"5 klatek" po raz szósty

"5 klatek" po raz szósty
Krzysztof Basel

21.11.2008 11:26, aktual.: 02.08.2022 10:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Właśnie ukazał się nowy numer elektronicznego magazynu fotoreporterów i dokumentalistów "5 klatek". A w nim, jak zawsze, mnóstwo ciekawych fotoreportaży. Paweł Łączny przedstawia czarno-białą opowieść o bezdomnych ludziach-cieniach. Maciej Nabrdalik pokazuje rewelacyjny fotoreportaż z legendarnej szkoły boksu Gleason?s Gym w Nowym Jorku. A na koniec ciekawy wywiad z laureatem nagrody World Press Photo Rafałem Milachem.

To oczywiście nie wszystkie fotoreportaże, które prezentuje magazyn. Znajdziemy tam między innymi interesującą opowieść o Cyganach (autorstwa Bogusława Kaczmarczyka), czarno-biały reportaż z Kosova Łukasza Kusia czy "Trainspotting" ? cykl zdjęć ze słynnej parady parowozów Wolsztynie, jedynej działającej parowozowni w Europie. Rozbawiła mnie opowieść o Sejmie Piotra Koszczyńskiego.  ? ?Sejm? to jak najbardziej fotografia ?uliczna? (...). Żadne ze zdjęć nie było pozowane. Wszystkie są ?ukradniętymi chwilami? - mówi w magazynie "5 klatek" Piotr Koszczyński. - Politycy nie są przyzwyczajeni do tego rodzaju zdjęć. Musiałem wejść w ich prywatne relacje. Zbliżyć się do nich pod każdym względem. Więc dla mnie to czysta ?ulica?. Tyle, że ze względu na zimę fotograf schronił się do pomieszczenia ? wyjaśnia autor.

Fotografie Macieja Nabrdalika znałem już wcześniej. Ale cały czas robią na mnie duże wrażenie. Autor wykonał cykl o szkole boksu Gleason?s Gym w Nowym Jorku. Fotoreportaż powstał w ramach warsztatów prowadzonych przez legendarną agencję VII. Oprócz zdjęć Nabrdalika przeczytamy też krótki, ale ciekawy wywiad z autorem.

  • Co wyniosłem [z warsztatów-przyp.red.] ... No właśnie... To może trochę głupio zabrzmi, ale nauczyłem się uśmiechać. Do Gleason?s wszedłem jeszcze przed warsztatami. Z ciekawości. Czułem się nieakceptowany. Miałem wrażenie, ze przeszkadza im mój kolor skory. Uśmiech, z którym wróciłem na salę  po pierwszym spotkaniu z charyzmatycznym Kratochvilem, otworzył mi wszystkie drzwi ? opowiada autor.

Warto też przeczytać interesującą rozmowę z Rafałem Milachem. Fotograf opowiada między innymi, czy zmieniło się jego życie po zdobyciu nagrody World Press Photo. Dowiadujemy się też, jak przygotowuje się do wykonania fotoreportażu. Ale Milach wraca też do swoich początków, mówiąc, jak rozpoczynał przygodę z fotodokumentem w Instytucie Fotografii Twórczej w Opawie.

Najnowszego numeru magazynu: www.5klatek.pl .

Źródło: 5 klatek

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)