5 darmowych programów do obróbki zdjęć
Jeśli posiadasz cyfrówkę, to pewnie nie raz zdarzyło Ci się iż potrzebowałeś lekko poprawić zdjęcie. Czy to lekko podnieść kontrast czy też usunąć jakiś irytujący mały element. Nikt do takiego lekkie retuszu nie będzie używał Photoshopa. W takich przypadkach możesz skorzystać z 5 darmowych narzędzi podanych poniżej.
20.02.2010 | aktual.: 02.08.2022 09:26
Photoscape to bardzo proste i co najważniejsze darmowe narzędzie przeznaczone do szybkiej obróbki fotografii dla niezaawansowanych użytkowników. Program oferuje takie funkcje jak:
- ustawianie balansu bieli,
- dodawanie ramek,
- redukcja szumów,
- usuwania efektu czerwonych oczu,
- korekcji światła,
- zmiana rozdzielczości grafiki,
- wycinanie wskazanego fragmentu obrazu,
- filtry czy dodawanie balonów z opisami, tekstów i grafik.
Photoscape został również wyposażony w narzędzie odpowiedzialne za masową edycję fotografii i zmianę nazw plików, przechwytywanie zdjęcia pulpitu, tworzenie animowanych grafik GIF, łączenie wielu zdjęć w jedne plik czy konwersję grafik RAW (K25, KDC, SR2, SRF) do formatu JPG.
GIMP jest popularnym narzędziem przetwarzania grafiki cyfrowej. Można przy jego użyciu tworzyć grafikę, zmieniać rozmiary i wycinać fragmenty zdjęć, dokonywać różnych operacji na kolorach, łączyć obrazy stosując warstwy, oraz dokonywać konwersji różnych formatów plików graficznych.
Funkcje programu:
- warstwy i maski warstw,
- możliwość zmiany trybu mieszania kolorów warstw,
- narzędzia do modyfikacji kolorów (poziomów luminancji, krzywych tonalnych, jasności, nasycenia, kontrastu),
- możliwość tworzenia własnych pędzli, gradientów i deseni.
- filtry i narzędzia do modyfikacji obrazu (rozmycie, wyostrzanie, stempel klonujący itp.),
- rozbudowane narzędzia zaznaczania,
- współpraca z urządzeniami czułymi na nacisk (tablety graficzne),
- rozszerzalność za pomocą wtyczek (np do obsługi formatów RAW),
- praca w trybach RGB, skala szarości oraz z paletą indeksowaną.
Darmowy program, jak sugeruje nazwa, przeznaczony głównie do obróbki grafiki, a nie jej tworzenia. Oprócz podstawowych operacji na obrazach takich jak zmiana rozmiaru, przycinanie, odbicia lustrzane itp. program oferuje bardzo dużą ilość ciekawych filtrów, które przydadzą się przede wszystkim przy obróbce zdjęć. Dużą zaletą jest obsługa wszystkich najpopularniejszych formatów graficznych, w tym EPS, TIFF, PSD (format Adobe Photoshop) i PSP (format Paint Shop Pro). Możliwości programu mogą zostać zwiększone dzięki dodatkowym wtyczkom. PhotoFiltre oferuje też wykonywanie powtarzających się operacji w trybie wsadowym, co pozwala obrobić w krótkim czasie dużą ilość grafik. Główną wadą programu jest natomiast brak obsługi warstw.
Paint.NET to program do obróbki grafiki rastrowej stworzony przez grupę studentów z Washington State Uniwersity. Może z powodzeniem pełnić rolę zamiennika dołączanego do systemu operacyjnego programu graficznego. Paint.NET posiada wiele cech typowych dla drogich komercyjnych programów, takich jak historia wykonywanych operacji czy praca nad grafiką z wykorzystaniem warstw.
Udostępniania bezpłatnie, starsza wersja programu PhotoPlus służącego do obróbki grafiki rastrowej. Do dyspozycji użytkowników oddanych jest cały szereg najpopularniejszych narzędzi, obsługa warstw, spora ilość filtrów (w tym np. do redukcji tzw. efektu czerwonych oczu), których ilość można zwiększyć za pomocą wtyczek. PhotoPlus oferuje obsługę plików we wszystkich najpopularniejszych formatach graficznych ? m.in. JPEG, GIF, PNG, TIFF, a nawet pliki programu Adobe Photoshop w formacie PSD (niestety bez warstw). Z poziomu programu możliwe jest także skanowanie obrazów, pobieranie zdjęć z aparatu cyfrowego, tworzenie prostych animacji w formacie GIF, a także eksport tworzonej grafiki na potrzeby WWW wraz z generowaniem kodu HTML.
Źródło: Lajfmajster