotykają się w wizji Londynu autorstwa Edo Zollo Richard Sandler przez 30 lat dokumentował prawdziwego ducha Nowego Jorku Fotograf stopił aparat w swoim dronie po tym, jak próbował zrobić zdjęcia gorącej lawy z bliska Mami Kiyoshi przez 15 lat fotografowała ludzi w otoczeniu ich własności Za kalendarz Pirelli 2018 odpowiadał Tim Walker. Zobacz genialne portrety mistrza kreacji