5 największych gigapanoram na świecie

Największe gigapanoramy na świecie
Największe gigapanoramy na świecie
Jakub Kaźmierczyk

11.01.2012 08:30, aktual.: 26.07.2022 20:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

O największych gigapanoramach pisaliśmy w połowie 2010 roku, jednak przez półtora roku ranking zupełnie się zmienił. Teraz najmniejsza z nich ma aż 77 gigapikseli, a największa... ?

Dzisiejsze aparaty małoobrazkowe mają nie więcej niż 24 miliony pikseli. Co powiecie na zdjęcie w rozmiarach 272 gigapikseli? Właśnie w takiej rozdzielczości można oglądać Szanghaj. Nieźle, prawda?

Arches
Arches

Gigapanorama parku narodowego położonego w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Autorem jest ta sama firma, która robiła panoramy Rio de Janeiro i Szanghaju, dlatego też nie jestem zachwycony jej wykonaniem. Mimo to możliwość zbliżania ogromnych skał robi wrażenie.

Obraz

Świetna panorama stolicy Wielkiej Brytanii. Wyróżnia ją niesamowita jakość i - co ciekawe - jest zrobiona w technice HDR, przez co wygląda nieco komiksowo. Na plus zasługuje również nawigacja po panoramie, która często jest piętą achillesową innych panoram. Polecam!

Obraz

Na trzecim miejscu ulokowała się panorama Sewilli, czyli czwarte co do wielkości hiszpańskie miasto położone w południowej części Hiszpanii. Słynie z bardzo upalnego lata i ogromnego portu, mimo że nie jest położona nad brzegiem oceanu. Gigapanorama mieści aż 9750 zdjęć. Panorama jest bardzo szczegółowa i świetnej jakości.

 

 

 

Rio de Janeiro
Rio de Janeiro

W 152 gigapikselach można obejrzeć miasto znane z niegdyś największego posągu Chrystusa oraz karnawału. Rio de Janeiro wygląda naprawdę ciekawie w tak ogromnej gigapanoramie, choć ona sama nie jest tak dokładnie zrobiona jak inne panoramy w zestawieniu. Wystarczy spojrzeć na liny w lewej części ekranu.

Szanghaj
Szanghaj

Numerem jeden jest największe miasto w Chinach. Autorzy projektu połączyli aż 12 000 zdjęć o łącznej wadze 1,24 TB. Niesamowita jest możliwość zbliżania bardzo odległych obiektów i oglądania ich szczegółów. Mimo to jakość panoramy nie jest najwyższa.

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)