5 prostych póz modelek, które zawsze działają

©JK
©JK
Jakub Kaźmierczyk

15.10.2013 14:30, aktual.: 26.07.2022 20:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przychodzisz na sesję i nie wiesz jak nawiązać kontakt z modelką. Zdarzyło Ci się to kiedyś? W dzisiejszym poradniku podsunę Ci kilka prostych i praktycznych pomysłów póz modelek, które sprawią, że Twoja sesja będzie udana.

"No to zrób coś" - ile razy słyszałem te słowa z ust początkujących fotografów. Oczywiście nie wyśmiewam takich osób, ale mimo wszystko polecam im nieco lepiej przygotować się do sesji. Jeśli pracujesz z zupełnie początkującą modelką, spotkaj się z nią jeszcze przed sesją, na luzie, przy kawie i ustalcie szczegóły sesji. Chodzi mi głównie o ogólną wizję, klimat, pokaż jej przykładowe zdjęcia, którymi ewentualnie chciałbyś się zainspirować.

[solr id="fotoblogia-pl-80120" excerpt="1" image="1" words="20" _url="http://fotoblogia.pl/1384,fotografowanie-jedzenie-poradnik-podstawy" _mphoto="ber-0153-80120-224x168-9bb25f6f0.jpg"][/solr][block src="solr" position="inside"]3161[/block]

Początkujące modelki często mają opory przed bardziej wymyślnymi pozami, a same z siebie nie mają zbyt wiele do zaproponowania. Nic dziwnego, osoby o małej świadomości własnego ciała nie będą czuły się komfortowo w nienaturalnych figurach, dlatego do pierwszych sesji proponuję sprawdzone i bardzo proste pozy. Najlepiej wyślij je mailem do modelki, niech je przećwiczy przed lustrem lub amatorskim aparatem.  Dzięki temu na sesji każdy będzie bardziej wyluzowany i unikniesz wypowiadania sentencji z początku artykułu. 

Warto takie zdjęcia zgrać również na smartfona, czy tablet. Poczas sesji, będziesz mógł je pokazać modelce i łatwiej wypracujesz efekt, na którym Ci zależy. No to do dzieła!

1. Ręce w talii

Ta poza sprawdziła mi się przy niemal wszystkich sesjach, jakie robiłem. Jeśli modelka złapie się w talii, sylwetka mocno się wyszczupli, a poza - mimo że bardzo prosta do wykonania - nada charakteru zdjęciu.

© JK, mak: Kasia Legan, włosy: Konrad Jabłoński
© JK, mak: Kasia Legan, włosy: Konrad Jabłoński
2. Bokiem, bez patrzenia w obiektyw

Modelka nie powinna spoglądać przez całą sesję spoglądać prosto w obiektyw. Ba - to wysoce niewskazane. Jeśli modelka obróci się cała względem obiektywu, a jej wzrok powędruje w siną dal - zdjęcie na pewno będzie ciekawe!

©JK
©JK
3. Ręce we włosach

Warto to wykorzystać fakt, że dziewczyny bardzo często mają dość długie włosy. Modelka może się nimi trochę pobawić z rozsądkiem - wszelkie wczepianie rąk we włosy jest mile widziane. Byleby ze smakiem :)

©JK
©JK
4. Krok do przodu

Ze zdjęć, na których modelka robi krok do przodu, słynie fotograf-celebryta Marcin Tyszka. Nie proponuję na początek skoków w szpilkach na bruku, ale zdecydowany krok do przodu na pewno urozmaici sesję!

©JK
©JK
5. Punkt podparcia

Jeśli na zdjęciu mają pojawić ciekawe elementy lub mniej ciekawe, ale dopełniające całą sesję, zasugeruj modelce, żeby oparła się np. o przyczepę kempingową, czy dźwig portowy. Niech podeprze się o cokolwiek, co łączy się klimatem zdjęć. Modelka też poczuje się pewniej mając podparcie, a Ty będziesz miał lepsze zdjęcia.

©JK
©JK

Oczywiście powyższe rady nie są wyznacznikiem dobrej sesji, ale jeśli zaczynasz swoją przygodę z fotografią, a modelka z pozowaniem, wymienione wyżej pozy pomogą Ci uniknąć "no to zrób coś", i niezręcznej ciszy. Wierz mi - dobra komunikacja pomiędzy fotografem, a modelką/modelem jest na wagę złota! Aparaty w dłonie i idziemy na zdjęcia!

Źródło artykułu:WP Fotoblogia
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)