5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców

Mawia się, że najlepiej uczyć się na własnych błędach. Po co jednak to robić, jeśli można wykorzystać czyjeś? Nerris Nassiri z Aputure przedstawia 5 często popełnianych przez filmowców blędów, po to żebyście wy ich nie popełniali.

5 częstych błędów popełnianych przez początkujących filmowców
Monika Homan

Aputure to firma założona w 2005 roku przez zespół fotografów i filmowców, którzy chcieli tworzyć wysokiej jakości treści, ale zmagali się z wysokimi kosztami sprzętu. Zdeterminowani do tworzenia profesjonalnych urządzeń w przystępnych cenach, założyli Aputure. Na kanale tej firmy znajdziecie wiele praktycznych porad dotyczących filmowania i oświetlenia.

Avoid These Mistakes! 5 Filmmaking Tips You Need to Know

Filmowiec Nerris Nassiri opowiada o błędach popełnianych przez początkujących operatorów. Czego nie robić podczas filmowania? Oto pięć prostych zasad, które mogą też przydać się fotografom:

Obraz
© © Nerris Nassiri / [Tekst linka](https://www.youtube.com/watch?v=cbY4wdYiVeU)

Nie filmuj zawsze z szeroko otwartą

Miękkie i rozmyte tło może wyglądać dobrze, ale nie pasuje do każdej sceny. Trudno się powstrzymać, zwłaszcza tuż po kupieniu nowego, jasnego szkła, ale czasem warto po prostu przymknąć przysłonę.

Poznaj natywne ISO swojego aparatu

Najniższe ISO nie zawsze jest najlepszym wyborem. Na przykład w Canonie EOS 5D Mark III natywne ISO wynosi 160, z kolei filmując w S-Log’u, bazowym ISO będzie 1600-3200. Najlepiej więc wykonać kilka testów, by prawidłowo ustawić czułość.

Trzy punktowe światła nie są wszystkim czego potrzebujesz

Przydadzą się, kiedy zaczynamy przygodę z filmowaniem, ale nie zawsze jest nam potrzebne światło główne, wypełniające i podświetlenie sceny. Musisz skupić się na akcentowaniu nastroju, praktycznym oświetleniu sceny. Bądź kreatywny.

Obraz
© © Nerris Nassiri / [Tekst linka](https://www.youtube.com/watch?v=cbY4wdYiVeU)

Pamiętaj o negatywnym wypełnieniu

Scenę należy wypełnić światłem, to oczywiste. Wiele osób zapomina jednak o tym, że równie ważne jest wygaszanie. Zbyt duża ilość światła może spowodować, że scena będzie wyglądać nienaturalnie.

Nie bój się łamać zasady

Zanim jednak zaczniesz je łamać, najpierw je poznaj. Zasady nigdy nie powstają bez przyczyny, ale nie znaczy to, że trzeba się ich kurczowo trzymać.

Obraz
© © Nerris Nassiri / [Tekst linka](https://www.youtube.com/watch?v=cbY4wdYiVeU)

Jeśli jesteś początkującym filmowcem, weź sobie te rady do serca i nie ucz się na własnych błędach. Kiedy uczysz się na cudzych nauka idzie o wiele szybciej i przyjemniej.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)