5 najlepszych programów do zdjęć HDR
Zdjęcia HDR zyskują coraz większą popularność wśród fotografów. Prace nad zdjęciami o szerokim zakresie tonalnym umożliwiają specjalnie stworzone do tego celu programy. Z których warto skorzystać? Przedstawiamy 5 najlepszych.
Zdjęcia HDR zyskują coraz większą popularność wśród fotografów. Prace nad zdjęciami o szerokim zakresie tonalnym umożliwiają specjalnie stworzone do tego celu programy. Z których warto skorzystać? Przedstawiamy 5 najlepszych.
Technikę zdjęć HDR (ang. High Dynamic Range) stosuje się do uzyskiwania obrazu o bardzo wysokiej rozpiętości tonalnej, dzięki czemu możliwa jest poprawna reprezentacja szczegółów, niezależnie od poziomu jasności poszczególnych elementów. Co zrobić, aby uzyskać taki obraz?
Pierwszym krokiem jest wykonanie kilku zdjęć o różnym zakresie tonalnym. Ilu dokładnie? Wszystko zależy od rozpiętości tonalnej sceny. Im większa, tym więcej klatek będzie potrzebnych. Tak zebrany materiał możemy połączyć ręcznie lub za pomocą profesjonalnych programów, które bez problemu znajdziemy w Sieci.
W naszym zestawieniu uwzględniliśmy tylko aplikacje przeznaczone specjalnie do tworzenia zdjęć HDR, dlatego nie znajdziecie w nim np. Photoshopa CS5 (mimo że oferuje opcję tworzenia HDR i radzi sobie z tym bardzo dobrze).
HDR Express
HDR Express to profesjonalny, ale bardzo prosty w obsłudze program do tworzenia zdjęć HDR. Program pracuje w przestrzeni barw Beyond RGB, dzięki czemu obrazy stworzone w programie są bardzo zbliżone do tego, co widzi ludzkie oko.
Interfejs programu przypomina Adobe Photoshop Lightroom. Do aplikacji dołączono zestaw predefiniowanych ustawień, dzięki którym można szybko stworzyć obraz HDR bliski oczekiwaniom autora i szybko wykonać potrzebną korektę z użyciem „suwaków” na pasku bocznym.
Cena: darmowa 30-dniowa wersja trial | 99 dolarów (wersja pro)
Pobierz:
Photomatix Pro to najbardziej profesjonalny i najlepszy program spośród tu wymienionych. W zasadzie mamy do dyspozycji wszystko potrzebne do tego, aby nasze zdjęcia HDR były prawdziwymi dziełami sztuki. Jakość, prostota i niezawodność to z pewnością jego największe zalety. Program umożliwia imitację rozszerzenia zakresu tonalnego zdjęcia, jeśli mamy do dyspozycji jedynie jedno ujęcie i podamy je wielokrotnie (kilka razy ten sam plik).
Dodatkowo Photomatix Pro został wyposażony w algorytmy usuwające szumy ze zdjęć oraz niwelujące efekty „duchów” spowodowane obecnością poruszających się elementów na długo naświetlanych zdjęciach. Program wykorzystywany przez większość fotografów stosujących technikę HDR. Bez problemu może konkurować z Photoshopem.
Cena: darmowa wersja trial | 99 dolarów (wersja pro)
Pobierz:
EasyHDR to ciekawa alternatywa dla narzędzia Photomatix Pro. Program obsługuje pliki w formatach JPEG i RAW, pozwalając na generowanie zdjęć HDR zarówno z pojedynczych fotografii, jak i całych ich serii.
EasyHDR podczas tworzenia obrazu HDR najpierw zajmuje się odpowiednim kadrowaniem, a następnie przeprowadza proces mapowania tonów. W obu tych procesach program wstępnie wykorzystuje standardowe ustawienia, dając później użytkownikowi możliwość ręcznej modyfikacji i korekty.
Cena: darmowa wersja demo | 35 dolarów (wersja pro)
Pobierz :
Machinery to prosty program polskiego autorstwa służący do tworzenia zdjęć HDR. Machinery doskonale nadaje się również do korygowania niedoskonałości powstałych np. podczas fotografowania w nieodpowiednich warunkach lub przy użyciu złych ustawień aparatu. Oferuje on opcje pozwalające dostosowywać kontrast, nasycenie, poziom jasności, wygładzania, ostrości itp.
Cena: darmowa 45-dniowa wersja trial | 69 złotych (wersja pro)
Pobierz:
Dynamic Photo HDR oferuje wiele ciekawych funkcji przydatnych nawet początkującym fotografom. Pozwalają one m.in. zlikwidować przesunięcia i przekrzywienia powstałe podczas wykonywania zdjęć bez statywu (Pin-Warping), niwelować szum i tzw. "duszki" będące efektem fotografowania ruchomych obiektów na długo naświetlanych zdjęciach (Anti-Ghosting Mask).
Dodatkowo program wspiera format RAW z większości najpopularniejszych aparatów cyfrowych, ma całą gamę ciekawych algorytmów mapowania tonalnego i filtrów. Funkcja Live HDR preview pozwala na podgląd wyjściowego efektu bez konieczności tworzenia pliku HDR.
Cena: darmowa wersja trial | 55 dolarów (wersja pro)